Deutsche Bank: Bitcoin Fiyatı İstikrarsız Olmayı Sürdürecek

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Deutsche Bank’ın hazırladığı rapora göre, büyük satın alımlar ve piyasadan çıkışlar bitcoin’in arz talep dengesini bozabilir ve bu yüzden bitcoin fiyatları aşırı istikrarsız olmaya devam edecek.

Raporu hazırlayan araştırma ekibi, bitcoin’in 21 milyon ile sınırlı olan maksimum arzının likidite eksikliğine neden olacağını işaret ederek bu durumun bitcoin’in önündeki en büyük engel olduğunu düşündüklerini ifade etti. Şimdiye kadar 18.7 milyon adet, ya da diğer bir deyişle dolaşımda bulunabilecek maksimum bitcoin’in %89’u, bitcoin madenciliğiyle piyasaya salındı. Son bitcoin bloğunun madenden çıkarılacağı tarihin günümüzden yaklaşık bir yüzyıl sonra, 2140 yılında gerçekleşeceği öngörülüyor.

Satoshi Bitcoin’in Arz Limitini Neden 21 Milyon Olarak Seçti?

Raporda bitcoin likiditesinin bir yatırım aracına göre düşük seviyede kaldığı belirtiliyor. 2020 yılında 28 milyon bitcoin el değiştirdi, bu da sirkülasyonda olan toplam coinlerin %150’sine denk geliyor.

Altın ve Bitcoin’in Piyasa Davranışları Benzer

‘Dijital altın’ olarak da adlandırılan bitcoin ile fiziki altın arasında aslında benzer bir ilişki var, ikisinin de arzı çok sınırlı. Bu yüzden iki ürünün de fiyatlandırılmasındaki ana etmen: talep.

Deutsche Bank yayınladığı raporda ayrıca bitcoin fiyatlarındaki artışı ve bu tür bir artışın kripto para olarak bitcoin’in yatırım aracı amacıyla kullanılmasında yeterli olup olmadığı da sorgulanıyor. Bu bilinmezin cevabının ise iki ya da üç yıl sonra, kripto paralar hakkındaki gizem bulutunun kalkmasıyla açığa çıkacağını ifade ediyorlar.

Raporda ayrıca 1 trilyon doları aşan piyasa değeriyle bitcoin’in artık gözardı edilemeyecek kadar önemli olduğu vurgulanıyor. “Bazı insanlar bitcoin’in bir tür ticari eşya olduğunu bazıları da bir para birimi olduğunu düşünüyor, bazıları ise bir tür hisse senedi olduğuna inanıyor. Bu görüşlerden bağımsız olarak düşünüldüğünde piyasa değerinin en değerli 10 ürün arasında olmasıyla bitcoin’i hem bir para birimi hem de hisse senedi olarak düşünebiliriz.”

Sene başından beri %600 değerlenen bitcoin hakkında çeşitli fikirler mevcut, bir kısım insan bitcoin’in patlamaya hazır spekülatif bir balon olduğuna inanırken bazıları da hep hayatımızda olacak bir yatırım aracı olacağını düşünüyor. Geçtiğimiz marttan bu yana inanılmaz bir atak yaparak 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan, giderek güçlendiği şubat ayından sonra hala da yükselen bitcoin yeni bir rekor kırarak 60.000$ seviyesine gelmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend