Bitcoin Nedeniyle Hisse Senedi %30 Düşen Tesla’ya Rağmen Netflix veya Apple Bitcoin Almayı Düşünüyor Olabilir mi?

Milyarder kripto para hayranı Elon Musk liderliğindeki elektrikli otomobil şirketi Tesla, şubat ayı başlarında bilançosuna 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin ekledi. 

Tesla’nın Bitcoin satın alımı, kripto paranın şubat ortasına kadar neredeyse 60.000 dolara tırmanarak fiyatın yükselmesine neden oldu. Bitcoin fiyatı o zamandan beri neredeyse %20’lik bir kayıp yaşadı ancak Tesla hissesi daha da düştü ve Bitcoin satın aldığını açıkladığından bu yana %30 kaybetti. 

Bitcoin milyarderi Tim Draper ise hem Apple’ın hem de Netflix’in Tesla‘yı Bitcoin konusunda takip edebileceğini öne sürerek enflasyonla ilgili korkuların şirketleri Bitcoin’e doğru iteceği konusunda uyarıda bulundu. 

Draper, bu hafta gerçekleşen 2021 Montgomery Zirvesi’nde bir panelde konuşarak Apple’ın çok fazla nakitinin bulunduğunu ve bununla bir şey satın alınmaması durumunda hissedarların önümüzdeki üç veya dört yıl içinde doğal olarak bu varlığın değerinde üzerinden daha büyük bir kayıp yaşayacaklarını belirtti.   

En son paylaşılan kazanç raporuna göre Apple’ın, halka açık herhangi bir ABD şirketinin en büyük nakit yığınına sahip olduğu ve elinde yaklaşık 200 milyar dolarlık nakit olduğu ortaya çıktı. IPhone üreticisi, Bitcoin satın almayı düşünüp düşünmeyeceği sorulduğunda yorum taleplerine yanıt vermedi. 

“Netflix’in CEO’su enflasyona karşı korunmalı”

ABD Marshals tarafından Silk Road karaborsasından el konulan yaklaşık 30.000 kripto para tokenini 2014 yılında 18.7 milyon dolara satın alarak Bitcoin servetini elde eden Draper, yayın devi Netflix’in de Bitcoin satın alabileceğini öngördü. 

Unstoppable Podcast’te konuşan DraperNetflix’in CEO’su olan Reed Hastings’in çok yenilikçi bir adam olarak çok fazla yaratıcı düşünceye sahip olduğunu belirtti. Bu büyük organizasyonlardan birinin CEO’su olan Hastings’in Bitcoin’de herhangi bir yüzdeye sahip olması gerektiğine inanan yatırımcı, bunun başka bir para biriminin geleceğin para birimi haline gelmesine karşı ve aynı zamanda enflasyona karşı bir korunma anlamına geldiğini ifade etti. 

Netflix’in ise şu anda servetine Bitcoin eklemek gibi bir planı olmadığı anlaşılıyor. 

Tesla’nın kaderi Bitcoin’e bağlı görünüyor

Son boğa koşusu ekim ayında başladığından bu yana şu anda 60.000 dolar civarına sıçrayan oldukça değişken Bitcoin fiyatı neredeyse %400 arttı. Pek çok Bitcoin yatırımcısı, fiyatların artmaya devam edeceğinden emin olsa da milyarder Bill Gates de dahil olmak üzere diğerleri daha temkinli davranmayı tercih ediyor. 

Geçen ay Tesla’nın hisse fiyatının artık doğrudan Bitcoin fiyatıyla bağlantılı olduğu kaydedilirken Wedbush’ta bir analist olan Daniel Ives, Musk’ın artık Wall Street’in gözünde Bitcoin hikayesine bağlı olduğunu ve Tesla’nın, dijital altına sahip olduğu ilk ayda bir milyar dolarlık kâr elde etse de ek risk taşıdığını açıkladı. 

Tesla, son haftalarda zarar gören tek Bitcoin alıcısı olmadı. İş zekası şirketi MicroStrategy hisseleri de şubat ayı başında Bitcoin fiyatıyla birlikte zirveye çıktığından bu yana yarı yarıya düştü. 

TeslaMicroStrategy’yi bu yıl Bitcoin’e yönelik takip etti ve şirketler, milyarlarca dolar değerinde Bitcoin satın aldı. 

Michael Saylor’un “Bitcoin peygamberi” olarak anıldığı MicroStrategy, geçen yaz Bitcoin satın almaya başladı ve o zamandan beri şirket, toplamaya devam ettiği Bitcoin varlıklarını 90.000’in biraz üzerine çıkardı. 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  İşte Bir Tesla Modelinin Bitcoin Olarak Maliyeti

Bir Cevap Yazın