25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Bitcoin: Uluslararası İlişkilerde Yeni Bir Aktör!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Uluslararası ilişkileri (IR) tanımlamak için kullanılan en yaygın kalıplardan biri “IR is an anarchy” ifadesidir. Bu tanım, uluslararası ilişkilerde “herhangi bir üst otoritenin olmadığını” vurgulamak için kullanılır. Bugünlerde ise herhangi bir üst otoritesi olmayan ve tamamen “ademi merkeziyetçi” bir yapıda faaliyet gösteren Bitcoin, uluslararası ilişkilerin güçlü aktörlerinden biri haline gelmiş durumda.

Bitcoin’in uluslararası ilişkiler ile ortak paydasının büyük oranda “güvenlik çalışmaları” alanında geliştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Son günlerini yaşadığımız 2021 yılında dikkat çeken bazı gelişmeler de bu iki alanın entegrasyonunu net bir şekilde gözler önüne seriyor.

İsrail – Filistin Çatışmasında Bitcoin

Bitcoin başta olmak üzere çeşitli kripto paralarda yapılan bağışlar bu yıl pek çok kez manşet oldu. Ancak bu anlamda en dikkat çekenlerden biri, hiç şüphesiz, yıllardır süren İsrail – Filistin çatışmasında özellikle de Hamas’ın Bitcoin bağışlarını etkin bir şekilde kullanması idi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Temmuz ayında manşetlere taşınan haberlerde Gazze Şeridini yöneten Hamas örgütünün 84 farklı kripto para adresi üzerinden toplamda 7.7 milyon Doları aşan Bitcoin bağışı topladığı bildirildi. İsrail Ulusal Terörle Mücadele Finansman Bürosu söz konusu kripto para adreslerine el koyma emri çıkarsa da; bunun ne denli başarılı olduğu bilinmiyor.

Pek çok ülke tarafından “terör örgütü” olarak tanımlanan ve Euro, Dolar gibi küresel ölçekte güçlü para birimlerine erişimi kısıtlanan Hamas’ın Bitcoin gibi kripto paraları ve Tether gibi stabil coinleri kullanarak bu denli yüksek miktarda bağış toplaması bölgede güç dengelerini değiştirebilecek bir gelişme olarak yorumlandı.

İran’ın Bitcoin Madenciliğine Bakışı

Bitcoin bağışlarının dışında İran’ın Bitcoin madencilik endüstrisine bakışı ise kripto para ve uluslararası ilişkiler entegrasyonunun farklı bir biçimine örnek olarak yorumlanabilir. Blockchain analiz firması Elliptic, Mayıs ayında yayınladığı bir raporda İran’ın bir yıl içinde Bitcoin madenciliğinden yaklaşık 1 milyar Dolar gelir elde edeceğini ortaya koydu.

İran, uzun yıllardır ABD ile çatışma halinde olan bir devlet olarak biliniyor. ABD de bu anlamda İran’a yönelik çeşitli ambargolar ve yaptırımlar uyguluyor. Yeraltı kaynakları açısından oldukça zengin bir ülke olan İran’ın petrol ihracatı gibi alanlarda maruz kaldığı ambargolar da bu stratejinin kilit noktalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Ancak İran, ülkede çıkarılan petrolün önemli bir bölümünü bir süredir Bitcoin madenciliği endüstrisine yönlendiriyor. Elliptic raporunda da belirtildiği üzere petrol kullanılarak gerçekleştirilen Bitcoin madenciliği de ülkede yıllık 1 milyar Dolarlık gelir üretecek kadar ciddi bir ekonomik değere ulaşmış görünüyor.

Böyle bir strateji uygulayarak İran, ABD’nin kendisine uyguladığı ambargoları da önemli ölçüde aşmış ve buradan ciddi bir milli gelir elde etmiş oluyor.

Henüz 12 yıllık görece kısa bir geçmişi olan Bitcoin’in yukarıda belirtilen örneklerde de görüldüğü üzere uluslararası ilişkilerde “oyun değiştiren” bir araç olarak kullanılabilmesi gerçekten de şaşırtıcı. Şimdilik Bitcoin liderliğinde ilerleyen bu değişimin ilerleyen yıllarda kripto para endüstrisindeki farklı aktörlere doğru genişleyebileceği ve bu sürecin güvenlik çalışmaları başta olmak üzere uluslararası ilişkiler genelinde önemli dönüşümlere neden olabileceğini belirtmek yerinde bir öngörü olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend