1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin Orta Sınıf Kullanıcıların Salgından Kurtulmasına Nasıl Yardımcı Oluyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Yapılan yasal düzenlemeler, Bitcoin’in yalnızca suçlular için bir araç olduğunu ima etmek istese de birçok orta sınıf kullanıcı için bu kripto varlığı, bir cankurtaran halatı olduğunu kanıtladı.

Binance indirim kodu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde gibi politikacılar, kripto parayı “kanunsuz işler” için kullanılan “boşluklar” yaratma suçundan dolayı eleştirirken Fransa’da İranlı bir göçmen olan Saeed gibi insanlar, ana akım finansal sistemleri kullanmanın zorluğu nedeniyle kripto parayı bir gereklilik olarak gördü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Saeed’in salgının üstesinden gelebilmesini sağlayan şey Bitcoin oldu

Bir kripto tüccarı olan Saeed, 2020 yılına kadar İran’da aşırı enflasyon nedeniyle maaşı 300 euroya varan bir yazılım mühendisiydi. 2017’de kendisine Bitcoin ile ödeme yapan uluslararası müşteriler için serbest çalışmaya başladı. Eylül 2020’ye kadar Fransa’da yüksek lisans okuluna gidecek kadar Bitcoin biriktirebilen Saeed için salgın, göç sürecini çok daha zor hale getirdi.

Tüm bürokratik meselelerle mücadele ettiğini ve geçen eylül ayında Fransa’da bir kursa, cebinde sadece 1.000 euro ile gittiğini belirten Saeed, HSBC, Banque Nationale de Paris, La Banque Postale gibi bankaların hepsinin kendisi için bir banka hesabı açmayı reddettiklerini ve bir ay sonra nihayet bir banka bulabildiğini söyledi.

Bu esnada Saeed, çözümü Bitcoin kullanmakta buldu ve geleneksel bankacılık sistemindeki “boşluklardan” tam olarak yararlanmayı başardı.

İran’daki birçok insanın Avrupa teknoloji şirketleriyle çalıştığını belirten Saeed, uyruğu nedeniyle Bitcoin’i doğrudan borsadan satın alamadığını açıkladı.

Saeed, Lagarde’nin kendisiyle çalışmaktan mutlu olan ortalama vatandaşları değil, bankacıların ve hükümetin çıkarlarını temsil ettiğini düşündüğü ifade etti. Daha sıkı düzenlemelerin finansal sisteme erişimi daha fazla zaman alıcı ve pahalı hale getireceğini çünkü kendi adına işlem yapmaları için arkadaşlarına ve meslektaşlarına ödeme yapması gerektiğini açıklayan Saeed, bununla birlikte İranlı göçmenlerin, salgın sırasında Bitcoin’e güvenen tek kullanıcı grubu olmadıklarını hatırlattı.

Kripto düzenlemeleri bankalara erişimi olmayan insanları göz önünde bulundurmuyor

Birleşik Krallık’ta yaşayan Paul adındaki bir İngiliz göçmen de Asya’da ikamet ettiği ülkeye geri dönüş uçuşları iptal edildiğinde kendini Londra’da mahsur buldu. Paul, eski ülkesindeki sıkı sermaye kontrolleri ve sürekli karantinalar sırasında ülkesine geri gönderilmenin getirdiği zorluklar nedeniyle düzenleyici sistemlerle sorunlar yaşıyordu.

Pandemi başlamadan hemen önce Asya’daki işletmesini kapattığını ve babası vefat ettiği için şirketi sürdürmekte zorlandığını açıklayan Paul, haftalar boyunca otellerde ve Airbnb’lerde kaldığını ve ikametgah adresinin bulunmadığını söyledi. Bitcoin olmasaydı nakit parasının kilitleneceğini belirten Paul, ATM’den yalnızca belirli bir ay boyunca para çekebildiğini çünkü durumun tatillerle sınırlı olduğunu ifade etti.

Neyse ki Paul, o yılın başlarından kalma biraz Bitcoin’e sahipti ve Saeed’in aksine teknik yönlerden rahat olmasa da işleyişi çabuk öğrendi. Bakkaliye, telefon faturaları, oteller ve Uber için hediye kartları satın almak için Bitcoin kullanan Paul, ayrıca Asya’daki bir arkadaşına dairesini toparlamasına ve eşyalarını depoya koymasına yardımcı olması için ödeme yaptı.

Kripto düzenlemelerine dair görüşünü paylaşan Paul, genel olarak bu kararların çok kötü fikirler olduğunu düşündüğünü belirtti ve bankacılık erişimine sahip olmayan insanlar için kısıtlamalardan kaçınmanın faydalı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bugün, neredeyse bir yıl sonra, Paul hâlâ mali hesaplarının çoğuna erişemediğini açıkladı. İkamet adresleri yerine kimlik doğrulaması için pasaport kullanan bir bankacılık uygulaması olan Monzo’yu indiren Paul, Monzo hesabına para yatırmaları için Londra’daki arkadaşlarına para ödedi.

İlgili Haber:  Her Varlık Yöneticisinin Bitcoin'i Anlaması Gerekiyor

Arkadaşlarından birinin Nijeryalı bir öğrenci olduğunu ve benzer bir deneyim yaşadığı için okul ücretlerini ödemek için Bitcoin kullandığını açıklayan Paul, ilk etapta daha kolay olduğu için kripto kullanmasına rağmen özellikle negatif faiz oranları haberleriyle kriptoya veda etme ihtiyacı görmediğini söyledi.

Bitcoin sayesinde ülke enflasyonuyla baş edilebiliyor

Bu arada, Bitcoin’in itibari para cinsinden değeri son altı ayda yükseldi. Bu durum, Saeed’e ve Paul’e, bir sonraki adımda ne yapmak istediklerini bulmak için kendilerine zaman ayırabilmeleri amacıyla biraz daha fazla sermaye sağladı.

Bitcoin satın almak bir kumar türü olarak düşünülse de aslında birçok orta sınıf vatandaşı tüccar, geçen yıl genellikle riskli yazılımları deneyerek hayatlarını değiştiren miktarlarda servet biriktirdi. Çoğunlukla deneysel alım satımlardan kaçınan ve alternatif yatırım seçeneklerinden yoksun olan Paul ve Saeed gibi insanlar için Bitcoin’in fiyat takdiri, berbat iş piyasalarından ve aralıklı karantina döneminden geçmelerine yardımcı oldu. İnsanların Bitcoin’den yararlanmak için diktatörlükten veya yüksek enflasyondan muzdarip bir ülkede yaşamaları herhangi bir engel teşkil etmiyordu.

Pandemi sırasında pek çok insanın yaşam koşulları önemli ölçüde değişti ve Kansas’ta yaşayan Hess adında bir vale çalışanı ve öğrencisi de benzer bir deneyim yaşadı. Karantina, altı yıllık ilişkisini sona erdirdi ve kendisini taşınmaya ihtiyaç duyarken buldu. Tasarruflarını 2020 baharında Bitcoin’e yatıran Hess, böylelikle aralık ayına kadar taşınabildi.

Covid-19 nedeniyle dört aydır işsiz kaldığını ve net değerinin %70’ini Bitcoin’e yatırma kararı olmasaydı, zihinsel ve finansal olarak o kadar iyi bir yere varabileceğini düşünmediğini belirten Hess, bu son derece riskli bir finansal hareket olmasına rağmen kendi hayatını kurtardığını söyledi.

Kripto getirileri yatırımcılara güvenlik duygusu veriyor

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen Bitcoin bağışları, Capitol Hill’e saldıran bazı fanatik gruplar da dahil olmak üzere birkaç Amerikan topluluğu arasında popülerlik kazandı. Gelecek Hazine Bakanı Janet Yellen, Lagarde’nin Bitcoin’in suç faaliyetlerinde kullanıldığına dair endişelerini dile getirdi. Bununla birlikte analiz şirketi Chainalysis, şu ana dek bu tür bağışların toplamının yaklaşık 522.000 dolara ulaştığı tahmininde bulundu.

California’daki bir etkinlik güvenlik şirketinde eski bir operasyon direktörü olan Lawrence Douglas da pandemi nedeniyle işini kaybetti. Douglas, Cash App’in mali hayatını oldukça değiştirdiğini ve 2020 takvim yılı boyunca Bitcoin fiyatlarının, şu anda yeni bir iş ararken kendisine çok fazla esneklik sağladığını açıkladı.

İşsiz ve orta sınıf bir vatandaş olarak örneğin hisse senetleri veya değerli metaller hakkında bilgi edinmesine yardımcı olabilecek bağlantılara sahip olma olasılığının istatistiksel olarak daha düşük olduğunu belirten Douglas, Bitcoin’in karşılaştırmalı olarak “giriş için düşük bir engele” sahip olduğunu söyledi.

Douglas da Paul gibi hayatında ilk kez salgın sırasında kripto para satın aldı. Öte yandan Avrupa ve Kuzey Amerika’da bir düzineden fazla Bitcoin kullanıcısıyla yapılan röportaj neticesinde bu kullanıcıların çoğunun, Bitcoin’in yıl boyu süren kriz sırasında kendilerine “umut” verdiğini söyledikleri öğrenildi. Örneğin anestezist Quentin Lobb, net değerinin 2020’de Bitcoin sayesinde muazzam bir şekilde büyüdüğünü ve bu sayede hoş ve heyecan verici bir finansal güvenlik duygusu hissettiği açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar