Bitcoin Piyasa Değeri, Mastercard’ı Geride Bıraktı

Son güncelleme: 5 ay önce

Bitcoin piyasa değeri yaklaşık 338 milyar Dolara yükseldi. Öncü kripto para birimi, dünyanın en büyük kuruluşları arasında 16. sırada yer alıyor.

Haberin Özeti

  • Bitcoin toplam piyasa değeri ile Mastercard’ı geride bıraktı.
  • Kripto para birimi yaklaşık 338 milyar Dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.
  • Bitcoin son zamanlarda yaşadığı hareketlilik ile PayPal, Nvidia ve Disney gibi devleri de geride bıraktı.

AssetDash izleme platformuna göre, Bitcoin’in (BTC) toplam piyasa değeri bugün Mastercard’ın sahip olduğu değeri geçti. Kripto para birimi, dünyanın en büyük şirketleri arasında 16. sıraya yerleşti.

Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık 338 milyar Dolar seviyesinde ve tek bir Bitcoin’in fiyatı da 18.270 Dolar civarında seyrediyor. AssetDash’ın verilerine göre, Bitcoin kapitalizasyonu %3 arttı. Ödeme devi Mastercard’ın piyasa değeri %0.6 kayıp yaşadığı için Bitcoin’in gerisinde kaldı ve 17. sıraya düştü.

Piyasa Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kurumsal dünyada piyasa değeri, herhangi bir şirketin hisse senetlerinin toplam Dolar piyasa değerini temsil eder. Bitcoin için üst sınır ise şu anda dolaşımda olan tüm BTC’nin birleşik fiyatına denk geliyor. Kripto para biriminin fiyatı ve arzı arttıkça, piyasa değeri de artıyor.

BTC’nin fiyatı istikrarlı bir şekilde artmaya devam ederken, ilerleyen süreçte öncü kripto para biriminin daha fazla rakibini geride bırakabileceği öngörülüyor. Örneğin listedeki bir sonraki rakip, yaklaşık 346 milyar Dolarlık piyasa değeri ile Procter & Gamble. Bitcoin şu anda rakibinin yalnızca 8 milyar Dolar gerisinde bulunuyor. Aynı zamanda bankacılık devi JP Morgan Chase & Co şirketi de Bitcoin’e yalnızca 15 milyar Dolar uzaklığında yer alıyor.

Bitcoin, Pek Çok Dev Şirketi Geride Bıraktı

Bitcoin’in halihazırda geride bıraktığı diğer şirketler arasında Nvidia (327 milyar Dolar), Walt Disney Company (253 milyar Dolar), Bank of America (231 milyar Dolar), Coca – Cola Company (226 milyar Dolar) ve PayPal (223 milyar Dolar) gibi dev isimler yer alıyor.

  Bitcoin Fiyatının Bir Sonraki Adımda 22.000 Dolara Ulaşacağına Yönelik 4 Gösterge

Decrypt’in bildirdiği gibi, Bitcoin’in piyasa değeri 17 Kasım tarihinde 330 milyar Dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Bu, mevcut boğa koşusunda sadece üç günde 8 milyar Dolar daha kazandığı anlamına geliyor.

MicroStrategy ve Stone Ridge gibi büyük şirketler tarafından Bitcoin’e yapılan yatırımlar, önde gelen finans uzmanlarının sayesinde artan kamu desteği, son Bitcoin yarılanması ve diğer faktörler de göz önüne alındığında birkaç ay içerisinde Bitcoin’in fiyatında büyük bir artış yaşandı.

Peki bu faktörler Bitcoin’i daha da ileri taşımak için yeterli olacak mı?

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın