8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Bitcoin Ticareti 51 Ülkede Yasaklanmış Durumda: İşte Kripto Para Yasağı Uygulayan Ülkeler!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Kongresi Hukuk Kütüphanesi Küresel Hukuk Araştırmaları Müdürlüğü (GLRD) tarafından yayınlanan bir rapora göre şu anda toplam 51 ülkede Bitcoin ticaretine çeşitli yasaklar getirilmiş durumda.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • GLRD raporuna göre Bitcoin ve kripto para endüstrisi şu anda 51 ülkede yasaklı durumda.
  • Söz konusu 51 ülkeden 9’u kripto paraları “tamamen” yasaklarken; 42’si ise “zımni” yasak uyguluyor.

ABD Kongresi Hukuk Kütüphanesi Küresel Hukuk Araştırmaları Müdürlüğü (GLRD) şu anda 51 ülkede Bitcoin’in “yasak” olduğunu açıkladı.

Binance indirim kodu

GLRD’nin Bitcoin Raporu

GLRD raporu ilk olarak 2018’de yayınlansa da geçtiğimiz günlerde yeni bulgularla birlikte güncellendi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Söz konusu raporda, “2018 Raporunda Bitcoin ve kripto para endüstrisi 8 ülkede tamamen yasaklı ve 15 ülkede de zımni yasaklı idi. Kasım 2021 güncellemesine göre ise şu anda kripto paralar 9 ülkede tamamen yasaklı ve 42 ülkede de zımni yasaklı durumda.” ifadeleri kullanıldı.

“Tamamen yasaklı” ifadesi kripto paraların direkt olarak “yasa dışı” olarak kabul edildiği durumları temsil ediyor. “Zımni yasaklı” ifadesi ise bankaların veya diğer finans kurumlarının kripto paralar ile işlem yapmasını veya kripto para ile ilgili kişi veya işletmelere hizmet sunmasını yasaklayan durumları tanımlamak için kullanılıyor.

Kripto Para Yasağı Uygulayan Ülkeler

GLRD raporuna göre kripto paraları “tamamen” yasaklayan 9 ülke; Cezayir, Bangladeş, Çin, Mısır, Irak, Fas, Nepal, Katar ve Tunus olarak listeleniyor.

Bu ülkeler arasında hiç şüphesiz en çok dikkat çeken Çin. Asya ülkesi 2021 başından bu yana uyguladığı kripto para ve Bitcoin madenciliği yasaklarından önce aslında kripto endüstrisinin üçte ikisini kontrol ediyordu. Ancak Çin’deki yasakların ardından bu eksen ABD’ye doğru kaydı.

GLRD raporunda kripto parayı “zımni” olarak yasakladığı belirtilen ülkeler arasında ise; Tanzanya, Togo, Türkiye, Lübnan ve Bolivya gibi ülkeler öne çıkıyor.

İlgili Haber:  Guggenheim CIO'su Scott Minerd: "Bitcoin Fiyatları Yarı Yarıya Düşebilir"

Son olarak kripto para endüstrisinde “kara para aklama veya terörle mücadele finansmanı düzenlemelerini uygulamadığı teyit edilen” 21 ülke bulunuyor. Bu grup içinde ise Brezilya, Guernsey, Ürdün, Pakistan ve son aylarda dünyanın önde gelen Bitcoin madenciliği alanlarından biri haline gelen Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar