8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Resmi Para Birimi Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador’dan sonra Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ikinci ülke oldu.

Binance indirim kodu

Orta Afrika Cumhuriyeti dünyanın en fakir ülkelerinden biri ama elmas, altın ve uranyum açısından oldukça zengin.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yıllardır iç çatışmaların devam ettiği bir ülke.

Orta Afrika Cumhuriyeti başkanlığından yapılan açıklamada, milletvekillerinin oybirliğiyle Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmeye karar verdikleri belirtildi.

Yapılan açıklamada, atılan bu adımla Orta Afrika Cumhuriyeti’nin dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkeleri arasına gireceği ifade edildi.

Orta Afrika Cumhuriyeti, yaklaşık 4.5 milyon nüfuslu küçük bir ülke.
Orta Afrika Cumhuriyeti, yaklaşık 4.5 milyon nüfuslu küçük bir ülke.

El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuş ve Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere birçok ekonomist tarafından eleştirilmiş ve bu hareketin finansal istikrarsızlık riskini artırdığı belirtilmişti.

WorldData web sitesine göre 2019 yılında Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşlarının sadece %4’ünün internete erişimi var. Bitcoin dahil herhangi bir kripto parayı kullanabilmek için internet gerektiğinden, bu oran ülkede oldukça az sayıda insanın Bitcoin kullanabileceğini gösteriyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti şu anda Afrika’daki diğer eski Fransız kolonilerinin çoğunda olduğu gibi para birimi olarak Fransız destekli CFA frangı kullanıyor.

Bazıları, Rusya ve Fransa arasındaki bu kaynak zengini ülke üzerindeki nüfuz yarışının ortasında Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesini CFA’yı baltalama girişimi olarak görüyor.

Fransız analist Thierry Vircoulon, AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Ülkedeki sistematik yolsuzluk ve Rusya gibi uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya kalan ülkeyle ortaklık yaptıkları göz önüne alındığında, bu hareket şüphe biraz uyandırıyor” dedi.

Ancak herkes böyle olumsuz düşünmüyor.

Pek çok uzman, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde vatandaşların akıllı telefonlarla işlemler yapabildiğini ve Bitcoin’in insanların hayatını kolaylaştıracağını düşünüyor.

İlgili Haber:  Dubai Fonu, Cardano ve Polkadot Almak İçin 750 Milyon Dolarlık Bitcoin Sattı

Örneğin, işadamları artık yurtdışında alışveriş yapmak için dolara veya başka bir para birimine çevrilmesi gereken CFA frangı ile dolu valizlerle dolaşmak zorunda kalmayacak.

Ayrıca CFA’nın “Afrika’ya fayda sağlamak için” kullanılmadığını da düşünen pek çok Afrikalı uzman var. Afrika’da pek çok ülkede kullanılan CFA, sömürge döneminden kalma bir kalıntı ve Fransa’nın ekonomik kontrol uygulamaya devam etmesini sağlayan bir araç olarak görülüyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti, 1960’taki bağımsızlığından bu yana devam eden çatışmalardan hep zarar gördü.

Başkan Faustin-Archange Touadéra 2016 yılında göreve geldikten sonra, ülke stratejik ittifakını Fransa’dan Rusya’ya kaydırmaya başladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar