26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Bitcoin Tüccarları Sabit BTC Fiyatına Rağmen Yükseliş Kaydediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

1 Aralık’taki 18.100 dolarlık kısa bir testin ardından Bitcoin (BTC) piyasaları hafta boyunca nispeten sakin kalıyor. Bu, yatırımcıların ekimden bu yana %77’lik bir artış kaydettikten sonra daha uzun bir sağlamlaşma döneminin mümkün olabileceğini anlamaya başladığını gösteriyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı sabitlendiğinde genellikle bir altcoin yükselişine yönelik artan bir beklenti oluşsa da BTC hakimiyeti bu hafta %0.8 artarak %63.6’ya yükseldiği için son zamanlarda durum alışılmışın dışında ilerliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu hareket, yatırımcıların ya 20.000 dolarlık bir direnç kırılması beklediğini ya da potansiyel bir olumsuz fiyat dalgalanmasından korktuğunu gösteriyor. Dolayısıyla böyle bir hareket, altcoinlere olan güvenlerinin azaldığı şeklinde yorumlanıyor.

Bitcoin bu hafta ciddi bir pazar payı kazanmayı başarıyor. Nem (XEM) dışında kalan altcoinler %0.5 artarken hacimler genel olarak hayal kırıklığı yaratsa da bu kısmen 19.200 dolar seviyesindeki BTC birikimi ile açıklanabiliyor.

Tüccarların kararsız kaldıklarında pozisyonları düşürüp daha iyi giriş noktaları bekledikleri biliniyor. Bu nedenle, bu haftaki hacim düşüşü ilgi eksikliğinden çok bir düzeltme olarak görülüyor.

Kurumsal yatırımcılar, Bitcoin fiyatı sağlamlaşırken BTC biriktiriyor

Kripto fon yöneticisi Grayscale Investments’in, portföylerine agresif bir şekilde BTC eklemeye devam ederek 10 milyar doları aştığı görülüyor.

Geçtiğimiz hafta içinde 547.000 olmak üzere yaklaşık 13.000 BTC eklendiği için bu hafta Grayscale Bitcoin Trust için bir başka harika hafta olarak önce çıkıyor. Aynı heyecan, şu anda 0.00095153 BTC’de olan her bir hissenin sahip olduğu efektif BTC üzerindeki prim analiz edildiğinde de görülebiliyor.

Prim, önceki hafta %11’den %22’ye yükselirken son doksan günde %14’lük ortalamasını korumayı başarıyor. Bu nedenle prim, son zamanlarda 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştığı için pozitif ivmeyi yansıtıyor.

Sürekli vadeli işlem finansmanı sabit tutuldu

Ters takas olarak da bilinen kalıcı sözleşmelerde, genellikle her sekiz saatte bir uygulanan yerleşik bir ücret bulunuyor. Finansman oranları, kur riski dengesizliği olmamasını sağlıyor. Hem alıcıların hem de satıcıların açık ilgisi her zaman eşleşse de kaldıraç değişebiliyor.

Alıcılar (uzun vadeliler) daha fazla kaldıraç talep edenler olduğunda, fonlama oranı olumluya dönüyor ve alıcılar, ücretleri ödeyenler oluyor. Bu sorun, özellikle uzun vadeliler için daha fazla talep olduğunda boğa koşusu sırasında geçerli oluyor.

Haftada %2’nin üzerindeki sürdürülebilir oranlar, “aşırı iyimserlik” anlamına geliyor. Bu seviye, piyasa yükselişleri sırasında kabul edilebilir görülse de BTC fiyatı yatay trendde veya düşüş trendindeyse sorunlu olarak değerlendiriliyor.

Bu gibi durumlarda alıcılardan gelen yüksek kaldıraç, sürpriz fiyat düşüşleri sırasında büyük likidasyon potansiyelini arttırıyor.

Bitcon’un durgun fiyatına rağmen haftalık fonlama oranının sağlıklı bir seviyeyi nasıl sürdürdüğüne dair elde edilen veriler, tüccarların aşırı kazançlardan uzak olmalarına rağmen iyimser olduklarını gösteriyor.

İlgili Haber:  Kripto Analisti: “Bitcoin Büyük Fiyat Artışının Son Aşamasına Giriyor!”

BTC’nin 19.900 dolar seviyesini test ettiği 1 Aralık’ın erken saatlerinde kısa bir heyecan yaşandığı da biliniyor.

Vadeli işlem primi zirve yaptı ancak o zamandan beri normalin dışına çıkmadı

Finansman oranı, perakende tüccarların tercih ettiği araç olduğundan ve sonuç olarak aşırı kaldıraçtan etkilendiğinden bazı bozulmalara neden olabiliyor. Öte yandan profesyonel tüccarlar, belirli bitiş tarihleri olan uzun vadeli vadeli işlem sözleşmelerine hakim olma eğilimi sergiliyor.

Bir tüccar, vadeli işlemlerin normal spot piyasaya kıyasla ne kadar pahalı olduğunu ölçerek yükseliş seviyelerini belirleyebiliyor. Sabit süreli vadeli işlemlerin, normal spot borsalara kıyasla genellikle %0.5 veya daha yüksek bir primle işlem yapması gerekiyor.

Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda, bu endişe verici bir kırmızı bayrak olarak görülüyor. Gerileme olarak da bilinen bu durum, piyasanın düşüşe geçtiğini gösteriyor.

Göstergeler 1 Aralık’ta kısa bir süre %2’ye dokunsa da daha sonra Bitcoin’in 20.000 dolarlık direnci kıramadığı için %0.9’a ayarlandığını gösteriyor. Düşüşe bakılmazsa gösterge, profesyonel tüccarların iyimserliğini gösteren minimum %0.5 eşiğinin üzerinde kalıyor.

Vadeli işlemlerin al-sat oranları

Daha fazla faaliyetin alış emirlerinden mi yoksa satış emirlerinden mi geçtiğini ölçerek genel piyasa duyarlılığı belirlenebiliyor. Genel olarak, alış vadeli işlemleri yükseliş stratejileri için kullanılırken düşüş eğilimleri için ise satış vadeli işlemleri kullanılıyor.

0.70’lik bir alım-satım oranı, satış vadeli işlemlerinin açık pozisyon oranının yükseliş satışlarında %30 daha fazla geciktiğini ve bu nedenle yükseliş olduğunu gösteriyor.

Buna karşılık 1.20 göstergesi, satış opsiyonlarını %20 oranında destekliyor ve bu da düşüş eğilimi olarak değerlendirilebiliyor. Unutulmaması gereken noktanın, metriğin tüm takvim ayları da dahil olmak üzere tüm BTC opsiyon piyasasını bir araya getirmesi olduğu belirtiliyor.

Bitcoin fiyatı 20.000 dolara yaklaştıkça, yatırımcıların olumsuz koruma arayışında olması doğal görülüyor. Sonuç olarak, alım-satım oranı 2 Aralık’ta 0.70’de zirveye ulaşmış bulunuyor. Artışa rağmen, yine de %30 daha fazla boğa, alış seçeneklerini tercih ediyor.

Bu heyecan döneminin ardından gösterge sağlıklı bir 0.63’e geri dönüyor. Son 3 ayın ortalama 0.67 olduğu düşünüldüğünde daha az yatırımcı, koruyucu satış opsiyonu satın aldığından durumun yükseliş olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Bitcoin fiyatı sabit ancak yatırımcılar yükselmeye devam ediyor

Genel olarak yukarıda tartışılan temel göstergelerin her birinin, özellikle piyasanın son zamanlarda 18.100 dolara geri çekildiği düşünüldüğünde beklenen aralıkta sabit kaldığı görülüyor.

BTC 19.000 doların üzerinde sabitlenmeyi başardığında yatırımcıların, yeni bir tüm zamanların en yüksek olasılığını ikinci kez tahmin etmeye başlayacakları ve hatta bazılarının kar elde etmek için acele edeceği öngörülüyor.

Şu anda bu bağlamda alarm niteliğinde bir gösterge bulunmuyor. BTC’nin sağlamlaşma döneminde bir altcoin yükselişinin olmaması yatırımcıların ruh halini bozsa da genel yükselişin devam ettiği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar