3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Vadeli İşlem Piyasalarının Aşırı Kaldıraç Oranına Neden Olan Şey Küçük Yatırımcılar mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) bugün itibariyle 50.000 dolar seviyesini aşmayı başardı ve psikolojik engeli temiz bir şekilde kırmayı başaramayan kripto para, buna rağmen daha da yüksek değerleme potansiyeli sergiledi.

Binance indirim kodu

Öte yandan, vadeli işlemler ve opsiyon göstergeleri yanlış hizalanarak aşırı alıcıların kaldıraç oranına işaret ederken vadeli işlem piyasalarının sakinliğini koruduğu görüldü.

Binance indirim kodu

Her iki piyasayı da analiz ettikten sonra bu bariz uyumsuzluğa neyin sebep olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Vadeli işlem eğrisi nötrden olumluya kayıyor

Vadeli işlemleri analiz ederken %25’lik delta eğimi en alakalı tek ölçüdür. Bu gösterge, benzer alış ve satış opsiyonlarını yan yana karşılaştırır.

Satış opsiyonu primi, benzer riskli alış opsiyonlarından yüksek olduğunda eğri negatif olur. Negatif bir eğri ise yükselişe işaret ederek daha yüksek bir olumsuz koruma maliyeti anlamına gelir.

Piyasa düzenleyicilerinin düşüş eğilimi gösterdiği zamanlarda ise durumun tam tersi geçerlidir ve %25’lik delta eğimi göstergesinin olumlu bir zemin kazanmasına sebep olur. -%10 (hafif yükseliş) ve +%10 (hafif düşüş) arasında bir eğri göstergesi normal kabul edilir.

Geçtiğimiz üç ay içinde, genellikle düşüş olayı olarak kabul edilen %10 veya daha yüksek 30 günlük bir eğri meydana gelmedi.

Bu veriler, Bitcoin‘in 10 gün sonra %19’luk bir satışa ek olarak 11 Ocak’ta %24’lük bir düzeltme gördüğü düşünüldüğünde çok cesaret verici olarak değerlendirilmiş olsa da vadeli işlem tüccarlarının aşağı yönlü koruma için daha önemli primler talep ettiğine dair bir kanıt bulunmuyor.

Vadeli işlem primi aşırı iyimser seviyelerde kaldı

Bir tüccar, vadeli işlemler ile normal spot piyasa arasındaki gider farkını ölçerek piyasadaki yükseliş seviyesini tespit edebilir.

Üç aylık vadeli işlemler, normal spot borsalara kıyasla genellikle %6 ile %20 yıllık temel prim ile işlem görür. Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda durum, endişe verici bir kırmızı bayrak olarak değerlendirilir. “Geri dönüş” olarak bilinen bu tablo, piyasanın düşüşe geçtiğini gösterir.

İlgili Haber:  Morgan Stanley, Bitcoin Hizmetine Dair Detayları Açıkladı

Öte yandan %20’nin üzerindeki sürdürülebilir bir temel ise alıcılardan gelen aşırı kaldıraç oranına işaret ederek büyük likidasyonlar ve nihai piyasa çöküşleri için potansiyel yaratır.

Grafikler, göstergenin 27 Ocak’ta %1.5 seviyesine düştüğünü ancak daha sonra Bitcoin’in 35.000 doların üzerine çıkmasıyla birlikte %4.5 ve üstüne geri döndüğünü gösteriyor. En karanlık dönemlerinde bile vadeli işlem primi, profesyonel tüccarların iyimserliğini gösteren yıllık %10 oranının üzerinde kalıyor.

Öte yandan, yıllık %50’lik bir orana eşdeğer olan mevcut %5.5 seviyesi, aşırı alıcıların kaldıraç oranını gösterir. Sürekli vadeli işlemler olarak bilinen ters takas bu sorunun kökü olabilir ve küçük yatırımcılar bu sözleşmeleri daha yaygın olarak kullanıyor.

Fonlama oranı haftalık %2.5’u aştığı için mart sözleşmelerinin yıllık %50 primini telafi etmekten daha fazlasını yaptığına dikkat etmek gerekiyor.

Sonuç olarak bu hareket, vadeli işlem piyasalarının neden görece tarafsız olduğunu mükemmel bir şekilde açıklarken vadeli işlem piyasaları aşırı alıcı kaldıracı gösteriyor. Kurumsal müşteriler ve balinalar vadeli işlem hacimlerine hâkim olurken küçük yatırımcılar ise bu uyumsuzluğun kökeni gibi görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar