Bitcoin Piyasa Değeri 300 Milyar Doları Geçti

Bitcoin’in piyasa değeri artık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşma yolunun %90’ını katetmiş görünüyor. Ancak bu yalnızca yükselen fiyatından kaynaklanmıyor.

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in piyasa değeri, erişilmesi zor olan 300 milyar Dolar seviyesini aştı.
  • Bitcoin’in piyasa değeri Aralık 2017’den bu yana ilk kez 300 milyar Doları aştı.
  • Bitcoin şu anda tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaşma yolunun %90’ı katetti.

Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte 16.000 Doları aşarken, piyasa değeri de 300 milyar Dolar’ı aştı. Bu 19 Aralık 2017 tarihinden bu yana ilk kez yaşanıyor. O sırada Bitcoin’in fiyatı 20.000 Dolara erişmiş ve piyasa değeri de 333 milyar Dolara kadar çıkmıştı.

CoinMarketCap’e göre, Bitcoin’in piyasa değeri şu anda 302 milyar Doların biraz üzerinde. Bunun yanında, Bitcoin’in fiyatı ise şu anda 16.290 Dolar, yani tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşma yolunun %81’ini katetti.

Bitcoin Fiyatı Sabit Olsa Bile Piyasa Değeri Artmaya Devam Ediyor

Piyasa değerinin daha yakın bir rakam olduğu ve Bitcoin’in fiyatından önce piyasa değeri rekorunu kıracağı öngörülüyor. Bir paranın piyasa değeri, para sayısı ile fiyatı çarpılarak hesaplanır. Bitcoin’in enflasyon oranı yılda yaklaşık 657.000 Bitcoin ürettiğinden fiyat sabit olsa bile piyasa değeri yükselmeye devam edecek.

Bitcoin’in kripto para piyasasındaki payı son aylarda düşüyordu. Pazar hakimiyeti geçmişte %33’e kadar düşmüş olsa da, 2019’un sonları ile 2020’nin başları arasında %65 civarında seyretti. Bununla birlikte, 14 Eylül’de son zamanların en düşük değeri olan %57’ye geriledi.

Ancak Bitcoin’in büyüyen piyasa değeri, pazar payını canlandırmaya da yardımcı oldu. O zamandan beri, tüm kripto pazarının üçte ikisini rahatça kapsayarak %64 seviyesine yükseldi.

  Bitcoin Madencilik Geliri, Bu Yılki En Yüksek Seviyesine Ulaşarak Günde 20 Milyon Doları Aştı

Ethereum ve XRP, Rekora Çok Uzak

İlk 10’da yer alan diğer kripto para birimlerine bakıldığında; hem Ethereum hem de XRP tüm zamanların en yüksek piyasa değerlerinden hala daha çok uzakta. Ethereum’un piyasa değeri %48 düşüşle 100 milyar Dolardan 52 milyar Dolara düştü. XRP’nin piyasa değeri ise 11 milyar Dolar seviyesinde; bu da tarihinin en yüksek seviyesi 140 milyar Dolar’a göre %92 düşüş anlamına geliyor.

Buna karşılık, Chainlink ve Binance Coin son zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı ve o zamandan beri fazla düşüş yaşamadı. Chainlink’in piyasa değeri Ağustos ayında 6.7 milyar Dolara ulaştı ve bugün sadece %25 düşüşle 5 milyar Dolar seviyesinde seyrediyor. Binance Coin, Haziran’da 5.5 milyar Dolarlık bir piyasa değerine ulaştı ve şimdilerde ise sadece 4 milyar Dolara geriledi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın