9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Bitcoin Madencilik Zorluğu Üst Üste 8. Kez Yükseldi: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Önemli Gelişmeler

Bitcoin madencilik zorluğu art arda sekizinci artışını kaydetti. Lider kripto para, yaz ayları başında Çin’de uygulanan kapsamlı kripto para yasaklarının etkisinden kurtulmuş gibi görünüyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin madencilik zorluğu, Pazar günü %7.85 oranında yükseldi.
  • Bu, madencilik zorluğunun art arda 8. kez yükselmesi olarak kaydedildi.
  • Bitcoin sisteminin, yaz aylarında ağı ciddi şekilde etkileyen Çin’deki kripto para ve madencilik yasaklarından kurtulduğu söylenebilir.

Bitcoin madencilik zorluğu, Pazar günü %7.85 oranında yükseldi. Bu, madencilik zorluğunun art arda 8. kez yükselmesi olarak kaydedildi.

blank

Bitcoin Madencilik Zorluğu Yine Arttı

BTC.com’dan alınan verilere göre, mevcut 21.66 trilyonu aşan madencilik zorluğu, Temmuz ayından bu yana sekizinci üst üste artış ve Ağustos sonundan bu yana da en büyük ikinci artış olarak öne çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin madenciliği, kullanıcıların bilgisayarlarına kurulan özel yazılımların yardımıyla karmaşık matematik işlemlerinin çözülmesi ile yeni kripto paralar üretme sürecidir. Madenciler, işlemleri doğrulamak ve bunları blok zincirine eklemek için birbirleriyle rekabet eder; çabaları ve harcanan kaynakları için de ödüller kazanır. Bitcoin madencilik zorluğu, yeni kripto paralar çıkarmanın ne kadar zor olduğunu ölçen bir veridir. Bu zorluk ne kadar yüksek olursa; yeni bloklar üretmek için de o kadar daha çok bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyulur.

Aynı şekilde, saniyede yapılan hesaplama sayısını izleyen bir ölçü olarak Bitcoin hash oranı da son aylarda yükselişte. Blockchain.com’dan alınan verilere göre, ağın hash oranı Pazar günü 159 Th/s’yi geçerek bu yıl Mayıs ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyesine ulaştı.

Ekim Ayı Bitcoin Yatırımcıları İçin İyi Geçti

Bybt.com’dan elde edilen veriler, Ekim ayının Bitcoin yatırımcıları için son derece olumlu bir ay olduğunu ve yatırımcılara %39.93’e varan kâr getirdiğini gösteriyor.

İlgili Haber:  WeWork, Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar ile Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Ekim ayındaki Bitcoin fiyat artışının yanında hem madencilik zorluğu hem de hash oranının artmasıyla birlikte Bitcoin sisteminin, yaz aylarında ağı ciddi şekilde etkileyen Çin’deki kripto para ve madencilik yasaklarından kurtulduğu söylenebilir.

Ayrıca Çin’in Bitcoin madencilik haritasında artık merkez konumda yer almaması da madenciliğin “ademi merkeziyetçiliği” üzerinde olumlu bir etki yarattı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Bitcoin madencilik pazarının %35’inden fazlasını elinde bulunduruyor. Onu %18’lik payıyla Rusya ve %11’lik payıyla Kazakistan takip ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend