29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bitcoin Ocak 2018’den Bu Yana En Yüksek Seviyesine Ulaşırken Whitepaper da 12. Yaşını Kutluyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, 2017’de başlayıp 2018’de zirveye ulaşan boğa koşusundan bu yana en yüksek fiyatına ulaşmış görünüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in fiyatı bugün, 14.000 Dolar seviyesine ulaştı. Bugün ayrıca whitepaper’ın 12. yaş günü olması sebebiyle Bitcoin dünyası için önem arz ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Evet, bundan tam 12 yıl önce, Bitcoin’in sahte yaratıcısı Satoshi Nakamoto, tüm bunların gerçekleşmesini sağlayan whitepaper’ı yayınladı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor bu Bitcoin’i şu şekilde tanımlıyor:

“Bitcoin, bilgelik tanrıçasına hizmet eden, gerçeğin ateşiyle beslenen, giderek daha akıllı, daha hızlı ve şifreli bir enerji duvarının arkasında daha güçlü büyüyen bir siber eşek arısı sürüsüdür.”

Bitcoin, 2009 Yılında Değersiz Görülüyordu

Bütün bu tanımlar ve çok daha fazlası teknik incelemeden kaynaklanıyor. En başında ise Nakamoto, yalnızca anonim madencilerden oluşan bir ağ tarafından desteklenen ve dağıtılmış bir defterde uzanan bir uçtan uca ödeme sistemini tanımlamıştı.

Bitcoin 2009’un başında piyasaya çıktığında, dijital para birimi neredeyse değersiz sayılıyordu. Şimdilerde ise durum çok daha farklı. CoinMarketCap ölçüm sitesine göre, bugün, piyasa değerine göre açık ara en büyük olan kripto para birimi, 14.028 Dolar seviyelerinde işlem görüyor. Üstelik, yalnızca Bitcoin’in yarattığı kripto ekonomisinin toplam piyasa değeri de bugünlerde 403 milyar Dolar olarak ölçülüyor.

Ocak 2018’de 20.000 Dolar Seviyesi Deneyimlenmişti

Bitcoin’in yeni rekoru Ocak 2018’den bu yana kaydedilen en yüksek fiyatı gözler önüne seriyor. Yani, 2017’nin sonunda başlayıp Ocak 2018’de zirveye ulaşan Bitcoin’in tarihi döneminden bu yana en yüksek fiyat; Ocak 2018’de ise söz konusu fiyat 20.000 Dolar düzeyine kadar yükselmeyi başarmıştı. An itibariyle Bitcoin’in fiyatı ise 13.912 Dolar. Bu da düne göre fiyatta hala %4.61’lik bir artış olduğuna işaret ediyor.

İlgili Haber:  FTX ve Circle, USDC Stablecoini Geliştirmek İçin Ortaklık Kurduklarını Açıkladı

Bugünlerde 14.000 Dolar seviyesinde dolaşan Bitcoin’in fiyatı, Ekim ayının başında ise 10.500 Dolar civarında seyrediyordu. Tam da o günlerde Bitcoin’in durdurulamaz yükselişi harekete geçmişti. Ve o günden beri Bitcoin yalnızca yukarı yönlü hareket kaydetti ve mevcut 14.000 Dolar seviyesinde ulaşmayı başardı. Peki, Bitcoin için, sırada ne var?

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar