Bitcoin, Piyasa Değerine Göre 20. En Büyük Varlık

Bitcoin’in piyasa değeri PayPal, Verizon ve Citigroup gibi şirketlerden daha yüksek. Hatta Zoom’dan bile!

Haberin Özeti

  • Bitcoin şu anda piyasa değerine göre 20. en büyük varlık olarak dikkat çekiyor.
  • Bu, büyük küresel varlıkları izleyen AssetDash adlı siteye ait bir veri.
  • Listedeki pek çok büyük şirket Bitcoin’in gerisinde kalmış görünüyor.

Yaklaşık 300 milyar Dolarlık piyasa değeri ile Bitcoin, AssetDash sitesinin verilerine göre şu anda en değerli 20. varlık olarak dikkate değer bir konuma ulaşmış görünüyor.

Bitcoin, ev geliştirme perakendecisi Home Depot’un 20. sırasını kapmayı başardı ve şimdiden Verizon ve PayPal’ı geride bıraktı. Belki de PayPal’ın kendi alışveriş sistemi içerisinde Bitcoin sunmaya başlamasının nedeni de budur. Bitcoin’in hala daha önüne geçemediği ödeme şirketleri arasında ise Mastercard (18.) ve Visa (11.) bulunuyor.

Ekim Ayında 10.500 Dolar Seviyesindeydi

Bitcoin fiyatı Ekim ayının başında yaklaşık 10.500 Dolar seviyesindeydi; o dönemki piyasa değeri ise 200 milyar Dolar olarak belirtiliyordu. Ekim ayının başından bu yana 5.000 Dolardan fazla artışla fiyatı 16.117 Dolara yükselen Bitcoin, bu sayede piyasa değerini de artırarak 20. sıraya ulaştı.

Bitcoin, önünde yer alan hemen hemen tüm şirketlerle rekabet içerisinde bulunuyor. NVIDIA (17.) grafik kartı firmasının Bitcoin madencilik donanımına güvenmediğini iddia eden bir dava ile bugünlerde mücadele ediyor.

JPMorgan (15.) kendi kripto parası JPM Coin’i inşa ediyor ve Facebook (5.) kendi küresel para birimi projesi Libra’yı başlatmak için son derece cesur adımlar atıyor.

Diğer Kripto Para Birimleri Kaçıncı Sırada?

Tesla’nın (12.) CEO’su Elon Musk, sık sık Bitcoin hakkında tweet atıyor; ayrıca son zamanlarda en sevdiği Bitcoin yan ürünü olan Dogecoin satın almasının ardından fiyatının yükselmesine de katkı sağlamış görünüyor. Warren Buffett’den Berkshire Hathaway bile elinde Bitcoin bulunduruyor. TRON CEO’su Justin Sun tarafından kendisine hediye edildiği dile getiriliyor.

  ABD Seçim Sürecine Bağlı Olarak Bitcoin ve Ethereum Fiyatları da Dalgalanıyor

Diğer kripto para birimi şirketlerinden Ethereum, söz konusu sıralamada 199. sırada yer alıyor. ABD Dolarına sabitlenmiş stablecoin şirketi Tether ise 545. sıradaki konumu ile dikkat çekiyor. Bir başka kripto şirketi XRP ise 754. sırada yer alıyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın