9 Ağustos 2022, Salı
32.6 C
İstanbul

Bitcoin P2P Ticareti Nijerya’da %27 Oranında Arttı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Nijeryalılar, eşler arası Bitcoin ticaret platformlarını kullanarak kripto borsaları üzerindeki hükümet kısıtlamalarını aşmaya çalışıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Nijerya’da, kripto şirketleriyle ticaret yapan finans kuruluşlarının yasaklanmasından üç ay sonra P2P ticaret hacimlerinin önemli oranda arttığı belirtildi.
  • Analistler, kötüleşen ekonomik koşullara ve geleneksel finansal sistemin alternatiflerine işaret ediyor.

Nijerya Merkez Bankası, finansal kurumların kripto faaliyetlerini kısıtladıktan üç ay sonra, ülkedeki eşler arası (P2P) Bitcoin ticareti altın çağını yaşıyor.

Binance indirim kodu

Nijerya’daki Kripto Para Yasağı

Analiz platformu UsefulTulips’e göre, Nijerya’daki Bitcoin P2P ticareti, ülkenin merkez bankası (CBN) tarafından getirilen kısıtlamalardan bu yana %27 oranında arttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Nijerya’nın önde gelen P2P borsalarından Paxful’un sözcüsü konu ile ilgili, “CBN, bankalardan ve diğer finans kurumlarından ülkedeki kripto para borsalarının hesaplarını kapatmalarını talep etti. Ancak Paxful gibi eşler arası platformlar bu eylemden etkilenmiyor ve sonuç olarak, tüm eşler arası hizmetler büyüme kaydetti.” ifadelerini kullandı.

Nijerya, Paxful’un Afrika’daki en büyük P2P pazarıdır. Gana ve Kenya’daki P2P ticareti de artarken; Nijerya’da ise son 90 günlük dönemde P2P borsaları Paxful ve LocalBitcoins’te yaklaşık 103 milyon Dolarlık işlem görüldü. Bu seviye, üç ay önce 80.6 milyon Dolar olarak kaydedilmişti.

Özellikle ülkedeki genç kitle kripto paraya büyük ilgi duyuyor ve bu da Nijerya’yı Afrika’nın en büyük “Bitcoin Ülkesi” yapıyor. Ülkedeki ticaret hacimleri tartışmalı yasaklama kararından önce rekor kırmıştı.

Bitcoin fiyatı, 2020’nin sonundaki boğa koşusu başlangıcından bu yana neredeyse %500 oranında arttı ve bu ay 65.000 Dolarlık rekor seviyesine ulaştı.

Nijerya’daki Ekonomik Gerileme Kripto Endüstrisinin Büyümesini Sağladı

Paxful sözcüsü, Nijerya’daki kripto paranın popülerliğine katkıda bulunan faktörler arasında: çıkışlardaki sıkı sermaye kontrolleri, uluslararası transferlerdeki yüksek işlem maliyetleri ve uluslararası web sitelerindeki ödemelerde var olan minimum 100 Dolarlık işlem limiti olduğunu söyledi.

İlgili Haber:  BitMEX Çıkışının Ardından Bitcoin İşlem Ücretleri Ethereum'un Neredeyse İki Katına Yükseldi

Ancak hiç kuşkusuz en önemli faktör Nijerya’nın para birimi Naira özelindeki istikrarsızlık. Dünya Bankası’na göre, 20 milyon kadar Nijeryalı veya nüfusun yaklaşık %10’u, büyük ölçüde pandemiye bağlı ekonomik kriz nedeniyle 2022’ye kadar ciddi bir yoksulluğa sürüklenebilir. Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin 2015’te göreve gelmesinden bu yana, ülkenin işsizlik oranı dört katına çıktı ve şu anda %33 seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar