8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmelerinin Değeri 10 Milyar Dolara Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin değeri tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Binance indirim kodu

Skew Analytics’ten alınan verilere göre, Bitcoin vadeli işlemlerine olan açık ilgi, şimdiye kadarki en yüksek değeri olan 10 milyar Dolar seviyesine ulaştı. Bu, Bitcoin’in gelecekteki fiyatı üzerine 10 milyar Dolarlık bahis yapıldığı anlamına gelir. Bitcoin fiyatının bugün, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 34.608 Dolara ulaşması da söz konusu rekoru destekledi.

Binance indirim kodu

Vadeli İşlem Sözleşmesi Nedir?

Vadeli işlem sözleşmeleri, tüccarların önceden kararlaştırılan bir fiyat üzerinden gelecekte belirli bir miktarda kripto para almayı kabul ettiklerini niteleyen bir Bitcoin türevidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu, sözleşmenin süresi dolana kadar Bitcoin yükselirse, sözleşmeyi satın alan kişi onu açık piyasada satabileceği için kar edeceği anlamına gelir. Tabii ki, Bitcoin’in fiyatı düşerse, o zaman tüccar para kaybetmiş olacaktır.

Açık faiz, bu Bitcoin vadeli işlemlerinin sayılarını ifade eder. Bazı sözleşmeler belirli bir süre sonra (bir gün, bir ay, bir yıl vb.) sona erer; bu da vadeli işlem sözleşmeleri için açık faizin neden 31 Aralık’ta 9.4 milyar Dolar iken 1 Ocak’ta 8 milyar Dolara düştüğünü açıklar.

Vadeli İşlem Sözleşmelerinin Değeri Neden Artıyor?

Diğer vadeli işlem sözleşmeleri ise kalıcı sözleşmelerdir; yani tüccarlar istedikleri zaman nakit para çekebilirler. Ayrıca vadeli işlem sözleşmeleri, tüccarlara vade bitiminde Bitcoin satın alma hakkı sunan opsiyon sözleşmelerinden farklıdır.

Vadeli işlem hacmi 2 Ocak 2021 itibariyle yeniden toparlanmaya başladı. Bunun iki nedeni olabilir. Birincisi, sözleşmeleri henüz sona ermiş olan vadeli işlem yatırımcılarının Bitcoin’in yükselen fiyatını görmesi ve yeniden yatırım yapmayı seçmesidir. İkinci olası neden ise, birçok yeni tüccarın, Bitcoin fiyatının 30.000 Doları geçmesi ile vadeli işlem dünyasına ilgi duymaya başlaması olarak değerlendirilebilir.

İlgili Haber:  Jack Dorsey: "Bitcoin, Doların Yerini Alacak!"

Bakalım Bitcoin’in yükselen fiyatı bizi nereye taşıyacak?

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar