Bitcoin Patlama Yaşarken DeFi Düşüyor

Kripto veri toplayıcı Markets Science’ın kurucu ortağı, Twitter kullanıcı ismiyle Bitdealer, 11 en iyi DeFi tokeni ile Bitcoin arasında son 45 günden 1 Kasım’a kadar görülen negatif korelasyonları gösteren bir grafik paylaştı. Grafikte AAVE tarafsız korelasyon gösterirken UNI ise 0.1’den az olduğunda kesişim noktasında görüldü.

Ethereum, DeFi ekosisteminin çoğunu güçlendirmesine rağmen 13 DeFi tokeninin 7’sinin Ethereum (ETH) ile negatif korelasyonlara sahip olduğu öğrenildi.

Analistler, birçok merkezi olmayan finans (DeFi) tokeninin Bitcoin’in (BTC) bu haftaki fiyat yükselişi ile mücadele ettiğini ve bu esnada da DeFi tokenleri ile BTC arasında daha uzun bir negatif korelasyonun var olduğunu tespit etti.

Bununla birlikte sektör, spekülatif düzlüğünü ağustos ayı sonunda buldu ve Binance’nin DeFi Bileşik Endeksi eylül ayının başında 1.100 dolardayken an itibariyle 400 doların altına düştü.

TokenSet’in DeFi Eğilim Endeksi de eylül ortasında 130 dolardan piyasaya sürüldüğünden bu yana değerinin yarısından fazlasını kaybetti. DeFi Eğilim Endeksi tokenleri sadece 61.55 dolar karşılığında işlem gördü.

Bu arada Bitcoin fiyatı geçen ay üçte birden fazla artış yaşadı ve küresel ödeme devi PayPal‘ın kripto sektörüne girdiğini açıklamasının ardından Bitcoin, ekim ayı sonunda yükselişini 14.000 dolara sabitledi.

Büyük DeFi oyuncuları yön değiştiriyor

Google ödeme mühendisi Tyler Reynolds, Bitcoin piyasalarındaki yükseliş hareketinin DeFi’den spekülatif sermaye çektiğine inandığını ve Three Arrows Capital ile Qiao Wang da dahil olmak üzere “büyük DeFi oyuncularının” kısa süre önce BTC’ye sert bir dönüş gerçekleştirdiklerini belirtti. Reynolds, 50 milyon dolara varan bir miktarın DeFi pazarından çıkmış olabileceğini tahmin ederken bunun da piyasalardaki satın alma baskısını zayıflattığını ifade etti.

Kripto tüccarı Flood, Coinist Podcast’te benzer bir noktaya değinerek bu harekete istediği kadar çok maruz kalamadığını ve bunun bir bütün olarak piyasanın bir temsili olduğunu düşündüğünü söyledi.

  Ethereum Tabanlı Origin Dollar, 7 Milyon Dolarlık Bir Hacker Saldırısına Uğradı

Merkezi olmayan borsalardaki (DEX’ler) ticaret aktivitesi de tersine dönmüş gibi görünmeye başladı ve aylık DEX hacmi, eylüldeki değeri olan 26.3 milyar dolardan geçen ay kabaca 19.4 milyar dolara kadar düştü.

Eylül ayında merkezi olmayan ticaretin %75’ini oluşturan Uniswap ve Curve ile birlikte sadece bir avuç merkezi olmayan borsanın, sektör hacminde önemli bir paya sahip olduğu görüldü. Son üç aylık Uniswap hacminin ise Kasım 2019’dan bu yana toplam DEX hacminin %45’ine eşit olduğu öğrenildi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın