3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Opsiyonları Olumlu Sinyaller Vermeye Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto, tarihi bir oynaklık döneminden geçiyor. Kripto kışı adeta ortalığı toz duman etti. Bu kaos ve çöküş içinde piyasadan olumlu sinyal alan bir grup var: opsiyon ticareti yapan yatırımcılar!

Binance indirim kodu

Öncelikle bilmeyenler için Bitcoin opsiyonu’nun ne olduğunu açıklayalım;

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin opsiyonu, belirli bir tarihe kadar belirli bir fiyattan Bitcoin satın alma veya satma hakkı veren ancak bu zorunluluğu olmayan bir finansal türev biçimidir.

Bitcoin opsiyon borsalarını analiz eden uzmanlar, likiditede azalma görmediklerini belirtiyorlar.

Analistler, piyasanın olgunlaştığını ve özellikle opsiyon piyasasında, içinde bulunduğumuz ortam bağlamı göz önüne alındığında, büyük ölçüde normal bir seyir olduğunu gösteren birçok veri olduğunu söylüyor.

Tabii ki, piyasa, yaşanan hack’lenmeler, Terra ekosisteminin çöküşü ve büyük kripto hedge fonlarının zora girmesiyle kötü zamanlar geçiriyor. Son birkaç hafta içinde, özellikle kredi platformları, Celsius Network ve Babel Finance’in para çekme işlemlerini dondurmasıyla ve büyük bir kripto hedge fonu olan Three Arrows Capital’in likidite sıkıntılarıyla karşı karşıya kalmasıyla piyasada istikrarsızlık baş gösterdi. Ve bunların hepsi, Fed’in enflasyonla mücadele için amansızca faiz oranlarını arttırdığı bir dönemde oldu.

Open Interest: herhangi bir zamanda resmi bir borsada işlem gören vadeli işlemlerde ve opsiyonlarda ödenmemiş sözleşme veya taahhütlerin sayısı.
Open Interest: herhangi bir zamanda resmi bir borsada işlem gören vadeli işlemlerde ve opsiyonlarda ödenmemiş sözleşme veya taahhütlerin sayısı.

Elbette piyasa geçen yılki boğa koşusundan çok daha farklı. Toplam ödenmemiş sözleşme tutarı, ATH yaptığı zirvelerden bugüne çok büyük düşüşler yaşadı. En son verilere göre toplam ödenmemiş sözleşme tutarı Ekim 2021’de 15 milyar dolarken bugün 7 milyar dolar civarında. Hacim ise, Ekim ayında 8 milyar doları aşan tüm zamanların en yüksek seviyesine kıyasla şu anda 600 milyon doların biraz altında.

Analistler ödenmemiş sözleşme tutarındaki düşüşün piyasa duyarlılığını yansıttığını söylüyor.

Ayı piyasasına rağmen, Bloomberg verilerine göre, opsiyon ticaretine ilgi gösteren gittikçe daha fazla TradFi yatırımcısı veya geleneksel finans kullanıcısı var gözüküyor. İnsanlar opsiyon ticareti yapmaya başlıyor. Bu da ödenmemiş sözleşme tutarlarının kripto pazarına kıyasla neden daha az düştüğünün bir göstergesi.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum’da 4 Milyar Dolarlık Opsiyon Sözleşmesinin Süresi Doluyor: Peki, Kripto Para Piyasalarına Nasıl Etki Edecek?

Bu arada kripto opsiyon pazarındaki bir diğer farklılık ise, kurumsalların bu ticareti yapmaya başlaması.

Günümüzde kurumsal firmalar, risk yönetimi çözümlerini uyarlamak veya portföyleri veya pozisyonlarını korumak için opsiyonları kullanabiliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar