30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin Neden Bu Kadar Kötü Bir Hafta Geçiriyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin 2022’ye çok iyi girmedi ve çok kötü bir hafta geçiriyor. Sebebi düşük ticaret hacmi mi, riskli pazarlar mı, likidasyon mu yoksa bu saydıklarımızın hepsi mi?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • BTC fiyatı bir hafta içinde %11’in üzerinde düştü.
  • Yılbaşından sonraki hafta hacimler düşüş gösterdi.

25 Aralık’a kadar, BTC fiyatı 40.000 dolarda düştükten sonra 50.000 doların üzerine çıkmıştı. 27 Aralık’ta ise fiyat 52.000 doları görmüştü ve Aralık ayınının başından beri en yüksek değere ulaşmıştı.

Binance indirim kodu

Ancak 27 Aralık’tan sonra ortalık toz ve duman oldu. 2022 şu ana kadar Bitcoin için acımasız bir yıl oldu. Geçen hafta %11 ve son iki haftada %17.5 değer düşüşü, Bitcoin’i Eylül ayından bu yana ilk kez 42.000 doların altına getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sadece Bitcoin değil, Ethereum, Solana, Terra ve diğer büyük varlıklar için çift haneli kayıplarına neden olan bir piyasa düşüşünün sorumlusu kim?

Olağan şüpheliler

Fiyatın çökmesinin sorumlusu Çin’in madenciliği yasaklamasının ardından Bitcoin hash rate’inin %18’inin kaydığı ve bu hafta internet hizmetleri çöken Kazakistan mı?

Ekonomik büyümeyi yavaşlatacak faiz artırımına hazırlanan FED mi?

Bu haftanın ortasında Arcane Research adlı araştırma şirketi, işlerin zaten kötü göründüğünü belirtmişti. 4 Ocak’ta yayınlanan haftalık raporda, “Bitcoin alım satım faaliyeti Noel’den bu yana düşük spot hacimleri ve oynaklıkla alışılmadık bir şekilde durgunlaştı. Düşük oynaklık, bitcoin fiyatında yavaş ve istikrarlı bir düşüş olarak kendini gösterdi.” diye yazmışlardı.

FED tutanakları, ekonomik çalkantı ve likidasyonlar

Yeni yıl pazarından memnun olmayan spekülatörler, kaldıraçlı işlemlere geri dönmeye başladı. Bu durumda, pek çok kişi çoğunlukla Bitcoin’de uzun süre kaldı, yani fiyatın artmasını beklediler.

İlgili Haber:  Meksikalı Milyarder Servetinin %10'unu Bitcoin'e Yatırıyor

Bu herkes için çok işe yaramadı. Coinglass’a göre, 5 Ocak’ta büyük türev borsalarında günlük likidasyonlar 250 milyon dolara ulaştı ve bu bir aydan biraz fazla bir sürenin en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Likidasyonlar, tüccarlar pozisyonlarını kapatırken fiyatların aşağı yönlü artmasına neden olur genelde. Bu, faiz artırımlarının muhtemelen Mart ayında geleceğini gösteren toplantı tutanaklarının yayınlanmasıyla aynı zamana denk geldi. Fed’in borç para almayı daha pahalı hale getirerek enflasyonu düşürmeyi amaçladığına yönelik tutanaklar yayınlandı internette. Bu tutanaklar, ekonomik çalkantı, kemerler sıkılırken hisse senetleri, tahviller ve kripto dahil olmak üzere “riskli piyasalarda” satışlara yol açtı. Yeni para, tüm varlık sınıflarında yeni yılda yeniden başlama eğilimindedir, ancak yatırımcılar mevcut ekonomik rüzgarlar göz önüne alındığında pozisyonları ve zamanlamalarında temkinli ve ölçülü davranıyorlar gibi gözüküyor.

Güzel günler yakın mı?

Bununla birlikte, her şey o kadar da kötü olmayabilir. Glassnode, bu hafta yayınlanan bir raporda, fiyat hareketinin bir süre “yatay” kalmasını beklediğini söyledi. Ama perde arkasında bir şeyler oluyor gibi.

Raporda “Zincir içi aktivite, bireysel ve yeni yatırımcılardan gelen oldukça cansız bir talebe işaret etse de, kripto para piyasasındaki durgunluk ilginç bir şekilde devam ediyor ve daha akıllı ve daha uzun vadeli yatırımların yapıldığına dair bir işaret veriyor” diye belirtiliyor. Bitcoinlerin dörtte üçünün “likit olmayan” cüzdanlarda bulunduğunun da altı çiziliyor. Yani çoğu yatırımcı yerinde duruyor, BTC biriktiriyor ve potansiyel bir ayı piyasasını bekliyor. Bunu yaparak, arzı kademeli olarak daraltıyorlar, bu da talebi ve dolayısıyla fiyatları artırıyor.

Ticaret hacminin neden düşük olduğuna gelince, Kazakistan’daki olaylara veya Fed tutanaklarına daha dikkatli bakmak gerekebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar