Bitcoin, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi Olan 20.000 Dolar Yarılanmasını Şimdiden Geride Bırakıyor

En son engel desteği yarılanmasından bu yana iki katından fazla artış gören Bitcoin (BTC), şimdi son boğa koşusunu geride bırakmaya hazırlanıyor.

Zincir içi izleme kaynağı ChartsBTC tarafından 23 Kasım’da derlenen veriler, 2020’de Bitcoin’in önceki iki yarılanmaya karşı büyük fiyat kazançları sağlama yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Mayıs ayından bu yana Bitcoin fiyatı 2.2 kat artış gösterdi

Coin Metrics ve istatistikçi Clark Moody’den alınan verileri kullanan ChartsBTC’nin Yarılanma Endeksi, Bitcoin’in mayıs ayındaki yarılanmadan bu yana kaydettiği ilerlemeyi 2012 ve 2016 olaylarından sonraki altı ayla karşılaştırıyor.

Sonuçlar, fiyat hareketi açısından Bitcoin’in, 2017’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştığını gösteriyor. Başlı başına 2012’de, BTC/USD’nin sadece 12 dolardan işlem gördüğü bir zamanda daha hızlı bir şekilde yukarı yönlü hareket ettiği belirtiliyor.

Yarılanmadan altı ay sonra Bitcoin, 2020’de 2.2 kat daha yüksek bir seviyeye ulaşmış bulunuyor. 2016, 1.3 katına daha çok benzerken, 2012’de aynı dönemde 12 kat yukarı çıkış hareketinin yaşandığı görülüyor.

Eldeki veriler doğrultusunda önümüzdeki senelerde neler bekleniyor?

Veriler, 2020’deki Bitcoin durumunun üç yıl önce göründüğü haliyle çok az ortak noktası bulunduğuna yönelik argümanlara güç katıyor. Alıcılar değişiyor ve durum artık spekülasyonların değil, müşteri talebini karşılayan ve uzun vadeli yatırım yapan kurumsal devlerin şeklini alıyor.

Stoktan akışa dayalı Bitcoin fiyat modellerinden sorumlu bir analist olan PlanB için bunun, daha fazla fiyat kazanımı için bir katalizör olduğu gerçeği fazlasıyla açık görünüyor.

PlanB, Ocak 2021’in çok daha hızlı bir değerlendirme döngüsünün başlangıcına işaret edebileceğine inanıyor ve bu da önceki her iki yarılanmadan sonra performansla uyumlu olacağını gösteriyor.

Bitcoin’in en son büyük hacimli boğalarının alışkanlıkları hakkında düşünen analist, bugün itibariyle Paypal’ın, Grayscale’in ve Square’in satın almaya devam edeceğini söylüyor.

  Bitfinex Hacker Saldırısında Çalınan 100 Milyon Dolarlık Bitcoin, 4 Yılın Ardından Taşındı

Geçen hafta paylaşılan, karşılaştırmalı bir Bitcoin “yarılanma grafikleri” tablosunun 2020’yi perspektif haline getirdiği ve 2024’te mevcut yarılanma döngüsü sona ermeden önce ne kadar potansiyel kaldığını gösterdiğini görülüyor.

Her grafiğin, BTC/USD’yi öncekinden daha büyük mertebedeki bir fiyata ittiği fark edilirken bu nedenden ötürü 2024’ün, tarihin tekrar etmesi durumunda 100.000 dolarlık bir fiyat etiketi üretmesi bekleniyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın