Bitcoin Son 1 Yılın En Kötü Haftasını Geçirdikten Sonra Piyasalar Sakin

Yatırımcı güveni, geçen haftaki sarsıntıdan sonra piyasalara geri dönüyor. Ancak Biden’ın 1.9 trilyon Dolarlık toparlanma planı hala endişe yaratıyor.

Haberin Özeti

  • Piyasalar, geçen haftaki büyük kayıpların ardından toparlanma işaretleri gösteriyor.
  • Tahvil getirilerinin piyasalarda dalgalanmalara neden olmasıyla yatırımcı güveni geri geliyor.
  • Joe Biden’ın teşvik planı ise enflasyonun yükselmesine neden olabileceği için endişe yaratıyor.

Bugün kripto cüzdanlarını açan yatırımcılar, piyasalarda görece sakin bir hava olduğunu görüp rahat bir nefes alacaklar.

Kripto Para Küresel Piyasa Değeri %4 Arttı

Kripto paranın küresel piyasa değeri, geçen hafta yaşanan darbelerin ardından toparlanıyor; son 24 saatte %4 artışla 1.4 trilyon Dolar seviyesine çıktı. Bir hafta önce 1.7 trilyon Doların üzerinde olan kripto para piyasa değeri, hafta içinde 1.3 trilyon Dolara kadar geriledi.

Bitcoin de hafta sonu 43.000 Dolara kadar düştükten sonra iyileşme yoluna girmiş gibi görünüyor. Lider kripto para bir hafta içinde %25 değer kaybetmişti. Bu kayıp, Mart 2020’deki piyasa çöküşünden bu yana Bitcoin’in en kötü performansı olarak kaydedildi. Volatilite ise hem 30 hem de 60 günlük hareketli ortalamalar için %5’in üzerine çıkmış görünüyor.

Cardano Tutunmaya Devam Ediyor

Daha geniş kripto pazarlarında da benzer bir tablo var. Bugün, neredeyse ilk 20 kripto paranın tamamı kazanç elde ediyor. Ethereum güçlü bir şekilde toparlanmış görünüyor. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para son 24 saatte yaklaşık %6’lık bir kazanç elde etti.

Cardano, piyasadaki toparlanmaya rağmen üçüncü sıradaki yerini koruyor. Binance, 19 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 333 Dolara ulaşmasının ardından %33 değer kaybı yaşadı ve beşinci sıraya kadar geriledi.

  Bitcoin Boğaları 1 Milyar Dolarlık BTC Opsiyonlarının Vadesi Yaklaşırken 40.000 Doları Hedefliyor

Piyasalar Neden Yükseliyor?

Peki, piyasalar neden yeniden yeşilde?

Yatırımcı güveni. ABD ve Avrupa vadeli işlem piyasalarının tamamı, hükümetlerin tahvil alımlarına devam edeceği haberinin ardından hafta sonu yükselişe geçti.

Natixis Yatırım Yöneticisi Çözümleri küresel strateji başkanı Esty Dwek konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Gelişen büyüme görünümü ve yeniden açılan beklentiler nedeniyle getirilerde çok fazla hareket olması risk iştahını artıyor.” dedi.

Bu istikrarlı büyüme, bu hafta kripto para için turnusol testi olacak. Verimler geçen hafta olduğu gibi yükselirse, fiyatlarda önemli bir düşüş daha görebiliriz. Büyüme yavaş ve istikrarlı kalırsa, kripto bugün olduğu gibi yeşil renkte kalmaya devam edebilir.

Piyasalarda bu hafta dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör de Joe Biden’ın 1.9 trilyon Dolarlık yardım paketi. Paket, Cumartesi günü Temsilciler Meclisi’nden geçti ve bu hafta Senato’da incelenecek.

Paket kabul edildiği takdirde toparlanmayı hızlandırabilir, enflasyonu artırabilir ve yatırımcının risk alma iştahını azaltabilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın