Bitcoin, Şubat Ayından Bu Yana İlk Kez 40.000 Doların Altına Düştü: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bitcoin’in fiyatı üç ay sonra ilk kez 40.000 Doların altına düştü. Geçen hafta başlayan BTC çöküşü aynı hızla devam ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin, piyasanın geri kalanını da beraberinde sürükleyerek ciddi bir çöküş yaşıyor.
  • Lider kripto para, Şubat ayından bu yana ilk kez 40.000 Dolar seviyesinin altına geriledi.
  • Bitcoin düşüşünü hızlandıran temel etkenin, Çin’de bankacılık ve ödeme firmalarına uygulanan kripto yasağı olduğu düşünülüyor.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, bu sabah 39.040 Dolar seviyesine kadar geriledi. Bu, BTC’nin geçtiğimiz haftalarda ulaştığı 64.804 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine göre yaklaşık %40’lık bir kayıp yaşadığı anlamına geliyor.

blank

Düşüşün Nedeni Çin’deki Yasak Haberleri Olabilir

Bitcoin’deki fiyat düşüşünü hızlandıran son etkenin, Çin hükümetinin açıkladığı kripto para yasakları olduğu düşünülüyor. Çin, geçtiğimiz gün, ülkede faaliyet gösteren bankacılık ve ödeme kuruluşlarının kripto para ile ilgilenmesini yasakladı.

Çin hükümeti tarafından yapılan açıklamada, ayrıca, kripto paraların gerçek değerlerle desteklenmediği ve manipülasyona son derece açık olduğu belirtildi. Bu kapsamda, kripto para ticareti ile uğraşan Çin vatandaşları, sektördeki risklere karşı dikkatli olması yönünde uyarıldı.

Elon Musk ve Bitcoin Çöküşü

Bundan sadece bir hafta önce, lider kripto para Bitcoin 57.000 Dolar fiyatının üzerinde seyrediyordu. Geçtiğimiz hafta içi, Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil firmasının ödeme yöntemi olarak BTC’yi kabul etmeyeceğini açıkladı ve kripto para çöküşünü başlattı. Musk, Bitcoin’in olumsuz çevresel etkileri nedeniyle bu kararı aldığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Haftasonuna gelindiğinde ise Tesla CEO’su bu sefer, BTC varlıklarını satabileceği yönünde imalarda bulundu. Her ne kadar sonrasında bunun gerçek olmadığını açıklasa da bu spekülasyon Bitcoin fiyatının %15 oranında düşmesine neden oldu.

Elon Musk’ın şirketi Tesla, bundan yalnızca üç ay önce Bitcoin’e 1.5 milyar Dolar yatırım yaptığını açıklamıştı. Son fiyat düşüşü ile birlikte Bitcoin fiyatı, Tesla’nın ilk satın alım yaptığı seviyeler olan 39.000 Dolara kadar geriledi.

Altcoin Piyasası da Düşüyor

Bu sabah, piyasanın diğer büyük aktörleri de kırmızı renge büründü. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum (ETH) %15 düşüşle 3.000 Dolar seviyesinin altına geriledi.

Binance Coin (BNB), Cardano (ADA), Bitcoin Cash (BCH) ve Dogecoin (DOGE) gibi diğer önemli altcoinlerde de yaşanan düşüşle birlikte son 24 saat içinde kripto piyasası toplam değerinden yaklaşık 300 milyar Dolar kaybetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend