15 Ağustos 2022, Pazartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin, Piyasa Döngülerini Düzensiz Hale Getirdiği İçin Yıkıcı Bir Para mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yaklaşık 12 yıl önce piyasaya sürülen Bitcoin (BTC), genellikle değişken piyasa döngüleri ile biliniyor. Bazıları Bitcoin’in bir değer deposu olarak elde ettiği konumunun bu döngüleri oldukça tutarlı hale getirdiğini düşünse de Horizen’ın kurucu ortağı ve CEO’su Rob Viglione bu düşüncelere katılmıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve kripto piyasalarıyla ilgili tek tutarlı şeyın, büyük ölçüde belirsizlik olduğunu belirten Viglione, gerçek zamanlı olarak bir endüstrinin, yeni bir para sisteminin ve yeni bir eşler arası ekonominin doğuşuna tanık olunduğunu ifade ediyor ve yeni bir dünya yaratmanın karmaşık bir iş olduğunu söylüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin, merkezi olmayan ve sınırsız bir kripto para birimi olarak herhangi bir hükümete bağlı şekilde hareket etmiyor. Bu kripto para biriminin sahipleri, Bitcoin’i hızlı bir şekilde ve takma ad kullanarak gönderip alabiliyor. Ayrıca, halka açık olarak listelenmiş sınırlı bir maksimum arz sunuluyor. Koduna bağlı olarak coin, tam arzı dolaşıma girene kadar her dört yılda bir ekosisteme giren yeni Bitcoin miktarını otomatik olarak azaltıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Belirsizlikler zamanla düzelecek gibi görünüyor

Analist PlanB, bu yarılanma olaylarına dayanarak Bitcoin için gelecekteki fiyatları öngören bir stok-akış modeli oluşturuyor. Böyle bir düşünce şekli, en azından mantıksal olarak, Bitcoin’in piyasa döngüleri için olası bir tutarlılık düzeyine yer bırakıyor. Ancak Viglione’ye göre denklemin insan bileşeni ortalığı karıştırarak belirsizlik yaratıyor.

Bitcoin para arzının yolun en başında belirlendiğini belirten Viglione, herkesin bugün tam olarak ne kadar Bitcoin’in var olduğunu ve yarın ne kadar Bitcoin’in var olacağını bildiğini ancak talep tarafının tamamen belirsiz ve çılgınca sallantıda olduğunu söylüyor. Belirsizliğin, kitlesel olarak Bitcoin benimsenmesi ve gerçek dünya kullanımıyla doğal olarak azalacağını ifade eden CEO, buna rağmen emekleme döneminde de olsa bu sektörün bir parçası olmanın kesinlikle heyecan verici olduğunu vurguluyor.

İlgili Haber:  Kripto Destekli Tahmin Pazarı ABD Başkanlık Seçimlerinde Kullanılıyor

Arz fiyatı düştüğünde fiyatta bir artış yaşanabilir

MyEtherWallet’ın CEO’su ve kurucusu Kosala Hemachandra ise Bitcoin’in piyasa döngülerinde tutarlılık görmüyor. İnsanların özellikle ticaret dünyasında kalıplar görmeye eğilimli olduğunu açıklayan CEO, bu durumla ilgili “apofeni” ifadesini kullanıyor. Apofeni ise ilgisiz şeyler arasındaki anlamlı bağlantıları algılama eğilimi olarak açıklanıyor.

Bununla birlikte, özellikle arzın fiyatı düştüğünde fiyatta bir artış olacağını varsaymak her zaman mantıklı olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeni olarak ise varlık arzı yarı yarıya azalırken o varlığa olan talebin aynı kalması gösteriliyor.

Hemachandra, hem Bitcoin hem de diğer varlıklar için boğa döngülerinin teknolojik gelişmeler veya popülerlik gibi diğer faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabileceğine inanıyor.

Popülerlikten bahsetmişken Bitcoin, son haftalarda tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın bir mesafede işlem gördüğü için birçok manşette yer alarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar