Bitcoin Vadeli İşlem Piyasalarının Aşırı Kaldıraç Oranına Neden Olan Şey Küçük Yatırımcılar mı?

Önemli Gelişmeler

Bitcoin (BTC) bugün itibariyle 50.000 dolar seviyesini aşmayı başardı ve psikolojik engeli temiz bir şekilde kırmayı başaramayan kripto para, buna rağmen daha da yüksek değerleme potansiyeli sergiledi.

blank

Öte yandan, vadeli işlemler ve opsiyon göstergeleri yanlış hizalanarak aşırı alıcıların kaldıraç oranına işaret ederken vadeli işlem piyasalarının sakinliğini koruduğu görüldü.

blank

Her iki piyasayı da analiz ettikten sonra bu bariz uyumsuzluğa neyin sebep olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Vadeli işlem eğrisi nötrden olumluya kayıyor

Vadeli işlemleri analiz ederken %25’lik delta eğimi en alakalı tek ölçüdür. Bu gösterge, benzer alış ve satış opsiyonlarını yan yana karşılaştırır.

Satış opsiyonu primi, benzer riskli alış opsiyonlarından yüksek olduğunda eğri negatif olur. Negatif bir eğri ise yükselişe işaret ederek daha yüksek bir olumsuz koruma maliyeti anlamına gelir.

Piyasa düzenleyicilerinin düşüş eğilimi gösterdiği zamanlarda ise durumun tam tersi geçerlidir ve %25’lik delta eğimi göstergesinin olumlu bir zemin kazanmasına sebep olur. -%10 (hafif yükseliş) ve +%10 (hafif düşüş) arasında bir eğri göstergesi normal kabul edilir.

Geçtiğimiz üç ay içinde, genellikle düşüş olayı olarak kabul edilen %10 veya daha yüksek 30 günlük bir eğri meydana gelmedi.

Bu veriler, Bitcoin‘in 10 gün sonra %19’luk bir satışa ek olarak 11 Ocak’ta %24’lük bir düzeltme gördüğü düşünüldüğünde çok cesaret verici olarak değerlendirilmiş olsa da vadeli işlem tüccarlarının aşağı yönlü koruma için daha önemli primler talep ettiğine dair bir kanıt bulunmuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Vadeli işlem primi aşırı iyimser seviyelerde kaldı

Bir tüccar, vadeli işlemler ile normal spot piyasa arasındaki gider farkını ölçerek piyasadaki yükseliş seviyesini tespit edebilir.

Üç aylık vadeli işlemler, normal spot borsalara kıyasla genellikle %6 ile %20 yıllık temel prim ile işlem görür. Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda durum, endişe verici bir kırmızı bayrak olarak değerlendirilir. “Geri dönüş” olarak bilinen bu tablo, piyasanın düşüşe geçtiğini gösterir.

Öte yandan %20’nin üzerindeki sürdürülebilir bir temel ise alıcılardan gelen aşırı kaldıraç oranına işaret ederek büyük likidasyonlar ve nihai piyasa çöküşleri için potansiyel yaratır.

Grafikler, göstergenin 27 Ocak’ta %1.5 seviyesine düştüğünü ancak daha sonra Bitcoin’in 35.000 doların üzerine çıkmasıyla birlikte %4.5 ve üstüne geri döndüğünü gösteriyor. En karanlık dönemlerinde bile vadeli işlem primi, profesyonel tüccarların iyimserliğini gösteren yıllık %10 oranının üzerinde kalıyor.

Öte yandan, yıllık %50’lik bir orana eşdeğer olan mevcut %5.5 seviyesi, aşırı alıcıların kaldıraç oranını gösterir. Sürekli vadeli işlemler olarak bilinen ters takas bu sorunun kökü olabilir ve küçük yatırımcılar bu sözleşmeleri daha yaygın olarak kullanıyor.

Fonlama oranı haftalık %2.5’u aştığı için mart sözleşmelerinin yıllık %50 primini telafi etmekten daha fazlasını yaptığına dikkat etmek gerekiyor.

Sonuç olarak bu hareket, vadeli işlem piyasalarının neden görece tarafsız olduğunu mükemmel bir şekilde açıklarken vadeli işlem piyasaları aşırı alıcı kaldıracı gösteriyor. Kurumsal müşteriler ve balinalar vadeli işlem hacimlerine hâkim olurken küçük yatırımcılar ise bu uyumsuzluğun kökeni gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Google Haberler, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin, MATIC, THETA Fiyat Analizi – Analiste Göre Kritik Direnç ve Destek Noktaları – 15 Haziran 2021

Bitcoin’in alçalan kanalından çıkış atağı yapmasıyla birlikte, dünyanın en büyük dijital varlığı tekrardan 39.000 dolar bandının üzerine çıktı. MATIC...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Google Haberler, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend