7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Bitcoin Madencilik Zorluğunda %5 Oranında Düşüş Yaşandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin madencilik zorluğu art arda dördüncü kez düşüş yaşadı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin madencilik zorluğu tam olarak %4.81 oranında düştü.
  • Bitcoin madenciliği, artık bir buçuk yıl önce olduğu kadar kolay bir seviyeye geriledi.

Geçtiğimiz yılın Ocak ayından bu yana Bitcoin madenciliği yapmak bu kadar kolay olmamıştı…

Binance indirim kodu

Bitcoin Madencilik Zorluğu Nedir?

BTC.com’daki verilere göre, Bitcoin madencilik zorluğu, son iki haftada %4.81 oranında düşüş yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Daha açık belirtmek gerekirse: Bitcoin madenciliği yapmak, hükümetin endüstriyi çökertmesi, madencileri ülke dışına çıkmaya zorlaması ve hash oranını düşürmesinden sonra daha da zor hale geldiği Çin dışındaki hemen hemen her yerde artık çok daha kolay.

Çin’de Haziran ayında başlayan Bitcoin madenciliği baskısı, madencilik zorluk seviyesini de yaklaşık 7.5 trilyon puan düşürdü. 30 Mayıs’ta, henüz baskılar tam olarak ortaya çıkmamışken, Bitcoin madenciliği 21.05 trilyon zorluk puanına sahipti. Şu anda ise bu 13.67 trilyona kadar geriledi.

Bitcoin ağı, madencilerin arz ve talebine göre Bitcoin madenciliğinin ne kadar zor olduğunu (Bitcoin kazanmak için ne kadar hesaplama gücü gerektiğini) hesaplar. Online madenci sayısı ne kadar az olursa, Bitcoin madenciliği de o kadar kolay olur.

Çin’deki Düzenleyici Baskı ve Bitcoin Madenciliği Endüstrisi

13 Haziran ile 3 Temmuz arasında Bitcoin, çok sayıda Çinli madencinin tesislerini kapatması nedeniyle madencilik zorluğunda %28’lik bir düşüş yaşadı.

9 Haziran’da Çin’in Sincan eyaleti kendi bölgesinde yer alan Bitcoin madencileri için kapatma emri verdi. Dokuz gün sonra, Sichuan’ın Ya’an belediyesi 26 madencilik tesisini daha kapattı. Bu kapanmalar, Bitcoin hash oranını %17 seviyesinde düşürdü.

Bitcoin kullanıcıları Çin’den gelen fırtınayı atlatmak için zor günler geçirmiş olabilir; ancak ağ yavaş yavaş geri dönmeye başlıyor gibi görünüyor. Bugün kaydedilen 101.6 EH/s hash oranı, 14 Mayıs’ta belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesinden hâlâ 99 EH/s uzakta olsa da, Bitcoin madencileri kesinlikle en kötü günleri atlattıklarına inanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar