Bitcoin (BTC) vadeli işlem hacmi ve Bitcoin’e yönelik açık pozisyon hızla düşüyor. Veriler, eylül zirvesinden bu yana BTC vadeli işlem hacminin %60’lık bir düşüşle 25 milyar dolardan yaklaşık 10 milyar dolara düştüğünü gösteriyor.

Ticaret faaliyetlerindeki bu düşüş, görünürde negatif bir ölçü gibi görünse de bir boğa döngüsünün ortaya çıktığını da gösterebilir.

Vadeli işlem piyasasındaki düşüş Bitcoin fiyatını nasıl arttırabilir?

Bitcoin vadeli işlemler piyasası, Bitcoin piyasasında aşırı kaldırılan işlemlerin çoğunu temsil eder ve Binance, BitMEX ve ByBit gibi popüler platformlar 125 kata kadar kaldıraç sağlar.

Kripto tüccarları yüksek oranda kaldıraç kullandıklarında satışa karşı savunmasız kalırlar. Örneğin, 10.000 dolardan alınan 10x uzunluğunda bir sözleşme 9.000 dolardan tasfiye edilirse alıcı, pozisyonu piyasa satışına zorlamış olur.

Benzer pozisyonlarda çok sayıda tüccar olduğunu varsaydığımızda ise bu, satış baskısını arttırır ve Bitcoin fiyatında büyük bir toptan satış hareketini katalize edebilir.

Eğer vadeli işlem piyasası açık pozisyonu ve hacmi artarsa bu, Bitcoin’i savunmasız bir konuma sokar ve Bitcoin fiyatı 3.600 doların altına düştüğü için 1 milyar dolar değerindeki vadeli işlem sözleşmelerinin tasfiye edildiği kötü şöhretli Kara Perşembe sırasında yaşananlar gibi kademeli tasfiye olasılığını arttırır.

Vadeli işlem hacmindeki düşüş, potansiyel olarak yükseliş olayı olarak algılanabilir çünkü alışıla geldik şekliyle küçük bir fiyat hareketi, belirli bir fiyat seviyesinde kitlesel likidasyonlar tetiklendiği takdirde büyük bir fiyat dalgalanmasına dönüşebilmektedir.

Bu nedenle vadeli işlemler piyasasının azalan hacmi ve açık pozisyonu, istikrarlı ve uzun süreli bir koşunun şekillenmesine zemin hazırlayabilir.

Boğa piyasaları esnasında genellikle açık pozisyonda birden fazla artış olur ancak piyasa, spot hacmin yükselmesine izin vererek uzun bir süre nötr kalır. Şu süreçte hazırlanan grafikler de vadeli işlemler piyasasının hacmi düşerken spot hacmin biraz arttığını gösteriyor.

İlgili Haber:  Bitcoin 11 bin Dolar Seviyesini Aştı

BTC küçük bir borsa sektörü değil

Kurumlara özel bir Bitcoin spot borsası olan LMAX Digital, yakın zamanda Coinbase’i geride bırakarak en büyük spot borsa haline gelmişti. Three Arrows Capital’in kurucu ortağı Kyle Davies bu konuda açıklama yaparak BTC’nin, hisse senetleri ve emtialar ile güçlü bir ilişkisinin bulunduğunu ve küçük bir borsa sektörü olmadığını söyledi.

Kurumsal talepteki artış, spot hacimdeki artış ve azalan vadeli işlem açık pozisyonları dikkate alındığında devam eden trend yükseliş olarak değerlendirilebilir.

Kripto tüccarları kısa vadede ne beklemeliler?

Yakın vadede tüccarlar, 11.000 dolarlık direncin altında takviyenin devam etmesini bekliyor ve bu da vadeli işlemlerde hacim düşüşünü uzatabilir.

Bir kripto para birimi tüccarı olan Edward Morra, likiditenin Bitcoin’in muhtemelen daha fazla yatay ticaretle karşı karşıya kalacağını gösterdiğini belirterek fiyatın altında çok fazla likidite kaldığını söyledi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın