Bitcoin Piyasası İçin Nihayet İyi Bir Haber mi Geldi?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin tekrardan volalitesi yüksek bir hafta yaşadı ve BTC fiyatı Salı günü psikolojik sınır olan 30.000 doların altına indi. Aynı gün BTC’nin piyasa değeri de neredeyse 68 milyar dolar düşüş gösterdi. Bu yazının yazıldığı anlarda, dünyanın en büyük kripto parası haftalık olarak %10.6 olan kayıplarının yarasını sarmaya çalışıyor ve 30.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

blank

Bu yazını yazıldığı anlarda BTC’nin on-chain verileri pek sağlıklı gözükmüyor. Büyük işlemlerin hacimlerine bakıldığında kurumsal yatırımcıların BTC’ye olan ilgilerini son birkaç gündür oldukça kaybettiklerini görüyoruz.

blank

Bununla birlikte IntoTheBock tarafından sağlanan verilere göre bu büyük işlemlerdeki toplam miktar bu yılın Şubat ayındaki benzer durum ile kıyaslandığında %61.7 oranında azaldı.

On-chain verilerindeki bu sağlıksız hava ayrıca günlük aktif adres sayısında da kendisini hissettirdi. Bu değer 2020 yılının Aralık ayı seviyelerine kadar indi. Bu yılın Mart ve Nisan ayında zirve yapan aktif adres sayısı son 7 günde %26 azalarak ortalama olarak 787.000 hesaba düştü.

Purpose ETF’si Bünyesindeki BTC’leri Arttırıyor

Bununla birlikte Çin’in son yasaklarından sonra Bitcoin yatırımcılarını endişelendiren bir durum daha var. Dünyanın en büyük BTC fon sağlayıcısı Grayscale, en popüler fonu olan Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) belirli aralıklar ile satışlar gerçekleştiriyor. Önümüzdeki süreçte kilidi açılacak 140.000 adet BTC ile birlikte büyük işlemlerin değerinde daha fazla düşüşler görebiliriz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin piyasasındaki durgunluğa rağmen Kanadalı Purpose Bitcoin ETF’si, BTC’nin dip yapmasından oldukça fayda gördü. 15 Mayıs’tan bu yana günlük olarak 86.15 adet BTC bu tröste aktı. Glassnode kısa bir süre önce paylaştığı Tweet’inde şöyle dedi: “Purpose Bitcoin ETF’si şu anda 21.114 adet BTC’yi bünyesinde barındırıyor.”

SEC Son İki Haftada İki Bitcoin ETF’sinin Karar Sürecini Erteledi

Portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar, özellikle de kurumsal yatırımcılar, ETF’leri uygun birer yatırım opsiyonu olarak görmeye başladılar. Kanada da bir Bitcoin ETF’sini onaylayan birkaç ülkeden biri olarak dikkat çekiyor. ABD’deki durum ise şu anda tam tersi gibi gözüküyor.

Dikkat çekici bir şekilde ABD’li SEC, karar verme aşamasında olduğu en önemli iki Bitcoin ETF’si olan VanEck ve Valkyrie ETF’leri için karar verme sürecini ileriki bir tarihe öteledi.

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin son iki aydır kan kaybetmeye devam ediyor. Bu iki aylık zaman diliminde BTC değerinin neredeyse yarısını kaybetti. ETF’lerin daha fazla benimsenmeye başlanmasıyla birlikte en azından BTC piyasasında pozitif bir haber de oluşmuş oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend