8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Dünya, Bitcoin’in Gerçek Değerini Anlamaya Başlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Son zamanlarda yaşanan küresel ölçekli olaylarda Bitcoin, farklı zorluklarla karşı karşıya kalan farklı insanlara hazır çözümler sunarak gerçek değerini bir kez daha ispat etti. Kanada’daki Özgürlük Konvoyu’na ve Rus işgali altındaki Ukrayna halkına Bitcoin ve kripto paralarla yapılan bağışlar Bitcoin’in gerçek değerini ortaya çıkardı.

Binance indirim kodu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte birçok Ukraynalı, arkalarında tüm mal ve mülklerini bırakarak korku içinde en yakındaki Polonya sınırına koştu. Toplu paniğin yaşandığı böylesi kritik bir zamanda bankalar kapandı ve ATM makinelerinde nakit para kalmadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ukraynalılar, kriz anında geleneksel finans sistemindeki paraya zamanında ulaşamadılar ve para transferleri için Bitcoin ağına yönelmek zorunda kaldılar. Blockchain analiz firması Elliptic’e göre, Ukrayna hükümeti 26.000’den fazla bağışçıdan 24.6 milyon doların üzerinde kripto bağışı topladı. Bu, Bitcoin ve diğer kripto paraların birey ve devlet çapındaki zorlukları çözmek için sunduğu faydanın en güzel kanıtlarından biridir.

Öte yandan, Batı dünyasının yaptırımları, Rus Rublesi arzında büyük bir artışa yol açtı ve Ruble Pazartesi günü %27’nin üzerinde düşüş yaşadı. Rus mevduat sahipleri panikle Rublelerini sattı ve daha iyi bir değer deposu olan yabancı para birimlerini satın aldı. Rusya Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını alelacele %9.5’ten %20’ye çıkardı. Ruslar daha fazla değer kaybetmeden harcayabilmek için ATM’lerde nakit para kuyrukları oluşturdular. Bu durum, Bitcoin ve ABD doları için daha yüksek talep ile sonuçlandı. Talebin artması fiyatı da arttırdı.

Öte yandan Türkiye’ye bakacak olursak… Artan akaryakıt fiyatları, şu anda tam anlamıyla bir kriz yaşayan Türk Lirası üzerindeki baskıyı artırdı. Lira son 12 ayda dolar karşısında %40’ın üzerinde değer kaybetti ve Türk halkı bir değer deposu olarak Bitcoin’e yöneldi.

İlgili Haber:  Rusya, Yaptırımlara Karşı Bitcoin, Tether ve Diğer Kripto Paraları Kullanmaya Başlayabilir

GoFundMe, Kanada’daki Özgürlük Konvoyu protestocularına yapılan 7.9 milyon doların üzerindeki bağışı dondurduktan sonra, kamyon sürücüleri bağış almak için sansüre dayanıklı Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yöneldi. Her ne kadar sonradan Kanada Mahkemesi, protestocuların Bitcoin’i bankalar ve borsalar aracılığıyla nakde çevirmesini zorlaştıran bir karar çıkarsa da, Bitcoin’in sağladığı özgürlük ve faydaya güzel bir örnek teşkil etti bu durum.

Kanada’daki olayların bir sonucu olarak, ABD’li kongre üyesi Warren Davidson, hükümet ve devlet kurumlarının bir bireyin kripto para almasını ve satmasını sınırlamasını önlemek için kongreye bir önerge sundu.

Ukrayna, Rusya, Kanada ve Türkiye’de, farklı sorunlarına çözüm olarak Bitcoin’e yönelen insanlar, kripto paraların ve Bitcoin’in gerçek değerini anlamaya başladılar ve bu yaşananlar, Bitcoin’in benimsenmesinde önemli bir kilometre taşı olabilir. .

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar