9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Bitcoin Madencilik Zorluğu, Tarihindeki En Büyük Düşüşü Yaşıyor: Peki Bu Ne Kadar Devam Edecek?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 5 ay önce

blank

Çin hükümeti madencilik tesislerini kapattıktan sonra Bitcoin madencilik zorluğu %28 oranında düştü. Madenciler, ağın yakın zamanda tamamen iyileşemeyeceğini düşünüyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin madencilik zorluğu, tarihindeki en büyük düşüşü yaşıyor.
  • Bu, Çin dışındaki madenciler için iyi bir haber olabilir.
  • Madenciler, bu oranın yakın zamanda önemli ölçüde iyileşmesinin pek mümkün olmadığını dile getiriyor.

Bitcoin’in madencilik zorluğu, ağ tarihindeki en büyük düşüşü yaşayarak geçtiğimiz gün %28 oranında geriledi. Düşüş, Çin’in Bitcoin madencileri üzerindeki son baskısının ciddi etkilerinin bir kanıtı olarak gösteriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Madencilik Zorluğundaki Düşüş Ne Anlama Geliyor?

Madencilik zorluğu, Bitcoin işlemlerini doğrulamak için gereken hesaplama gücünü ve madencilerin bu sayede yeni Bitcoin kazanmasının ne kadar zor olduğunu ölçer. Ağ, madenciler arasındaki rekabet düzeyini düzenlemek için her iki haftada bir zorluğu ayarlar. Daha düşük madencilik zorluğu daha az rekabeti gösterir.

Bugün madencilik zorluğunda yaşanan düşüş, Çin’in Bitcoin madencileri üzerindeki baskısını takiben gerçekleşiyor. Hükümet geçen ay madencileri kapatmaya başlamadan önce, 15 Nisan tarihinde, Bitcoin hash oranı 198 EH/s ile tarihi zirvesinde idi. Ancak Çin’in baskısının ardından bu oran 89 EH/s’ye kadar düştü. Çinli Bitcoin madencileri, küresel hash oranının %60’ından fazlasını ellerinde tutmaları sebebiyle bu anlamda kilit bir konumda yer alıyor.

Çin’deki Bitcoin madencileri ya artık toplu bir halde taşınıyor ya da madencilik makinelerini yabancı madencilik tesislerine satıyor. Bu nedenle de Çinli Bitcoin madencileri yeni “evler” bulana kadar Çin dışındaki madenciler, Bitcoin madenciliğini daha ucuz ve daha kolay hale getiren gerilemiş madencilik zorluğundan faydalanmaya devam ediyor.

Öte yandan Çin hükümetinin baskısı ve ardından madencilerin ülkeden ayrılmaya başlaması, Bitcoin fiyatının yarı yarıya düşüş yaşamasına neden oldu. Lider kripto para geçtiğimiz ay boyunca 64.000 Dolarlık rekor seviyesinden 33.000 Dolara kadar geriledi.

İlgili Haber:  Bitfury'nin Bitcoin Madencilik Kuruluşu 2 Milyar Dolarlık Değerleme ile Halka Açılıyor

Bitcoin Madenciliğindeki Sorun Bir Süre Daha Devam Edebilir

Madencilik alanındaki sıkıntılar yakın zamanda bitmeyebilir. Bitcoin, şimdi bir kez daha iki haftalık düşük madencilik zorluğuna uyum sağlayacak. Ancak madenciler, hızlı bir değişim ve geri dönüş yaşanmasını beklemiyor.

Toronto merkezli Bitfarms’ın madencilikten sorumlu başkanı Ben Gagnon konu ile ilgili, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde Çin’de daha fazla hash oranının çevrimdışı hale geldiğini görebiliriz; ancak bu, şimdiye kadar gördüklerimize kıyasla küçük bir sorun olacak ve muhtemelen ilk madencilerin yeni tesislere taşınması ile birlikte dengelenecek. Her halükarda, Çin hash oranının neredeyse tamamı zaten çevrimdışı olmuş durumda.” ifadelerini kullandı.

Gagnon, ayrıca, “Çinli madencilik operatörlerinin makinelerini ne zaman ve nerede yeniden kuracaklarını belirlemek zor, çünkü Çin altyapısının ölçeği dünyanın başka hiçbir yerinde mevcut değil. Dünya Çin hızında çalışmıyor.” diye ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend