Bitcoin Mart Ayından Bu Yana En Kötü Haftalık Düşüşünü Yaşadı

Son güncelleme: 1 ay önce

Dünyanın en büyük kripto parası, risk varlıklarında yaşanan daha geniş kayıpların ortasında neredeyse bir yıl içinde en kötü haftalık düşüşüne tanık olurken Bitcoin rallisi sekteye uğradı.

Dijital token, geçen mart ayında yaşanan salgın kaynaklı satıştan bu yana en yüksek haftalık düşüşünü yaşayarak %20 değer kaybetti. Bitcoin, Ether ve diğer üç kripto parayı takip eden daha geniş çağlı Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi aynı dönemde %23 düştü.

New York’ta, Bloomberg tarafından derlenen sağlamlaşma süreci fiyatlandırmasına göre Bitcoin, dün itibariyle 45.672 dolardan işlem gerçekleştirerek %5’lik bir düşüş kaydetti.

OANDA Europe’da kıdemli bir piyasa analisti olan Craig Erlam, cuma günü yaptığı açıklamada bunun gülünç bir şekilde aşırı satın alınan bir pazar olduğunu ve çok da uzak olmayan bir gelecekte muhtemelen bir kez daha böyle olacağını açıkladı.

Hisse senetleri de düşüşe geçti

Bitcoin için zorlu geçen bu dönem, küresel piyasalarda artan dalgalanmaların ortasında geliyor çünkü tahvil getirilerindeki artış, büyüme ve enflasyonun yükseldiğine dair artan beklentileri müjdeliyor ve tüccarları birden fazla varlık sınıfındaki pozisyonlarını yeniden değerlendirmeye zorluyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100, Tesla Inc. ve Peloton Interactive Inc. gibi hisse senetleri düştüğü için bu hafta ekim ayından bu yana en çok düşüşün yaşandığı hafta oldu.

Singapur’daki kripto para borsası Luno Asya Pasifik’in başkanı Vijay Ayyar, riskli varlıkların şu anda darbe aldığını, hisse senetlerinin düştüğünü ve kriptonun da bunu takip ettiğini belirterek bunlara karşılık doların güçlendiğini ve bunun da kripto dünyasında düşüş beklemek için iyi bir gösterge olduğunu açıkladı.

Bitcoin‘in piyasa dönüşleri karşısındaki zayıflığı, kripto paranın geçen yılki çarpıcı rallisinin savunucuları arasında önemli bir argüman olan bir değer deposu olarak etkinliği ve enflasyona karşı korunma olması konularında soruları gündeme getiriyor. Kripto eleştirmenleri, dijital varlığın dalgalanmasının spekülatif bir balon olduğunu ve 2017’deki patlama ile çöküşün tekrarlanmasının kaderinde yazıldığını savunuyor.

  Altcoinler Yükselirken Bitcoin Fiyatı 35.000 Dolara Yakın Direnç Buluyor

Dijital altın, yatırımcıları fikir ayrılıklarına sürüklüyor

Bitcoin genellikle “yeni dijital altın” olarak lanse edilirken sarı metal şu anda ons başına 1.734 dolardan spot altın ticareti ile kazanıyor ve bu hafta için yaklaşık %3 düşüş gösterdi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ekim ayından bu yana en güçlü kazancı olan aynı dönemde %0.9 arttı.

Ayyar, dünyanın en büyük fonu olan Grayscale Bitcoin Trust’taki ağır satışların yanı sıra Bitcoin opsiyonlarının sona ermesinin de dalgalanmaya katkıda bulunduğunu söyledi. Yatırımcılar bu kazançlardan para elde ettikçe Bitcoin’e göre bir zamanlar muazzam bir fiyat primi negatife döndüğü için temeldeki varlığını aşan kayıplarla birlikte güven bu hafta %24 düştü.

Finans dünyasının önde gelen isimleri de son zamanlarda Bitcoin’e ağırlık verdi.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın, hafta sonları fiyatların “yüksek göründüğünü” söylemesi, bazıları tarafından haftanın satışları için bir başlangıç katalizörü olarak değerlendirildi.

Ark Investment Management’tan Cathie Wood ise bir Bloomberg röportajında “Bitcoin konusunda çok olumlu” olduğunu ancak Ark’ın bir satın alma işlemi yapıp yapmadığını açıklamadığını dile getirdi.

Bu haftanın başlarında Microsoft Corp. kurucu ortağı Bill Gates, Bloomberg Television röportajında Bitcoin hayranı olmadığını açıklarken Hazine Bakanı Janet Yellen ise tokenin “işlemleri yürütmenin son derece verimsiz bir yolu” olduğunu belirtti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın