30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin Toparlanırken XRP’nin Düşüş Yaşamasının 3 Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

XRP, özellikle Bitcoin 16.000$’dan 19.915$’a yükselmeye başladığında iyi performans gösterdi. Ancak son birkaç günde, XRP, bitcoin’e göre önemli ölçüde düşük performans sergiliyor.

Binance indirim kodu

XRP, Kasım ayı rallisi sırasında en iyi performans gösteren büyük piyasa değeri altcoinlerinden biriydi. 1-24 Kasım arasında Coinbase’de fiyatı yaklaşık %280 artarak 0.2415 dolardan 0.9210 dolara yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Son dört gün içinde, 6 Aralık’taki en yüksek noktadan 9 Aralık’taki en düşük seviyesine kadar, Bitcoin yaklaşık %9 düştü. Aynı dönemde, XRP fiyatı %20 civarında düştü ve önemli ölçüde daha derin bir düzeltme yaşadı.

Stellar, Ethereum ve merkezi olmayan finans (DeFi) tokenleri dahil olmak üzere diğer büyük altcoinlerin tümü benzer bir eğilim gördü.

Bununla birlikte, Bitcoin 17.600 doların altına düştükten sonra toparlamaya başlasa bile, XRP fiyatı keskin bir şekilde düşmeye devam etti. XRP’nin son üç gün içinde büyük mücadele etmesinin üç temel nedeni var. Potansiyel nedenler, Bitcoin’e kıyasla nispeten düşük hacim, piyasadaki belirsizlik ve XRP sahiplerine yapılan airdrop.

Geçen hafta XRP fiyatının en büyük katalizörü, Spark tokenlerinin airdropu oldu. Bitstamp gibi büyük borsalar, Bitstamp’taki XRP sahiplerinin Spark tokenleri almasına olanak sağlamak için airdropu destekledi.

XRP’ye sahip olan her Bitstamp kullanıcısı, airdropun bir parçası olarak yeni Spark tokenleri alacak. Bitstamp ekibi 8 Aralık’ta yaptığı açıklamada, “ne kadar Spark alacağınız, hesabınızda 12 Aralık 2020’de ne kadar XRP’ye sahip olduğunuza bağlıdır” dedi.

[Editörün notu: Bilmeyenler için airdrop, mevcut bir kripto paranın sahiplerinin yeni oluşturulan bir kripto varlığını almasına izin veren bir mekanizmadır.]

Spark koini özelinde bakacak olursak, airdrop, XRP sahipleri için tasarlandı ve bu, kısa sürede XRP talebinde ani bir artışa neden oldu.

İlgili Haber:  Cardano Geliştiricisi IOHK, Etiyopya Hükümeti ile Ortaklık Kurduğunu Açıkladı

Airdrop açıklandıktan sonra Santiment’teki araştırmacılar, XRP için işlem hacminin neredeyse kısa bir süre ETH’yi geçtiğini gözlemledi.

“Ticaret hacminin en çok tartışılan dört kripto varlığı ile nasıl karşılaştırıldığına bakıldığında, fiyatlar 11 günde ilk kez 18.000 doların altına düştüğü için BTC yükseldi. Ayrıca, XRP, airdrop beklentisiyle tekrar ETH’yi geçmeye yaklaştı” diye yazdı Santiment araştırmacıları.

XRP fiyatı, airdrop öncesinde büyük bir talep akışı olduğu için muhtemelen düzeltme yaşadı. Airdrop tamamlandıktan sonra satışlar başladı.

Kısa vadede, düşük zaman dilimi grafikleri, XRP fiyatının oldukça değişken bir dönemden sonra konsolide olduğunu ve toparlandığını gösteriyor. XRP, 9 Aralık’tan bu yana geçen birkaç saat içinde %10 ila %20 hareket gördü ve bu muhtemelen vadeli işlemler piyasasını zorladı.

Bir kripto paranın fiyatı, türev piyasası sakinleştiği için genellikle oldukça değişken bir dönemden sonra konsolide olur.

Tüm aktif açık pozisyonların toplamı olan bir vadeli işlem piyasasının açık faizi, önemli ölçüde düştüğünde, varlığın yenilenen ivmeyi görmesi zaman alır. Öngörülebilir gelecekte bu, XRP fiyatı için düşük uçucu bir konsolidasyon aşaması olasılığını artırıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar