16 Ağustos 2022, Salı
25.9 C
İstanbul

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti, 2018’den Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para için çalkantılı bir hafta. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti son üç yılın en düşük seviyesine geriledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin piyasa hakimiyeti bu hafta %40.2 seviyesine düştü.
  • Bitcoin’deki boğa koşusunun en yüksek hakimiyet seviyesi ise 4 Ocak’ta %69.7 olarak ölçülmüştü.
  • Bitcoin’in en yakın rakibi olan Ethereum, kripto piyasasındaki hakimiyetini %19.3’e çıkardı.

1 trilyon Doların biraz altında bir piyasa değerine sahip olan en büyük kripto para Bitcoin’in, kripto para piyasasındaki hakimiyeti 2018’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Binance indirim kodu

Son Üç Yılın En Düşük Seviyesi

Bitcoin şu anda pazarın sadece %40.2’sini elinde bulunduruyor. 2019 yazında bu değer %50’nin üzerinde idi. Hatta bu sene 4 Ocak tarihinde %69.7’lik rekor bir seviyeye yükselmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Piyasa hakimiyeti, bir kripto paranın, toplam kripto para piyasa değeri içindeki yüzde olarak payını ifade eder. Tüm kripto para piyasasının toplam değeri ise dolaşımdaki tüm tokenlerin fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanır. Bu değer, şu anda 2.25 trilyon Dolar seviyesinde.

Bu hafta içinde Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin madencilik sisteminin çevreye verdiği zararı eleştirerek Tesla’nın bundan sonraki elektrikli otomobil satışlarında BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini açıkladı. Bu açıklama ile birlikte BTC fiyatı çakılırken; Bitcoin’in piyasa değeri de 1.2 trilyon Dolardan 916 milyar Dolara düştü. Bitcoin’in fiyatı şu anda 49.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Altcoinler Yükseliyor

Bitcoin’in kaybı, altcoinlerin kazancıdır. 430.7 milyar Dolarlık piyasa değerine sahip en büyük altcoin olan Ethereum (ETH), şu anda kripto para piyasasının %19.3’ünü oluşturuyor.

BNB ise Ethereum’u belli bir mesafeden takip ediyor. 91 milyar Dolarlık piyasa değeri ile BNB kripto para piyasasının %4’ünü oluşturuyor. Ardından ise %3.3 ile Cardano (ADA) ve %2.9 ile Dogecoin geliyor.

İlgili Haber:  Twitter’da Bitcoin İçin #LaserRayUntil100K Akımı Başladı

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, kripto varlığının ilk birkaç yılında %80’in üzerinde seyretti. Ancak BTC için işler, 2017 yazında bu değerin %40’ın altına düşmesiyle değişmeye başladı.

O zaman ikinci sırada yer alan kripto para da şimdi olduğu gibi Ethereum’du. 2017 yazında Ethereum’u ise şu anda oldukça değer kaybeden ve en değerli kripto paralar arasında 27. sıraya kadar düşen Monero (XMR) takip ediyordu.

Bitcoin, hâlâ daha lider kripto para olabilir; ancak rakipleri de onun hakimiyetini tehdit etmek için hızla yükseliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar