7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

El Salvador’un Bitcoin Cüzdan Uygulaması Chivo, Ülkede Fiyat Spekülasyonlarına Zemin Hazırladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etmesinin ardından ülkede BTC ile yapılan spekülasyonlarda artış meydana geldi.

Binance indirim kodu

Uber sürücüleri, garsonlar ve mağaza sahipleri, El Salvador hükümetinin içinde 30 dolar yüklü kripto para cüzdanı Chivo sayesinde dip fiyattan satın alarak rallilerde satış yapıyor.

Binance indirim kodu

El Salvador hükümetinin yeni dijital cüzdanı olan Chivo, Bitcoin ile ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla tasarlandı ancak çok küçük miktarlardaki BTC’nin kolaylıkla ve anında dolara çevrilip alınıp satılabilmesi nedeniyle bu cüzdan fiyat spekülasyonu yapmayı da epey kolaylaştırmış gibi gözüküyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ülkenin başkenti San Salvador da, Starbucks, McDonald’s ve süpermarketler gibi çok sayıda büyük zincir Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul ediyor ve buna ek olarak bazı küçük işletmeler de BTC ile alışveriş yapılmasına olanak sağlıyor. Şehir merkezinde bir elektronik eşya dükkanı sahibi Santos Enrique Hernandez, günlük olarak 10 adete kadar müşterinin Bitcoin ile kulaklık, şarj aleti ve telefon kabı gibi ürünler satın aldığını belirtiyor.

Ülkede “havalı” anlamına gelen bir kelime olan Chivo, Hernandez’e göre nakit ya da kredi kartlarından daha hızlı çalışıyor. Ayrıca Hernandez, bu cüzdanı kullanarak fiyat hareketliliklerinde spekülasyonlar da yaptığını söyledi. BTC’nin fiyatı düştüğünde dolarlarını BTC’ye çeviren Hernandez, fiyat yükseldiğinde tekrar dolara dönüyor. Hernandez bu sayede iki günde 12 dolar kazandığını belirtti.

40 yaşındaki El Salvador başkanı Nayib Bukele’nin bir projesi olan bu plan, Bitcoin’in 12 yıllık tarihindeki en büyük test olabilir. Yoksul bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un ekonomisinde gözlenebilecek bir iyiye gidiş ve El Salvador vatandaşlarının BTC’yi ABD doları yanında genel olarak kullanmaya başlaması durumunda diğer ülkeler de kripto paralara bir şans vermeyi deneyebilir. Hükümetin BTC kararı, El Salvadorlular arasında pek hoş karşılanmamıştı ve ülkede çok sayıda protesto meydana gelmişti.

İlgili Haber:  Fast Food Devi McDonald's Bitcoin ile Ödeme Almaya Başladı!

Bitcoin Cüzdanı Chivo 2 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

El Salvador, BTC’yi 7 Eylül tarihinde resmi para birimi olarak kabul etti ve 6.5 milyon kişilik bir nüfusa sahip olan ülkede 2 milyonun üzerinde insan Chivo kripto para cüzdanını kullanmaya başladı. 30 dolarlık ücretsiz BTC, ülkedeki aylık asgari ücretin %8’sine tekabül ediyor.

Birçok kullanıcı, yalnızca hükümet tarafından ücretsiz olarak sağlanan kripto paraları harcayıp alım satım yapsa da, bazıları ise bu paranın üstüne kendi birikimlerini de ekliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar