9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Bitcoin Talebi Patlıyor, Bitcoin Arzı Küçülüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Büyük yatırımcılar büyük miktarda Bitcoin satın alırken, borsalarda daha az bitcoin kalıyor. Bitcoin fiyatının artmasının sebebi bu olabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in artan talebi arz kriziyle sonuçlanıyor.
  • Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft’a göre, borsalardaki toplam Bitcoin miktarı bu yıl %20 düştü.
  • Ancak Schultze-Kraft, bunun düzenli yatırımcıların alım yapmasını engellememesi gerektiğini belirtiyor.

Serbest piyasa ekonomisinde bir varlığın fiyatını etkileyen iki temel faktör vardır: arz ve talep. Bitcoin’in şu an mevcut arzı küçülürken, talep hızlı bir şekilde artmakta.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

MicroStrategy gibi kurumsal yatırımcılar ve şirketler, büyük miktarlarda Bitcoin satın alarak pazara giriyor ve talebi artırıyor. Aynı zamanda veriler, borsalarda bulunan Bitcoin miktarının büyük ölçüde azaldığını gösteriyor. Ve bu da pazarı etkiliyor.

Glassnode CTO’su Schultze-Kraft Pazartesi günü attığı tweette; bitcoin’in arz ve likidite krizinde olduğunu ve bunun önümüzdeki aylarda Bitcoin’in fiyatına önemli ölçüde yansıyacağına inandığını belirtti.

İlgili Haber:  Düşük Arz Seviyesi Bitcoin Fiyatını Arttırıyor

Bu yıl Bitcoin, Mart ayındaki 4.000$’ın en düşük seviyesinden yükselişe geçerek geçen hafta 24.000$’ın üzerine çıktı ki bu %500 artış demek. İşte bu ivmeye neden olabilecek iki faktörü daha yakından inceleyelim.

Bitcoin arz krizi yaşıyor

Her gün daha fazla madencilik ile toplam Bitcoin miktarı zamanla artarken, borsalardaki mevcut arz miktarı (diğer adıyla likidite olarak bilinir) düşüyor. Ve bu durum, yeni yatırımcıların Bitcoin satın almasını zorlaştırır veya fiyatı daha pahalı hale getirir.

Glassnode’a göre, borsalarda tutulan Bitcoin arzı Ocak ayından bu yana %20 düştü. Bu, tüm borsalarda gözlemlenen bir trend. Borsalardaki bitcoinler uzun vadeli depolama alanlarına, saklama çözümlerine veya daha büyük yatırım fonlarına gönderiliyor olabilir. Ancak en önemlisi, ticarete daha az müsait olduğu anlamına geliyor. Çünkü piyasada al-satı yapılabilecek bitcoin arzı azalmış oluyor.

Aslında, var olan tüm Bitcoin’in %13’ünden daha azı şu anda kripto borsalarında tutuluyor ve ticarete açık.

İlgili Haber:  Tüm Bitcoin'ler Çıkarıldıktan Sonra Ne Olacak?

Borsalarda tutulmayan, dışarıda saklanan bitcoinler ticareti yapılamadığından likit değillerdir. Glassnode araştırma şirketi borsalarda tutulan ve likit (serbestçe ticarete açık) bitcoinler üzerine bir çalışma yaptı. Bu çalışmaya göre likit Bitcoin miktarı düşüyor ve toplam arzın sadece %12’si likit olarak kalmış durumda.

Schultze-Kraft, “Likit olmayan kuruluşlar aldıkları BTC’nin %25’inden daha azını harcayarak ağda tedarik alıcıları gibi davranıyor” dedi.

Schultze-Kraft, Bitcoin arz krizinin hem bireysel yatırımcıların hem de kurumsal firmaların bitcoin satın almasını engellemeyeceğini düşünüyor.

İlgili Haber:  Paypal Tüm Bitcoin Arzını Ele mi Geçirecek?

Schultze-Kraft, “Temellere bakarsanız, altyapıya bakarsanız, gözetim hizmetlerine bakarsanız her şey ilerliyor gözüküyor” dedi ve kurumsal yatırımcılar için olasılıkların bugün 2017’de olduğundan daha büyük olduğunu da sözlerine ekledi.

İlk olarak, toplam Bitcoin’in neredeyse üçte biri dolaşımda değil. Tüm Bitcoin’in yaklaşık %15’i, Schultze-Kraft’ın “gerçek HODLers” olarak tanımladığı kişiler tarafından “saklama adreslerinde” tutuluyor. Bu rakamı tüm Bitcoin’in yaklaşık % 30’unun gerçekte mevcut olmadığı anlamına gelen kayıp Bitcoin toplamına ekleyin.

İlgili Haber:  Kayıp Bitcoinler: 3.7 Milyon Bitcoin Muhtemelen Sonsuza Kadar Kayboldu

Daha da önemlisi, Bitcoin’in yaklaşmakta olan likidite krizidir. Schultze-Kraft’a göre, borsalarda Bitcoin arzı Ocak ayından bu yana %20 düştü. Başka bir deyişle, Bitcoin giderek artan bir şekilde uzun vadeli depolama cüzdanlarına ve borsalardan uzağa taşınıyor.

Dahası, toplam Bitcoin arzının %78’ine eşit olan 14.4 milyon Bitcoin likit olmayan varlıklar tarafından tutuluyor. Bitcoin’in toplam arzının yalnızca %12’sinin likit varlıklar tarafından tutulduğu bu ölçüm, 2020’nin Bitcoin’in likiditesi üzerinde sürekli bir baskıya neden olduğunu gösteriyor.

Schultze-Kraft, “Likit olmayan kuruluşlar aldıkları BTC’nin %25’inden daha azını harcayarak ağda tedarik alıcıları gibi davranıyor” dedi.

Schultze-Kraft, “Bu arz krizinin fiyat üzerinde bir etkisi olacak, ancak bireysel yatırımcıların veya daha küçük yatırımcıların alana girmesini engellemeyecek” dedi.

“Evet, arz sınırlı, ancak yine de son derece bölünebilir olan Bitcoin’e sahip olabilirsiniz. Bireysel yatırımcılar, sadece bir Satoshi veya iki Satoshi satın alarak bile bitcoin sahibi olabilecekler” dedi Schultze-Kraft.

Bitcoin için artan talep

Bitcoin’i kucaklayan artan sayıda kurumsal yatırımcı, 2020’de kripto para birimine olan talebi artırdı.

Bilhassa, Grayscale’in Bitcoin varlıkları, Bitcoin’in çıkarıldığı orandan daha yüksek bir oranda artmaktadır (bu büyümenin bir kısmı önceden var olan yatırımcıların varlıklarını Grayscale’e taşımasından kaynaklanıyor olabilir).

Ancak, Bitcoin’in satın alma hacmi, iş zekası şirketi MicroStrategy bu yılın Ağustos ve Eylül aylarında Bitcoin’e yatırım yapmaya başladığında ciddi anlamda başladı. Şirket bu dönemde 425 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı ve o zamandan beri başka alımlar da yaptı. Şimdi 1.6 milyar doların üzerinde Bitcoin biriktirmiş durumdalar.

MicroStrategy, Bitcoin arenasına girdiğinden beri, diğer birçok şirket de aynı şeyi yaptı. Bu, Ekim ayında Bitcoin’e 50 milyon dolar veya o sırada toplam varlıklarının %1’ini yatıran Square‘i de unutmayalım.

Aynı ay PayPal, Bitcoin için alım ve satım özelliklerini başlatacağını duyurdu. Muhtemelen bu, Bitcoin’i daha erişilebilir kılan en önemli faktör oldu, çünkü Bitcoin’in PayPal’ın ABD müşterileri tarafından her zamankinden daha kolay kullanılmasına izin verdi.

Aslında, sadece iki ay sonra, PayPal müşterisinin yaklaşık beşte biri zaten Bitcoin ile işlem yapmaya başlamıştı.

Bitcoinin benimsenmesi hızla ilerliyor ve halka açık şirketler, özel şirketler ve ETF benzeri şirketler tarafından satın alınan toplam Bitcoin miktarı yaklaşık 1.1 milyon Bitcoin’e ulaştı. Bu, bugünün fiyatlarına göre 25 milyar doların üzerinde bir değeri ve var olan tüm Bitcoin’in neredeyse %5‘ini temsil ediyor.

Mayıs ayında, Tudor Investments’ın kurucusu Paul Tudor Jones, “En iyi kâr maksimize etme stratejisi en hızlı ata oynamaktır, ve bu Bitcoin olacaktır” dedi.

Blackrock CIO’su Rick Rieder, Kasım ayında Bitcoin’in “bir yere gitmeyeceğini” ve gelecekte altını geçebileceğini söyledi.

Ama belki de yılın manşetini Guggenheim Global’in CIO’su Scott Minerd verdi. Sadece iki hafta önce, “Çalışmalarımız Bitcoin’in yaklaşık 400.000 $ değerinde olması gerektiğini gösteriyor” dedi.

Tüm bu haberler ve gelişmeler, Bitcoin için bir meşruiyet duygusu yarattı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar