4 Temmuz 2022, Pazartesi
28.5 C
İstanbul

Bitcoin, Paranın Yerini Alabilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Avrupa Merkez Bankası (ECB) İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Bitcoin’in ‘para’ olarak kabul edilemeyeceği şeklindeki duruşunu yineledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Bitcoin’e para birimi demenin yanlış olduğunu belirtti.
  • Kripto paraya olan güvenin hızla ortadan kalkarak finansal piyasalarda bozulmaya neden olabileceğinden endişe duyuyor.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Bitcoin’i para tanımına uymayan spekülatif bir varlık olarak tanımladı.

Der Spiegel ile yaptığı röportajda Schnabel, “Bizim görüşümüze göre, Bitcoin’i bir para birimi olarak tanımlamak yanlış, çünkü paranın temel özelliklerini yerine getiremiyor.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Spekülatif Bir Varlık

Bitcoin’in “herhangi bir tanınabilir temel değeri olmayan spekülatif bir varlık” olduğunu belirten Schnabel, ayrıca büyük fiyat dalgalanmalarının da önemli bir olduğunun altını çizdi.

Pek çok insanın Bitcoin’e güvenmesinin Euro gibi itibari para birimlerine zarar verip vermeyeceği sorulduğunda Schnabel, kripto paraya olan güvenin hızla buharlaşabileceğini ve Bitcoin’in “çok kırılgan bir sistem” olması sebebiyle finansal piyasalarda bozulmaya neden olabileceğini savundu.

Schnabel ayrıca, fiat para birimlerinin herhangi bir iç değere sahip olmadığı iddiasını da reddetti.

“Euro, son derece güvenilir olan ECB tarafından destekleniyor. Ve bu sonuna kadar yasal.” diyen Schnabel, “Euro’yu kabul etmeyi kimse reddedemez. Bitcoin ise bu konuda tamamen farklı bir konumda yer alıyor.” dedi.

Dijital Euro

Schnabel’in sözleri ECB başkanı Christine Lagarde’nin önceki açıklamalarını da büyük ölçüde yansıtıyor. Lagarde, ayrıca, geniş çapta benimsenmeleri halinde “finansal istikrarı ve parasal egemenliği tehdit edebilecek” özel stablecoinleri de yoğun biçimde eleştiriyordu.

ECB, nakit parayı tamamlayabilecek dijital bir Euro uygulaması üzerine çalışıyor ancak Schnabel’e göre henüz hiçbir şey için net bir karar verilmedi.

İlgili Haber:  Enflasyon Sıkıntılarının Ortasındaki Türkiye'den 2021 İçin Dijital Lira Haberi Geldi

Schnabel, dijital Euro ile ilgili hazırlık çalışmalarının devam ettiğini söyledi ve güvenlik açısından bunun dört ila beş yıl daha sürebileceğini belirtti.

Geçen hafta, ECB başkanı Christine Lagarde, önümüzdeki birkaç ay içinde dijital Euro ile ilgili bir karar alınacağını öne sürmüştü; ancak görünüşe bakılırsa net açıklama birkaç yıl sürebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar