2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin’de Sinyaller Aşağı Yönü İşaret Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya ve faizleri arttırmaya yönelik daha şahin bir görünüm almasıyla yatırımcılar riskli varlıklardan kaçmaya başladı. Bitcoin de bu kaçıştan nasibini aldı ve son altı haftanın en düşük seviyelerini gördü.

Binance indirim kodu

Bitcoin %3.3 kayıpla 15 Mart’tan bu yana en düşük seviyesi olan 38.223 dolara kadar düştü. Ayrıca geçen ayın en yüksek seviyesinden %20’den fazla düşüş yaşadı. İkinci en büyük kripto para olan Ethereum, %4.8’e varan bir düşüşle 2.799 dolara kadar geriledi ve 18 Mart’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Teknik analistlere göre daha fazla düşüş muhtemel. Fairlead Strategies’in kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton, Bitcoin’in haftalık grafikte Ichimoku bulut desteğinin altına düştüğünü ve ikincil desteğin yalnızca 27.200 dolar civarında olduğunu söyledi.

Fundstrat teknik stratejisti Mark Newton Cuma günü yayınladığı bir araştırma notunda, Bitcoin’in başlangıçta 36.300 dolara, sonrasında ise 32.950 dolar seviyelerine kadar düşebileceğini belirtti.

Son zamanlardaki tüm düşüşlere rağmen, Bitcoin, yılın başından bu yana 35.000 ila 45.000 dolar arasında gidip geliyor. Bitcoin, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 ile güçlü bir şekilde hareket ediyor ve dolar ile negatif korelasyon gösteriyor.

Fed’in enflasyonla mücadele için önümüzdeki aylarda 50 baz puanlık adımlarla faizleri artırması beklenirken, kripto paraların son birkaç yıldaki kazanımlarını besleyen bazı faktörler tersine dönüyor gibi görünüyor.

Doları tutmak daha değerli hale geldikçe, bazı yatırımcılar Bitcoin veya altından çıkıp yeniden dolara dönüş yapabilir. Bitcoin’in dolar ile negatif korelasyonu gibi, Bitcoin’in reel faizle negatif korelasyonu da son birkaç yılda ortaya çıktı.

Bitcoin'in dolar ile negatif korelasyonu
Bitcoin’in dolar ile negatif korelasyonu

Bitcoin, esas olarak kullanıcı artışı ve ağ kullanımı gibi temel faktörler tarafından yönlendiriliyor, ancak gelişen makro ilişkileri anlamak da oldukça önemli.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasasında Bu Hafta: Bitcoin 53.500 Dolara, Ethereum 4.000 Doların Altına Gerilerken; Bazı Altcoinler Ayakta Kalmayı Başardı!

Dogecoin yükselişte

Dogecoin ise, uzun süredir destekçisi Elon Musk’ın Twitter’ı satın almak için bir anlaşmaya varmak üzere olduğuna dair gelen haberlerle birlikte son 24 saatte %20 yükseldi. Elon Musk’ın Dogecoin ilgisi geçen sene başlamıştı. Doge’nin değeri 2021’in başından itibaren %14.000’in üzerinde artarak Mayıs 2021’de 0.68 dolara kadar yükseldi. Ocak ayının başlarında Musk, Dogecoin’in Tesla ürünlerini satın almak için kullanılabileceğini duyurmuştu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar