14 Ağustos 2022, Pazar
24.5 C
İstanbul

Bitcoin Ağı Üzerinde NFT, DAO ve DeFi Ekosistemi Oluşturmak Mümkün mü?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Stacks’ın kurucusu Muneeb Ali ve Princeton profesörü JP Singh, Bitcoin’i Web3’e açmak için Trust Machines’i piyasaya sürüyor.

Binance indirim kodu

Stacks kurucusu Muneeb Ali ve Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri profesörü JP Singh tarafından başlatılan Trust Machines, Web3 üzerinde “Bitcoin’in potansiyelini ortaya çıkarmak” üzere tasarlanmış bir uygulama ekosistemi oluşturmak için 150 milyon dolar yatırım aldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin hala büyük ölçüde spekülatif bir yatırım olarak görülürken, DeFi, NFT ticareti ve DAO’lar, Ethereum gibi rakip blok zincir ağlarında gerçekleşiyor. Buna rağmen Bitcoin, halen en büyük ve en popüler kripto para birimi olnaya devam ediyor. Bitcoin ağı üzerinde NFT, DAO ve DeFi ekosistemi kurulabilirse oyunun kuralları daha da değişebilir.

Stacks kurucusu Muneeb Ali yaptığı açıklamada, “Bitcoin ağı üzerinde bir sonraki seviye uygulama ve platform teknolojilerinin kilidini açmaya, hız, ölçek ve işlevsellik için platformlar geliştirmeye ve Bitcoin uygulamalarını yüz milyonlarca kullanıcı için gerçeğe dönüştürmeye odaklanmanın zamanı geldi” dedi.

Finansman turunda Breyer Capital, Digital Currency Group, GoldenTree ve Union Square Ventures gibi yatırımcılar yer alıyor.

Breyer Capital’in kurucusu ve CEO’su Jim Breyer, “Bitcoin’in bir değer deposundan daha fazlası olabileceğine inanıyoruz; aynı zamanda Web3 için yerleşim katmanı ve platformu da olabilir. Muneeb ve profesör JP, Bitcoin’i lending uygulamaları ve DAO’lar gibi kullanım durumları ile programlanabilir hale getirerek şimdiden çok şey başardı. Trust Machines’i ve Bitcoin’in potansiyeline ulaşmasına yardımcı olma misyonunu desteklemekten heyecan duyuyoruz” dedi.

Trust Machines nedir?

Trust Machines’in amacı, en büyük Bitcoin uygulama ekosistemini oluşturmak ve Bitcoin ekonomisini büyütmektir.

Bu nedenle misyonu, Bitcoin ekosistemine akıllı sözleşme işlevselliği ekleyen ve Bitcoin blok zincirinin üzerine akıllı bir sözleşme katmanı oluşturan Stacks’a benziyor. Akıllı sözleşme, önceden belirlenmiş bir dizi talimatı yerine getiren bir bilgisayar kodu biçimidir. Merkezi olmayan uygulamalar (dapps) bir nevi bağlantılı akıllı sözleşmelerdir.

İlgili Haber:  Ethereum DeFi Şimdilik Zirveye Ulaştı mı?

Geçen yılki Messari Mainnet konferansında Muneeb Ali, “Bitcoin’i en iyi, en merkezi olmayan para katmanı olarak görüyorum” demiş ve dolaşımdaki tüm Bitcoin’in %1’inin zaten Ethereum’da Wrapped Bitcoin (WBTC) şeklinde tutulduğunu belirtmişti. WBTC adı verilen token Ethereum üzerinde çalışan ancak Bitcoin’i temsil eden bir ERC20 tokenidir aslında. Başka bir deyişle, bir WBTC bir BTC değerindedir, ancak üçüncü taraf aracılar olmadan Ethereum’daki DeFi uygulamalarıyla etkileşim kurmak için kullanılabilir.

Muneeb Ali’ye göre WBTC’ye olan bu ilgi, kullanıcıların Bitcoin’i akıllı sözleşmelerde kullanma talebi olduğu anlamına geliyor. “Bitcoin’i bir akıllı sözleşme zincirine sarmalanmış bir şekilde getirmeye çalışmak yerine, neden akıllı sözleşme işlevini doğrudan Bitcoin’e getirmiyoruz?” diye soruyor.

Stacks’ın kurucusu olarak, Ali’nin daha önce yapmaya çalıştığı şey tam olarak buydu.

NFT’ler halen Ethereum’da popüler olsa da, Bitcoin’de bir NFT pazarının ortaya çıkması, yeni kullanıcıları Stacks’a çekebilir. Ekim ayında, Stacks tokeni (STX), Bitcoin NFT pazarına artan ilgiyle birlikte fiyatı %70 oranında artmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar