3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Tekrar 41.000 Dolar Seviyelerine Geriledi, Gözler Salı Günü Yayınlanacak Raporda

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, 23 Mart’tan bu yana ilk kez 42.000 doların altına düştü ve faiz oranlarının artacağıyla ilgili endişelerin yaşandığı dönemde işlem gördüğü fiyat aralığına geri döndü.

Binance indirim kodu

Bitcoin, Pazartesi sabahı 41.503 dolara kadar düştü ve son yedi günlük düşüşünü devam ettirdi. Mart sonunda 48.000 doların biraz üzerinde zirve yaptığından bu yana, Bitcoin ve diğer tokenler, daha sıkı para politikasına ilişkin endişeler nedeniyle aşağı çekildi. Geçen hafta Miami’deki Bitcoin 2022 konferansı etrafında oluşan heyecan bile, trendi tersine çevirmek için yeterli olmadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ekonomistlerin Salı günü açıklanacak veriler öncesinde yaptığı ankete göre, ABD enflasyonu büyük olasılıkla Mart ayında %8.4’e yükselerek 1982’nin başından bu yana en yüksek ivmelenmeye ulaşacak. Goldman Sachs Group Inc. Baş Ekonomisti Jan Hatzius Cuma günü yaptığı açıklamada, Fed’in faiz oranlarını %4’ün üzerinde artırması gerekebileceğini söyledi.

Daha sıkı para politikası beklentileri, giderek artan bir şekilde birlikte hareket eden kripto paralar ve teknoloji hisseleri gibi daha riskli varlıklara olan talebi olumsuz etkiledi. Diğer büyük tokenler de Pazartesi günü düşüş yaşadı. Polkadot %8.7 ve Ether %4.6 oranında geriledi.

Analistler, Bitcoin’in tabiri caizse cicim aylarının geçtiğini ve Salı günü yayınlanması muhtemel ABD tüketici fiyat raporunun Fed’i daha sıkı para politikalarına iteceğini düşünüyor. Raporun olumsuz olması durumunda -ki pek çoğu öyle olacacağını tahmin ediyor- piyasaları yeni bir şok dalgası sarabilir.

Bitcoin bütün bu olumsuzluklar ortasında 50 günlük hareketli ortalamasının altına düştü. Bu haberin girildiği esnada Bitcoin fiyatı 41.509 dolardan işlem görüyordu. Benzer şekilde hisse senetleri de, Çin piyasalarının keskin bir şekilde düşmesi ve Avrupa’nın Stoxx 600 göstergesinin %0.6 oranında düşmesiyle çoğunlukla düşük işlem görüyor.

İlgili Haber:  Balina Milyonları Bitcoin'i Çökmekten Kurtardı

Bitcoin, şimdiye kadar yılın büyük bir bölümünde yaklaşık 35.000 ila 45.000$ arasında bir işlem aralığında yer aldı. Geçen ay 48.000 doların üzerinde bir kırılma, yıl içindeki kayıplarını bir nebze silmişti, ancak Bitcoin 200 günlük hareketli ortalama civarında ciddi bir direnç görüyor.

Analistler, Ocak ayından Mart ayının sonuna kadar olan %35’lik artış rallisinin ardından Bitcoin’in çok fazla satın alındığını belirtiyor. Bitcoin 40.000 doların üzerinde tutunabildiği sürece, birkaç aylık yükseliş eğilimi bozulmadan kalabilir.

Son Bloomberg verilerine göre Bitcoin'in Nasdaq ile olan korelasyonu rekor seviyelerde.
Son Bloomberg verilerine göre Bitcoin’in Nasdaq ile olan korelasyonu rekor seviyelerde.

Yine de, Bitcoin’in ABD teknoloji hisseleri gibi varlıklarla senkronize hareket etme eğilimi, Amerikan pazarları için zorlu bir haftanın ardından düşüşün çok da sürpriz olmadığını gösteriyor. Bitcoin’in Nasdaq 100 Endeksi ile korelasyonu şu an rekor seviyelere ulaşmış durumda.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar