1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin Neden Aşırı Fiyat Dalgalanması Yaşıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmesi, büyük sarsıntıdan bir gün sonra bugün itibariyle tasfiye edilmiş bulunuyor. Sürekli likidasyon döngüsü, kripto para piyasasında aşırı dalgalanmaya ve büyük fiyat hareketlerine neden oluyor.

Binance indirim kodu

Vadeli işlem tasfiyesi nedir ve neden bu kadar çok Bitcoin pozisyonu tasfiye ediliyor?

Bitcoin vadeli işlemler piyasasında tüccarlar Bitcoin’e karşı veya Bitcoin için bahis oynamak için ek sermaye ödünç alıyor. Bunun teknik terimi kaldıraç olarak kabul ediliyor ve tüccarlar yüksek kaldıraç kullandığında tasfiye eşiği daha da daralıyor.

Binance indirim kodu

Örneğin bir tüccar, ilk sermayenin 10 katını ödünç aldığında ters yönde %10’luk bir fiyat hareketi pozisyonun tasfiye edilmesine neden oluyor. Tasfiye edildiğinde, pozisyon değersiz hale geliyor ve ilk sermayenin tamamı kaybediliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin 12 Ocak’ta 41.000 dolardan 30.500 dolara %20’lik büyük bir düşüş gördüğünde yaklaşık 2 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmesinin tasfiye edildiği bilinirken 24 saat içinde 1 milyar dolarlık sözleşmenin daha tasfiye edildiği görülüyor. Yine de 32.000 ile 35.500 dolar arasındaki aralık dışında büyük bir fiyat dalgalanması bulunmuyor.

Veriler, birçok tüccarın 30.500 dolardan toparlandıktan sonra pozisyonlarını kısa vadeli BTC’ye yükselttiğini gösteriyor. Dolayısıyla Bitcoin 35.500 dolara yükseldikçe birçok kısa vadeli sözleşmenin tasfiye edildiği görülüyor.

Kısa vadeli sözleşmelerin kademeli tasfiyesi, BTC’nin 30.500 dolardan 35.500 dolara kadar hızlı bir şekilde gerçekleşen %20’lik rahatlama yükselişinin arkasındaki ana neden olarak kabul ediliyor.

Piyasa, son iki haftaya göre daha az kaldıraçlı ilerliyor. Vadeli işlem fonlama oranı %0.01 ile %0.05 arasında hareket ediyor; bu da alıcıların piyasanın çoğunluğunu temsil etmeye devam ettiği ancak piyasaya hakim olmadığı anlamına geliyor.

Bitcoin 40.000 doların üzerinde olduğunda ise vadeli işlemlerin finansman oranı sürekli olarak %0.1 ile %0.15 arasında kalıyor. O zamanki durum ise pazarın alıcılar ve aşırı kaldıraçlı tüccarlar tarafından ezildiği anlamına geliyor.

İlgili Haber:  Lindsay Lohan, Ethereum’da 15 Bin Dolara Daft Punk NFT'si Satıyor

Sağlıklı dalgalanmalar

Aşırı dalgalanma elverişli olmasa da aşırı kaldıraçlı bir piyasanın sarsılması sağlıklı ve yükselişin devamı için gerekli görülüyor.

Bitcoin piyasası 40.000 doların üzerinde yükselirken aşırı derecede fazla kaldıraçlı kalması halinde %25’ten çok daha büyük bir düzeltme riski taşıyor.

Önceki boğa piyasalarında Bitcoin’in sık sık %30’luk ve %40’lık geri çekilmeler gördüğü ve bu nedenle 42.000 dolardan yaklaşık 30.000 dolara düşüşün, bir BTC boğa piyasası için sıra dışı bir şey olmadığı kaydediliyor.

Ek olarak, Byzantine General olarak bilinen anonim bir tüccarın belirttiği gibi 30.000 dolarlık alan önemli bir destek seviyesi haline gelmiş bulunuyor.

Bitcoin vadeli işlemler piyasası soğurken destek alanı olarak 30.000 doları sağlamlaştırıyor ve BTC’nin orta vadeli beklentisi için oldukça iyimser görünüyor.

Balina kümeleri ayrıca 30.000 dolarlık düzeyi “balina kümesi desteği” olarak tanımlıyor; bu da bu psikolojik seviyenin, fiyatın aşağı inmesi durumunda boğalar tarafından kesinlikle savunulacağı anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar