30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin Piyasası İçin Nihayet İyi Bir Haber mi Geldi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin tekrardan volalitesi yüksek bir hafta yaşadı ve BTC fiyatı Salı günü psikolojik sınır olan 30.000 doların altına indi. Aynı gün BTC’nin piyasa değeri de neredeyse 68 milyar dolar düşüş gösterdi. Bu yazının yazıldığı anlarda, dünyanın en büyük kripto parası haftalık olarak %10.6 olan kayıplarının yarasını sarmaya çalışıyor ve 30.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Binance indirim kodu

Bu yazını yazıldığı anlarda BTC’nin on-chain verileri pek sağlıklı gözükmüyor. Büyük işlemlerin hacimlerine bakıldığında kurumsal yatırımcıların BTC’ye olan ilgilerini son birkaç gündür oldukça kaybettiklerini görüyoruz.

Binance indirim kodu

Bununla birlikte IntoTheBock tarafından sağlanan verilere göre bu büyük işlemlerdeki toplam miktar bu yılın Şubat ayındaki benzer durum ile kıyaslandığında %61.7 oranında azaldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

On-chain verilerindeki bu sağlıksız hava ayrıca günlük aktif adres sayısında da kendisini hissettirdi. Bu değer 2020 yılının Aralık ayı seviyelerine kadar indi. Bu yılın Mart ve Nisan ayında zirve yapan aktif adres sayısı son 7 günde %26 azalarak ortalama olarak 787.000 hesaba düştü.

Purpose ETF’si Bünyesindeki BTC’leri Arttırıyor

Bununla birlikte Çin’in son yasaklarından sonra Bitcoin yatırımcılarını endişelendiren bir durum daha var. Dünyanın en büyük BTC fon sağlayıcısı Grayscale, en popüler fonu olan Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) belirli aralıklar ile satışlar gerçekleştiriyor. Önümüzdeki süreçte kilidi açılacak 140.000 adet BTC ile birlikte büyük işlemlerin değerinde daha fazla düşüşler görebiliriz.

Bitcoin piyasasındaki durgunluğa rağmen Kanadalı Purpose Bitcoin ETF’si, BTC’nin dip yapmasından oldukça fayda gördü. 15 Mayıs’tan bu yana günlük olarak 86.15 adet BTC bu tröste aktı. Glassnode kısa bir süre önce paylaştığı Tweet’inde şöyle dedi: “Purpose Bitcoin ETF’si şu anda 21.114 adet BTC’yi bünyesinde barındırıyor.”

İlgili Haber:  Ethereum İşlem Ücretleri Artmaya Devam Ediyor

SEC Son İki Haftada İki Bitcoin ETF’sinin Karar Sürecini Erteledi

Portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar, özellikle de kurumsal yatırımcılar, ETF’leri uygun birer yatırım opsiyonu olarak görmeye başladılar. Kanada da bir Bitcoin ETF’sini onaylayan birkaç ülkeden biri olarak dikkat çekiyor. ABD’deki durum ise şu anda tam tersi gibi gözüküyor.

Dikkat çekici bir şekilde ABD’li SEC, karar verme aşamasında olduğu en önemli iki Bitcoin ETF’si olan VanEck ve Valkyrie ETF’leri için karar verme sürecini ileriki bir tarihe öteledi.

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin son iki aydır kan kaybetmeye devam ediyor. Bu iki aylık zaman diliminde BTC değerinin neredeyse yarısını kaybetti. ETF’lerin daha fazla benimsenmeye başlanmasıyla birlikte en azından BTC piyasasında pozitif bir haber de oluşmuş oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar