26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti %40’ın Altına Geriledi: Altcoin Sezonu Başladı mı?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Tradingview’in son verilerine göre Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyeti %40’ın altına düştü. Pek çok kişi için bu “altcoin sezonunun” başladığı anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Son verilere göre Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyeti %40’ın altına düştü.
  • Altcoin piyasasının toplam kripto para piyasası üzerindeki hakimiyeti ise 2014 yılında yalnızca %21 seviyesinde iken; son 7 yılda ciddi bir artış yaşayarak bugün %60 seviyesine kadar çıktı.

Son verilere göre Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyeti %40’ın altına düştü.

Binance indirim kodu

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Tarihi Seviyelere Geriliyor

Bitcoin (BTC) piyasa hakimiyeti, BTC’nin piyasa değeri ile kripto para piyasasının toplam değeri arasındaki oranı ifade eder. Tradingview verilerine göre BTC, Ocak 2018’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan %36.7 oranında bir piyasa hakimiyeti kaydetmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bugün %40 değerinin altında seyreden BTC piyasa hakimiyeti, bu anlamda, tarihin en düşük seviyelerine bir hayli yaklaştı. Öte yandan bu BTC piyasa hakimiyetinde yaşanan ilk ciddi düşüş değil. Aynı değer Mayıs ayında da %40.3 seviyesine kadar gerilemiş; ancak yaz aylarından itibaren BTC tekrar piyasa hakimiyetini artırmaya başlamıştı.

Altcoin Sezonu Başladı mı?

TradingPlatforms tarafından 27 Aralık’ta yayınlanan yeni bir araştırma ise son verilerin bir “altcoin sezonu” anlamına gelebileceğinin altını çiziyor. Altcoin piyasasının toplam kripto para piyasası üzerindeki hakimiyeti 2014 yılında yalnızca %21 seviyesinde iken; son 7 yılda ciddi bir artış yaşayarak bugün %60 seviyesine kadar çıktı.

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para ve piyasanın en büyük altcoini olan Ethereum’un (ETH) piyasa hakimiyeti ise şu anda %20 seviyesinde seyrediyor. ETH toplam 500 milyar Dolarlık bir piyasa değerine sahip. Geçen yıl bugünlerde ise ETH’nin piyasa hakimiyeti yalnızca %10 seviyesinde idi. Bu anlamda en büyük altcoin bir yılda piyasa hakimiyetini ikiye katlamış görünüyor.

İlgili Haber:  İşlem Değerleri ve Ücretler %70 Düşerken Bitcoin ve Ethereum Yavaşlıyor

Son olarak kripto para analisti “Altcoin Sherpa” 24 Aralık tarihinde attığı bir tweet’te, altcoin sezonunun halihazırda bir yıldır devam ettiğini dile getirdi. Analiste göre altcoinlerin büyümesi yeni yıl ile birlikte de devamlılığını sürdürecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend