5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Bitcoin Madencilik Zorluğu Üst Üste 8. Kez Yükseldi: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin madencilik zorluğu art arda sekizinci artışını kaydetti. Lider kripto para, yaz ayları başında Çin’de uygulanan kapsamlı kripto para yasaklarının etkisinden kurtulmuş gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin madencilik zorluğu, Pazar günü %7.85 oranında yükseldi.
  • Bu, madencilik zorluğunun art arda 8. kez yükselmesi olarak kaydedildi.
  • Bitcoin sisteminin, yaz aylarında ağı ciddi şekilde etkileyen Çin’deki kripto para ve madencilik yasaklarından kurtulduğu söylenebilir.

Bitcoin madencilik zorluğu, Pazar günü %7.85 oranında yükseldi. Bu, madencilik zorluğunun art arda 8. kez yükselmesi olarak kaydedildi.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madencilik Zorluğu Yine Arttı

BTC.com’dan alınan verilere göre, mevcut 21.66 trilyonu aşan madencilik zorluğu, Temmuz ayından bu yana sekizinci üst üste artış ve Ağustos sonundan bu yana da en büyük ikinci artış olarak öne çıkıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin madenciliği, kullanıcıların bilgisayarlarına kurulan özel yazılımların yardımıyla karmaşık matematik işlemlerinin çözülmesi ile yeni kripto paralar üretme sürecidir. Madenciler, işlemleri doğrulamak ve bunları blok zincirine eklemek için birbirleriyle rekabet eder; çabaları ve harcanan kaynakları için de ödüller kazanır. Bitcoin madencilik zorluğu, yeni kripto paralar çıkarmanın ne kadar zor olduğunu ölçen bir veridir. Bu zorluk ne kadar yüksek olursa; yeni bloklar üretmek için de o kadar daha çok bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyulur.

Aynı şekilde, saniyede yapılan hesaplama sayısını izleyen bir ölçü olarak Bitcoin hash oranı da son aylarda yükselişte. Blockchain.com’dan alınan verilere göre, ağın hash oranı Pazar günü 159 Th/s’yi geçerek bu yıl Mayıs ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyesine ulaştı.

Ekim Ayı Bitcoin Yatırımcıları İçin İyi Geçti

Bybt.com’dan elde edilen veriler, Ekim ayının Bitcoin yatırımcıları için son derece olumlu bir ay olduğunu ve yatırımcılara %39.93’e varan kâr getirdiğini gösteriyor.

İlgili Haber:  Bitfinex, Bitcoin Sahiplerine Tether Kredisi Veriyor

Ekim ayındaki Bitcoin fiyat artışının yanında hem madencilik zorluğu hem de hash oranının artmasıyla birlikte Bitcoin sisteminin, yaz aylarında ağı ciddi şekilde etkileyen Çin’deki kripto para ve madencilik yasaklarından kurtulduğu söylenebilir.

Ayrıca Çin’in Bitcoin madencilik haritasında artık merkez konumda yer almaması da madenciliğin “ademi merkeziyetçiliği” üzerinde olumlu bir etki yarattı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Bitcoin madencilik pazarının %35’inden fazlasını elinde bulunduruyor. Onu %18’lik payıyla Rusya ve %11’lik payıyla Kazakistan takip ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar