Bitcoin Ocak 2018’den Bu Yana İlk Kez 14.000 Dolara Ulaşmışken Sırada Hangi Gelişme Var?

Bitcoin (BTC) fiyatı, mart ayında 3.700 dolara düştükten sonra etkileyici bir yıl geçirmeye başladı ve sonraki aylarda 14.000 dolara kadar yükselmeyi başardı. Şu anda ise BTC, fiyatı 14.100 dolara ulaştığı için Ocak 2018’den beri ulaştığı en yüksek noktaya ulaşmış oldu.

Bu nedenle Bitcoin fiyatı, yeni yükselişler ve daha yüksek dipler yapmaya devam ettikçe yeni boğa döngüsünün olasılığı büyük ölçüde arttı. Dahası, ikisi genellikle ters orantılı olduğu için ABD dolar endeksi de koronavirüs korkularının ortasında toparlanmaya çalışırken güçlenmeye başladı.

Bitcoin henüz 13.700 ile 14.250 dolar alanını kırmadı

Haftalık grafikler, yükseliş ivmesini devam ettirmek için izlenmesi gereken bazı önemli seviyeleri gösteriyor. Bunlardan biri de 14.000 dolar eşiğini çevreleyen mevcut direnç bölgesi olarak kabul ediliyor. Bu direnç bölgesini kırmanın, 16.500 ile 17.000 dolar civarında olacak bir sonraki eşiğe doğru daha da güçlenmesini sağlaması bekleniyor.

Bu iki seviye, olası bir tüm zamanların yeni en yüksek seviyesinden önceki son engeller olarak görülüyor. Altcoinlerin çoğu ise 2017’nin en yüksek seviyelerine kıyasla hala büyük kayıplarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Olumsuz tarafta izlemek için potansiyel iki önemli seviye bulunuyor. Bu iki seviyenin ilk ve birincil kırıcısı olarak 11.400 ile 11.800 dolarlık alan gösteriliyor. Bu alan, iki yıldır çok önemli bir direniş bölgesi sayılıyor yani daha fazla yükselmeden önce yeniden bir test görmesi gerekiyor.

Ancak bu alanın kaybedilmesi durumunda, bir sonraki destek bölgesi ise 10.100 ile 10.400 dolar arasında bulunuyor. Piyasa yükseliş bölgesinde ise bu iki bölgenin tutulması kritik önem taşıyor.

Bitcoin için şimdiye kadarki en yüksek aylık kapanış mümkün

Aylık grafikler, Bitcoin için şimdiye kadarki en yüksek aylık kapanışı yapmanın mümkün olduğunu söylüyor.

  Bitcoin Fiyatının 33.000 Doları Geri Kazanmasının 5 Nedeni

Bununla birlikte bu, tüm zamanların en yüksek seviyesine meydan okunmadan önceki son büyük engel olduğu için bu direnç bölgesinin önemini de gösteriyor.

13.700 ile 14.200 dolar direncinin kırılması durumunda, tüm zamanların en yeni yüksek seviyelerine doğru daha fazla ilerleyebilme durumu neredeyse garanti ediliyor çünkü aralarında çok fazla seviye bulunmuyor.

Ek olarak; yeni bir boğa döngüsünün başlangıcına, genellikle önceki direnç bölgelerinin yeniden test edildiği ve destek olarak onaylandığı birikim dönemleri eşlik ediyor. Böyle bir birikim dönemi, Bitcoin fiyatının büyük bir yükselişten önce yeterli desteği bulmak için 11.600 dolara doğru düzeltilebileceği anlamına geliyor.

2016 döngüsü ile karşılaştırılabilir bir mevcut piyasa davranışı

2016 grafikleri, sağlıklı bir eğilimin kurulduğu bu birikim aralıklarını gösteriyor. 2016 grafiklerinde, önceki her direnç seviyesinin onay için yeniden test edildiği ve ardından Bitcoin’i biriktirmek için bir aralık oluşturulduğu görülüyor.

Böyle belirli bir aralıkta seyreden bir yapıdan sonra, sıkıştırma artmaya başlıyor ve sonuçta bu da büyük bir kırılmaya neden oluyor.

Diğer bir büyük sinyal ise piyasa düzeltmeleri sırasında gerçekleşen hızlı alımlar oluyor. 2016 grafiklerinde alıcıların fiyat düştükçe hızlıca alım yapmak için adım atmayı tercih ettiği görülüyor. Piyasanın önümüzdeki haftalarda düzelmesi durumunda da benzer bir hareketin meydana gelmesi öngörülüyor.

Bitcoin fiyatı için olası senaryo

11.400 ile 11.800 dolarlık mevcut alan çok önemli bir direnç bölgesi olarak görülüyor. Bitcoin fiyatının bu direnç bölgesini kırması halinde, bir düzeltmenin olası senaryo haline gelmesi bekleniyor.

Bu nedenle Bitcoin’in olası senaryosunun 11.400 dolar ile 14.200 dolar arasında değişen aralığa bağlı bir eylem olması isteniyor. Böyle bir yanlamasına ilerleme durumu, 2016 birikim dönemiyle benzerlikler taşıyor.

Ethereum’un ve diğer altcoinlerin, Bitcoin düzeltmesini tamamladığı ve yanlamasına ilerlemeye başladığı anda devreye girmesi bekleniyor. Altcoinlerin yukarı doğru hareket etmeye ise muhtemelen birkaç ay daha sonra başlaması öngörülüyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın