2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin Tekrar 40.000 Doların Altına Düştü, Gidişat Ne Yönde Olacak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin yine 40.000 doların altına düştü. Geçtiğimiz haftalarda 45.000 dolar üzerine çıkmayı başarmış ve çoğu yatırımcı gözünü 50.000 seviyesine dikmişti. Ancak beklenen olmadı. Bitcoin tekrar düşüşe geçti ve yine 39.000 dolar seviyelerine geriledi.

Binance indirim kodu

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, son 24 saatte %1.7 düştü. Bu haberin girildiği sırada 39.720 dolardan işlem görüyordu.Bitcoin 10 Kasım 2021’de ATH yaparak neredeyse 69.000 dolarlık bir rekora ulaşmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İkinci en büyük kripto para Ethereum ise, ATH yaptığı Kasım ayından bu yana %40 kadar düştü.

Bitcoin ve Ethereum ile birlikte, Binance Coin, Solana, XRP ve Cardano gibi büyük kripto paralar ise son yedi gün içinde %10’dan fazla düştü.

Analistler, Bitcoin ve kripto piyasasının şu anda “riskli varlıklar” gibi davrandığını söylüyor.

Bitcoin ve kriptodaki düşüş, Fed’in Çarşamba günü detayları açıklanan Aralık toplantısından dakikalar sonra geldi. Fed toplantısından sonra, beklenenden daha erken ve daha hızlı faiz artışı ve bilançoyu küçültme olasılığı piyasaları tedirgin etti.

Bitcoin dibi görebilir

Fundstrat stratejistleri Perşembe günü yayınladıkları bir notta, “Fed’in 2022’nin ilk çeyreğinde bilançoyu küçültme niyeti, bu satışların birincil nedeni. Maalesef, Eylül 2021’in en düşük seviyesi olan 39.573 dolardan önce herhangi bir destek görünmüyor ve bu noktadan kırılırsa geçen yazın Mayıs-Temmuz ayındaki dip seviyeleri görülebilir” dedi.

Bitcoin geçen yıl yaklaşık %60 oranında değer kazanmıştı ve kurumsal benimseme, enflasyon koruması ve yatırımın çeşitlendirmesi gibi söylemlerle diğer varlık sınıflarından daha iyi performans göstermişti. Bununla birlikte, son haftalarda finansal piyasalar için dalgalı bir dönemin ortasında mücadele ediyor. Artan enflasyon, merkez bankalarını para politikasını sıkılaştırmaya yönlendiriyor ve bu durum likiditeyi azaltmakla tehdit ediyor.

İlgili Haber:  Bu 4 Temel Bitcoin Fiyat Ölçümü, Tüccarların Yükseliş İyimserliğini Açıkça Yansıtıyor

Kripto piyasası olgunlaştıkça, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto varlıklar Hazine tahvilleri de dahil olmak üzere geleneksel pazarlarla giderek artan bir şekilde birlikte hareket etmeye başlıyor.

Bitcoin ağının bilgi işlem gücünün bir ölçüsü olan Bitcoin hash oranı, Blockchain.com’dan alınan verilere göre, 1 Ocak’ta yaklaşık 208 milyon olan rekor seviyesinden Perşembe günü 176 milyon terahash’e kadar düştü.

Özetle, Fed’in sıkı para politikaları, yüksek enflasyon, artan faiz oranları ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi makro belirsizliklerin olduğu bir ortamda pek çok analist Bitcoin’in yönünün aşağı doğru olduğunu düşünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar