3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Odaklı Yatırım Fonlarına Nakit Akışı Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Terra ekosisteminin geçen haftaki çöküşü ve kripto para fiyatlarının düşüşünden sonra Bitcoin cephesinde bazı satın alma fırsatları ortaya çıktı.

Binance indirim kodu

CoinShares verilerine göre, Bitcoin kabaca %14 değer kaybederken, yatırımcılar Bitcoin odaklı yatırım ürünlerine yaklaşık 300 milyon dolar akıttı. Bu arada Solana, Ethereum, Polkadot ve diğer kripto paralara odaklanan fonlardan ise çıkışlar görüldü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

CoinShares yatırım stratejisti James Butterfill’e göre, Bitcoin’e olan nakit akışı, yatırımcıların “göreceli güvenliğe” yönlendiğini gösteriyor. Analistler bu nakit akışının, en son yaşanan UST çöküşü ve onunla birlikte gelen büyük çaplı satışların bazı yatırımcılar için satın alma fırsatı olarak görüldüğüne dair güçlü bir sinyal olduğunu söylüyor.

Bitcoin, genellikle dijital varlıkların en dayanıklısı olarak görülür. Bitcoin, en eski, en büyük ve tartışmasız en büyük isme sahip. Bitcoin buna ek olarak, kendilerini genellikle Bitcoin maksimalistleri olarak adlandıran ve Bitcoin’in geleceğin para birimi olduğuna inanan sadık bir hayran kitlesine de sahiptir. Bu hayran kitlesi arasında MicroStrategy ve Square gibi borsaya açık büyük şirketlerin CEO’ları da var.

Bitcoin odaklı fonlara olan nakit akışı geçtiğimiz hafta Terra’nın çöküşüyle birlikte geldi. Terra’daki satışlar en yüksek seviyesine ulaştığında, kripto ekosisteminde önemli bir yeri olan 76 milyar dolarlık stabilcoin Tether de sarsıldı. Arcane Research’e göre geçtiğimiz hafta, Bitcoin vadeli işlemlerinde Aralık ayından bu yana en yüksek likidasyon hacmini gördü.

Bitcoin odaklı fonlara nakit akışı başladı.
Bitcoin odaklı fonlara nakit akışı başladı.

Analistler geçen hafta yaşananların kripto tarihindeki en önemli olaylardan biri olduğunu söylüyor.  Hatta bazıları Terra’nın yarattığı korku olmasaydı, Bitcoin’in 28 bin dolarlık destek seviyesinin altına düşmeyeceğini düşünüyor.

Yine de kripto piyasasında yaşananlar hiç bir zaman sürpriz olmamalı. Kripto paralar giderek teknoloji ve ABD hisse senetleriyle birlikte hareket etmeye başlıyor. ABD hisse senetleri de geçen hafta büyük satış gördü ve S&P 500 Cuma gününe kadar geçen beş günlük süreçte %2.4 değer kaybetti.

İlgili Haber:  Bitcoin Yükseliyor Ancak Uzmanlara Göre Bu Kez Rallide Bir Eksik Var! "100.000 Dolar Hedefi İçin..."

Ek olarak, Bitcoin’in enflasyona karşı güvenli bir liman olarak görülebileceği fikrinin de sarsıldığı bir dönemden geçiyoruz.

Geçen haftaki çöküşten sonra ortalık biraz sakinleşti, ancak Bitcoin haftaya daha düşük başladı ve Pazartesi günü 29.072 dolardan işlem görerek %6.3 oranında değer kaybetti. Diğer kripto paralar da düşüş trendine yakalandı. Bitcoin Cash %6’dan fazla düşüş kaydetti. En büyük kripto paralardan olan Solana ve Avalanche’ın da trendi aşağı yönde.

Analistler Bitcoin’in bir olgunlaşma sürecinden geçtiğini ve, şu anda yalnızca Bitcoin’in altında yatan konseptin uygulanabilir olup olmadığını değil, aynı zamanda serbest piyasada oluşabilecek oynaklığa dayanıp dayanamayacağını görmek için teste tabi tutulduğunu düşünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar