Bitcoin Neden 33.000 Doların Altına Düştü?

Bitcoin (BTC), fiyat hareketini düşürmek için satış baskısının artması üzerine bugün itibariyle bir haftadan fazla bir süre sonra ilk kez 33.000 doların altına düştü.

Coinbase Premium aniden düşmeye başladı

Cointelegraph Piyasaları ve TradingView’den gelen veriler, BTC/USD’nin bugün itibariyle düşüş trendine devam ettiğini ve gün içinde %7’lik bir düşüş kaydederek 33.000 dolarlık desteğinden geri dönmediğini gösterdi.

Salı gününden itibaren Bitcoin’i %13’ün üzerinde düşüren en son hamle, Amerika Birleşik Devletleri kripto para borsası Coinbase‘in profesyonel ticaret kolu Coinbase Pro’da satışların artması oldu.

Coinbase Pro’nun hacmindeki büyük artışlar, son haftalarda yaşanan fiyat dalgalanmalarına eşlik etti. Bu sefer, “Coinbase Premium” adı verilen bir düşüş yaşandı ve satışın devam ettiğinin sinyali verildi. Mekandaki BTC/USD çifti ile diğerleri arasındaki fiyat farkı aniden düştü.

Zincir içi analitik kaynağı CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, beraberindeki grafiği yükleyerek BTC satıcılarının Coinbase’den gelmiş gibi göründüklerini ve Coinbase Premium Endeksi’nin bir saat öncesinden beri negatif bir değer olduğunu açıkladı.

CEO ayrıca Coinbase balinalarının sağlamlaşma için BTC’nin düşmesini isteyebileceklerini söyledi.

Bir gün önce analist, balinaların borsalarındaki mevduatlarda buna karşılık gelen bir artışı vurgulamıştı ve bu da BTC’yi ticaret aralığının orta seviyesindeki veya altındaki fiyatlardan 30.000 ile 40.000 dolar arasındaki fiyatlarda takas etmek veya satmak için potansiyel bir istek olduğunu gösterdi.

Bitcoin balinalarının savaşı

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmeye başlamasından bu yana ortaya çıkan iki eğilimden birincisi, küçük yatırımcılardan balinalara servet transferi iken ikincisi ise her fiyat düzelmesi sırasında arzın satın alınması oldu.

Satışa rağmen bu hafta manşetlere çıkan alıcıların başında, bir günlük en büyük BTC alımını 600 milyon dolardan fazla sabitleyen yatırım devi Grayscale geldi. Çarşamba gününün sonuna kadar 24 saat içinde şirket bakiyesini 8.000 BTC daha arttıran firma, madenciler tarafından piyasaya eklenen arzdan çok daha fazlasını alarak dikkat çekti.

  Borsalardaki Bitcoin Miktarı Düşmeye Başlıyor

CEO Michael Sonnenshein, bu hafta sanal bir konferansta, 2021’i karakterize edeceğine inanan ana trendlerden ikisi olarak dijital varlıkların ulus devlet tarafından benimsenmesini ve finansal danışmanların artan ilgisini özetledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın