8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Ünlü CEO: Bitcoin, Olası Bir Finansal Çöküşte Sigorta Görevi Görecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ve kripto para birimleri, geçen yıl hızla yükseldikten sonra 2022’ye zorlu bir başlangıç ​​yaptı. Bazıları daha fazla düşüşün yolda olabileceğini tahmin ediyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı, yıla neredeyse 50.000 dolardan başladıktan sonra, Ocak ayında 32.000 dolar seviyelerini gördü. Bitcoin fiyatı Şubat başında bir miktar toparlanırken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ihtimali ve Fed’in para politikalarını sıkılaştırma kararı karşısında baskı altında kalmaya devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ünlü CEO ve yatırımcı Bill Miller, bitcoin’i olası bir “finansal felakete” karşı bir sigorta olarak gördüğünü söyleyerek “çok büyük” bitcoin pozisyonunu açıkladı.

Miller Value Partners’ın başkanı ve baş yatırım görevlisi bu hafta CNBC’ye verdiği demeçte, “Bitcoin bir sigorta poliçesi gibi” dedi. Yüksek kapasiteli bilgisayarlar ve veri merkezleri kullanarak Bitcoin blok zincirini güvende tutan ve karşılığında BTC kazanan Bitcoin madencilerinin çok kârlı bir iş yaptıklarını düşündüğünü de belirtti.

Bitcoin, Lübnan’da, Afganistan’da veya ekonomik kriz yaşayan diğer birçok ülkede finansal felakete karşı bir sigorta görevi görebilir” dedi.

Reuters’in haberine göre, Lübnan hükümeti geçen ay ülkenin uzun süredir devam eden finansal kriziyle başa çıkmak için Lübnan para biriminde %93’lük bir devalüasyon öngören bir plan hazırladı. Bu arada, Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinden ve eski hükümetin geçen yaz çökmesinin ardından baş gösteren nakit sıkıntısı Afganistan’da derinleşen ekonomik krizi ve yükselen enflasyonu daha da kötüleştirdi. Covid-19 pandemisini frenlemek için uygulanan karantinaların sona ermesi ve pandemi dönemi verilen teşvik paketlerinden dolayı küresel ölçekte enflasyon artışı yaşanıyor.

Miller, “Sigorta poliçelerinin içsel bir değeri yoktur. Aslında zaten sigortaların hiçbir içsel değeri olmasını istemeyiz. Çünkü evimizin yanmasını ya da korkunç bir kaza geçirmeyi istemeyiz ama olası bir riske karşı yine de her yıl sigorta bedelini öderiz” dedi.

Miller, ayrıca piyasada söylenti halinde dolaşan, tüm servetinin yarısını bitcoin’e yatırdığına dair dedikodulara da netlik getirdi. Servetinin yalnızca az bir yüzdesini bitcoin’e yatırdığını ancak zamanla fiyatın artmasıyla satın aldığı bitcoinlerin değerinin toplam servetinin yarısına denk geldiğini söyledi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 55.000 Dolar Civarında Seyrediyor - Yeni Bir Düzeltme Kapıda mı?

“Şimdi tabii ki toplam servetimin yarısından daha az, çünkü bitcoin fiyatı Kasım’dan bu yana yarı yarıya düştü ancak hala çok büyük bir pozisyondayım” diye ekledi, herhangi bir rakam vermeden.

Son bir kaç yılda Bitcoin’in fiyatının artmasıyla birlikte Bitcoin’i güvenli liman ve enflasyona karşı koruma olarak görenlerin de sayısı arttı. Bazıları Bitcoin’in altının yerini alacağını düşünüyor.

2020’de ünlü yatırımcı Paul Tudor Jones, Bitcoin satın aldığını duyurmuştu ve onu “enflasyonu yenmek için en güvenli liman” olarak değerlendirmişti.

Finansal danışmanlık şirketi deVere Group’un CEO’su Nigel Green, “Son haftalardaki ciddi jeopolitik riskler, son derece değişken zamanlarda bitcoin ve kripto paraların gerçek hayattaki kullanım alanlarını bize gösterdi” dedi. Örneğin Ukraynalı sivil toplum kuruluşları ve gönüllü gruplara bağışlanan Bitcoinler, Ukrayna ordusuna askeri ve tıbbi malzeme yardımı için kullanıldı. Ayrıca ABD merkezli bağış toplama sitesi GoFundMe tarafından Kanada hükümetini protesto eden kamyon şoförleri için toplanan bağışları geri iade etti ve kampanyayı sitesinden kaldırdı, bunun üzerine şoförler için Bitcoin olarak farklı platformlarda bağışlar toplanmaya başlandı.

Bitcoin fiyatının bu yıl artmasını bekleyen Green, “Bitcoin yaygın olarak değerli bir değer deposu ve takas aracı olarak kabul ediliyor” diye ekledi.

Ancak bu haftaki hem Ukrayna’daki hem Kanada’daki jeopolitik olaylar, Bitcoin’in merkezi olmayan, güvenli ve engellenemeyen bir para sistemi olma özelliklerini tam anlamıyla test etmiş oldu. Bu gerçek yaşam kullanım durumları, Bitcoin’in kitlesel olarak benimsenmesini daha da artıracak ve bu yıl daha fiyatın daha fazla yükselmesine yol açacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar