11 Ağustos 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti %40’ın Altına Geriledi: Altcoin Sezonu Başladı mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tradingview’in son verilerine göre Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyeti %40’ın altına düştü. Pek çok kişi için bu “altcoin sezonunun” başladığı anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Son verilere göre Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyeti %40’ın altına düştü.
  • Altcoin piyasasının toplam kripto para piyasası üzerindeki hakimiyeti ise 2014 yılında yalnızca %21 seviyesinde iken; son 7 yılda ciddi bir artış yaşayarak bugün %60 seviyesine kadar çıktı.

Son verilere göre Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyeti %40’ın altına düştü.

Binance indirim kodu

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Tarihi Seviyelere Geriliyor

Bitcoin (BTC) piyasa hakimiyeti, BTC’nin piyasa değeri ile kripto para piyasasının toplam değeri arasındaki oranı ifade eder. Tradingview verilerine göre BTC, Ocak 2018’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan %36.7 oranında bir piyasa hakimiyeti kaydetmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bugün %40 değerinin altında seyreden BTC piyasa hakimiyeti, bu anlamda, tarihin en düşük seviyelerine bir hayli yaklaştı. Öte yandan bu BTC piyasa hakimiyetinde yaşanan ilk ciddi düşüş değil. Aynı değer Mayıs ayında da %40.3 seviyesine kadar gerilemiş; ancak yaz aylarından itibaren BTC tekrar piyasa hakimiyetini artırmaya başlamıştı.

Altcoin Sezonu Başladı mı?

TradingPlatforms tarafından 27 Aralık’ta yayınlanan yeni bir araştırma ise son verilerin bir “altcoin sezonu” anlamına gelebileceğinin altını çiziyor. Altcoin piyasasının toplam kripto para piyasası üzerindeki hakimiyeti 2014 yılında yalnızca %21 seviyesinde iken; son 7 yılda ciddi bir artış yaşayarak bugün %60 seviyesine kadar çıktı.

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para ve piyasanın en büyük altcoini olan Ethereum’un (ETH) piyasa hakimiyeti ise şu anda %20 seviyesinde seyrediyor. ETH toplam 500 milyar Dolarlık bir piyasa değerine sahip. Geçen yıl bugünlerde ise ETH’nin piyasa hakimiyeti yalnızca %10 seviyesinde idi. Bu anlamda en büyük altcoin bir yılda piyasa hakimiyetini ikiye katlamış görünüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Ocak 2018 Seviyesine Ulaştıkça İşlem Ücretleri de Artıyor

Son olarak kripto para analisti “Altcoin Sherpa” 24 Aralık tarihinde attığı bir tweet’te, altcoin sezonunun halihazırda bir yıldır devam ettiğini dile getirdi. Analiste göre altcoinlerin büyümesi yeni yıl ile birlikte de devamlılığını sürdürecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar