8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Bitcoin Nisan Ayını Düşüşle Kapatıyor – Mayıs Nasıl Geçecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, özellikle ABD’deki artan borçlanma oranlarıyla birlikte yatırımcıların riskli varlıkları terk etmeye başlamasıyla Ocak ayından bu yana ilk aylık kapanışını düşüşle yapmaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

[Editörün notu: Borçlanma oranı ekonomideki yabancı kaynak oranını gösterir. Varlıkların ne kadarının öz kaynaklarla finanse edildiğini gösteren orandır.]

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
Fed verilerine göre Mart ayında ABD borçlanma oranları artış gösterdi.
Fed verilerine göre Mart ayında ABD borçlanma oranları artış gösterdi.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi Bitcoin bugün 40.000 doların altına düştü ve Nisan ayında yaklaşık %14 değer kaybetti. Bir sonraki en büyük token Ethereum ise yaklaşık %13 değer kaybetti.

Şubat ve Mart aylarını hep artışla kapatan Bitcoin, 2 ay aradan sonra ilk kez bir ayı düşüşle kapatacak. 1 Nisan’da 45.597 dolar civarında ay açılışını yapan Bitcoin, ay kapanışını 40.000 doların altında tamamlayacak gözüküyor.

Analistler, Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesiyle ilgili olumlu haberlere rağmen beklenen artışı göstermemesinin sebebini ABD’deki faiz artışlarına bağlıyor.

Bitcoin’in hisse senetleriyle olan ilişkisi

Bitcoin son zamanlarda özellikle teknoloji hisseleriyle oldukça yakın bir korelasyonda hareket etmeye başladı. Michael Saylor bu davranışın geçici olduğunu, yakın gelecekte Bitcoin’in kendi yolunu çizeceğini belirtti.

Bitcoin, son zamanlarda teknoloji hisseleriyle birlikte hareket etmeye başladı.
Bitcoin, son zamanlarda teknoloji hisseleriyle birlikte hareket etmeye başladı.

Piyasa gözlemcilerinin çoğu, hisse senetleri ve Bitcoin arasındaki dikkate değer ilişkiye dikkat çekiyor.

Bazı analistler, hisse senetleriyle olan korelasyonun şu anda Bitcoin fiyatını yönlendirdiğini ifade ediyor.

Verilere göre, hisse senedi piyasaları ile BTC arasındaki korelasyon tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış durumda.

Pek çok uzman bu durumu Bitcoin için bir talihsizlik olarak nitelendiriyor, çünkü pek çoğu Bitcoin’i hisse senetlerinden ve diğer emtialardan ayrı hareket eden bir yatırım aracı olarak görüyordu.

Mayıs nasıl geçecek?

Pek iyi geçmeyecek.

Fed para politikalarını esnetmedikçe ve makro ölçekte ekonomik zayıflık düzelmedikçe Mayıs’ın iyi geçeceğini düşünmek gerçekçi olmaz. Yatırımcılar para politikalarının sıkılaştığı dönemlerde riskli varlıklardan kaçarlar. Paraya ulaşmak zor olduğunda riskten kaçma artar. Ufukta da Fed’in para politikalarını esneteceğine dair herhangi bir emare olmadığına göre Mayıs ayını da sönük ve hatta düşüşle geçirmemiz muhtemel.

İlgili Haber:  Bitcoin Ana Akım Hale Gelirken Tesla'nın Hamlesi Kripto İçin Ne Anlama Geliyor?

ABD ekonomisinin yavaşladığına dair pek çok işaret var. GDP ilk çeyrekte, koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden bu yana ilk kez küçüldü. Amazon, gelirlerinin ilk kez bu kadar yavaş hızda arttığını açıkladı. Apple, tedarik zincirindeki sıkıntıların daha da kötüye gittiğini vurguladı. S&P 500 endeksi dört ayda üçüncü aylık düşüşünü kaydetme yolunda ilerliyor. Dünya geneli enflasyon aldı başını gidiyor. Rusya-Ukrayna savaşı işin tuzu biberi oldu.

Yani genel ekonomik gidişat pek umut vermiyor. Ya da belki biz bardağın boş tarafına da bakıyor olabiliriz.

Analistler 2022’nin Bitcoin ve kriptonun kışı olacağını düşünüyor. Bu durumda Mayıs’ta Bitcoin’in 35.000 altına yolculuğu da muhtemel.

Limenya’nın Mayıs ayı Bitcoin tahmini 35-40.000 arası. Olası herhangi bir makro ölçekli belirsizlik veya olay Bitcoin’i 30.000’lere kadar götürebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar