9 Ağustos 2022, Salı
25.6 C
İstanbul

Bitcoin Piyasasında Dönüm Noktası: Toplam Arzın %90’ı Üretilmiş Durumda!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son veriler, toplam Bitcoin arzının %90’ının üretildiğini gösteriyor. Ancak geri kalan %10’luk kısmın üretilmesi biraz daha uzun sürecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Blockchain.com’dan gelen veriler, dolaşımdaki BTC’nin Pazartesi günü itibariyle 18.899 milyona ulaştığını gösteriyor.
  • Bu, BTC’nin toplam arzının %90’ının halihazırda üretilmiş olduğu anlamına geliyor.
  • Ancak geri kalan %10’luk kısmın üretilmesi biraz daha uzun sürecek.

Dolaşımdaki Bitcoin (BTC) seviyesi, maksimum toplam arzın %90’ının üretilmesi ile birlikte bugün erken saatlerde önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madenciliğinde Dönüm Noktası

Blockchain.com’dan gelen veriler, dolaşımdaki BTC’nin Pazartesi günü itibariyle 18.899 milyona ulaştığını gösteriyor. Bu, BTC’nin toplam arzının %90’ının halihazırda üretilmiş olduğu anlamına geliyor. BTC’nin ilk %90’lık bölümünün üretilmesi yaklaşık 12 yıl alırken; geri kalan %10’luk kısmın üretilmesi ise biraz daha uzun sürecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin, anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından belirlenen 21 milyon tokenlik bir arz sınıra sahiptir. Bu sınırlama, Bitcoin’in kaynak kodunda yazılı haldedir ve ağ düğümleri tarafından da uygulanır. BTC’deki sabit ve sınırlı arz, bir para birimi ve bir yatırım aracı olarak BTC’nin değer kazanmasını sağlayan en önemli etkenlerden biridir.

Son BTC’nin Üretilmesi 40 Yıl Sürecek!

Öte yandan “Bitcoin halving (yarılanma) olarak da bilinen önceden belirlenmiş bir protokol uygulamasında yeni BTC üretme hızının her dört yılda bir yarıya indirilmesi nedeniyle BTC madenciliği sürecinin tamamlanması 119 yıl alacak.

Bitcoin blok zinciri, yalnızca yeni blokları doğrulayan madenciler için bir ödül olarak yeni BTC oluşturduğundan yarılanma, toplam dolaşımdaki arz arttıkça daha az BTC üretilmesini sağlıyor. Mayıs 2020’den bu yana madenciler, doğrulanan her yeni blok için 6.25 BTC kazanıyor. Bu oran, 2024’teki bir sonraki yarılanmada blok başına 3.125 BTC’ye düşecek.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 19.000 Dolara Ulaştı: Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Görebilir

2040 yılına kadar blok ödülü 0.2 BTC’nin altına gerileyecek ve 21 milyon BTC’den sadece 80.000’i kalmış olacak. Son BTC’nin üretilmesi ise yaklaşık 40 yıl sürecek.

Son olarak BTC fiyatı yıl sonu kapanışına hızla yaklaşırken, yeni haftaya 50.000 Doların altında başladı. BTC hafta sonu 50.000 Dolar seviyesini aşmasına rağmen bugün itibariyle 48.600 Dolar fiyatında işlem görüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar