Bitcoin Vadeli İşlemleri, 50 Milyar Doları Aşarak Son Altı Ayın En Yüksek Değerini Gördü

Son güncelleme: 5 ay önce

Son rakamlar, Bitcoin vadeli işlemlerinin toplam 52 milyar Dolara ulaştığını gösteriyor. Bu değer son altı ayın en yüksek seviyesi.

Haberin Özeti

  • Bitcoin Vadeli İşlemler piyasası son altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve 50 milyar Doları geçti.
  • Binance, toplam 16.1 milyar Dolarlık Bitcoin vadeli işlemiyle bu pazarın en büyük payını elinde tutuyor.
  • HuobiDM, 12.7 milyar dolarlık pay ile ikinci sırada geliyor.

Piyasa bilgileri platformu Unfolded’un ortaya koyduğu verilere göre, küresel Bitcoin vadeli işlemler piyasası son altı ayın en yüksek seviyesi olan 52 milyar Dolara ulaştı.

Bitcoin vadeli işlemleri, yatırımcıların Bitcoin’e gerçekten sahip olmak zorunda kalmadan kripto para birimi dünyasına girmelerini sağlar. Geleneksel bir varlık için herhangi bir vadeli işlem sözleşmesi gibi Bitcoin vadeli işlemleri de Bitcoin’in gelecekteki fiyatı hakkında spekülatif yatırımlar olarak tanımlanabilir. Ve şu anda, patlama yaşıyorlar.

Coinalyze.net’teki verilere göre, Bitcoin vadeli işlemler piyasası 18 Kasım 2020’de 52 milyar Dolara ulaştı. Bu dönüm noktasının uzun bir süredir devam eden istikrarlı artışın sonucu olduğu belirtildi.

Bir Ay İçerisinde Rekor Artış Yaşandı

18 Ekim 2020’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin pazar toplamı 4.5 milyar Dolardı; ardından 21 Ekim’de 30 milyar Dolara ve 5 Kasım’da 38 milyar Dolara yükseldi. Bu artış aynı zamanda geçen aya göre %1.055 oranındaki büyük bir artışı da temsil ediyor.

Bu vadeli işlemler piyasasındaki 16.1 milyar Dolarlık değeri ile kripto borsası Binance, en büyük payı elinde tutuyor. İkinci sırada, Huobi’nin vadeli işlem platformu HuobiDM bulunuyor; onun payı ise 12.7 milyar Dolar.

Bu iki borsa, Bitcoin vadeli işlem piyasasının %50’sinden fazlasını elinde tutuyor; piyasanın geri kalanı ise daha eşit bir şekilde dağılmış durumda.

  Bitcoin İçin Yasal Düzenleme Çağrısı

Talep Artışının Sebebi Ne?

Üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada OKEx, Bybit ve BitMEX bulunuyor. Bu üç borsa, sırasıyla 7.2 milyar Dolar, 6.2 milyar Dolar ve 4 milyar Dolar değerinde Bitcoin vadeli işlem piyasasını elinde tutuyor.

Peki bu talep artışına ne sebep oldu? Şüphesiz Bitcoin’de yaşanan hızlı fiyat artışı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın