29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

Bitcoin Piyasasında Dönüm Noktası: Toplam Arzın %90’ı Üretilmiş Durumda!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son veriler, toplam Bitcoin arzının %90’ının üretildiğini gösteriyor. Ancak geri kalan %10’luk kısmın üretilmesi biraz daha uzun sürecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Blockchain.com’dan gelen veriler, dolaşımdaki BTC’nin Pazartesi günü itibariyle 18.899 milyona ulaştığını gösteriyor.
  • Bu, BTC’nin toplam arzının %90’ının halihazırda üretilmiş olduğu anlamına geliyor.
  • Ancak geri kalan %10’luk kısmın üretilmesi biraz daha uzun sürecek.

Dolaşımdaki Bitcoin (BTC) seviyesi, maksimum toplam arzın %90’ının üretilmesi ile birlikte bugün erken saatlerde önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madenciliğinde Dönüm Noktası

Blockchain.com’dan gelen veriler, dolaşımdaki BTC’nin Pazartesi günü itibariyle 18.899 milyona ulaştığını gösteriyor. Bu, BTC’nin toplam arzının %90’ının halihazırda üretilmiş olduğu anlamına geliyor. BTC’nin ilk %90’lık bölümünün üretilmesi yaklaşık 12 yıl alırken; geri kalan %10’luk kısmın üretilmesi ise biraz daha uzun sürecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bitcoin, anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından belirlenen 21 milyon tokenlik bir arz sınıra sahiptir. Bu sınırlama, Bitcoin’in kaynak kodunda yazılı haldedir ve ağ düğümleri tarafından da uygulanır. BTC’deki sabit ve sınırlı arz, bir para birimi ve bir yatırım aracı olarak BTC’nin değer kazanmasını sağlayan en önemli etkenlerden biridir.

Son BTC’nin Üretilmesi 40 Yıl Sürecek!

Öte yandan “Bitcoin halving (yarılanma) olarak da bilinen önceden belirlenmiş bir protokol uygulamasında yeni BTC üretme hızının her dört yılda bir yarıya indirilmesi nedeniyle BTC madenciliği sürecinin tamamlanması 119 yıl alacak.

Bitcoin blok zinciri, yalnızca yeni blokları doğrulayan madenciler için bir ödül olarak yeni BTC oluşturduğundan yarılanma, toplam dolaşımdaki arz arttıkça daha az BTC üretilmesini sağlıyor. Mayıs 2020’den bu yana madenciler, doğrulanan her yeni blok için 6.25 BTC kazanıyor. Bu oran, 2024’teki bir sonraki yarılanmada blok başına 3.125 BTC’ye düşecek.

İlgili Haber:  Xbox Ödemelerinde Bitcoin Kullanılabilir

2040 yılına kadar blok ödülü 0.2 BTC’nin altına gerileyecek ve 21 milyon BTC’den sadece 80.000’i kalmış olacak. Son BTC’nin üretilmesi ise yaklaşık 40 yıl sürecek.

Son olarak BTC fiyatı yıl sonu kapanışına hızla yaklaşırken, yeni haftaya 50.000 Doların altında başladı. BTC hafta sonu 50.000 Dolar seviyesini aşmasına rağmen bugün itibariyle 48.600 Dolar fiyatında işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend