9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Bitcoin Vadeli İşlemlerindeki Açık Faiz 3.6 Milyar Dolarlık Rekor Seviyeye Ulaştı: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Önemli Gelişmeler

Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık faiz 3.6 milyar Dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

blank

Haberin Özeti

  • Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) Bitcoin vadeli işlemleri açık faizi, Şubat ayında kaydedilen bir önceki rekor seviyeyi geçerek 3.6 milyar Dolar seviyesine ulaştı.
  • Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak insanlar, BTC fiyatının gelecekte ne olacağına dair yatırım yaparlar.
  • Açık faiz ise henüz süresi dolmamış olan sözleşmelerin Dolar cinsinden değerini gösterir.

Daha geçen hafta, endüstri analistleri Bitcoin’e kurumsal ilgide önemli bir artış olduğunu dile getirmişti. Bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin onaylanmasının ardından Wall Street yatırımcıları gerçekten de harekete geçmiş gibi görünüyor.

blank

Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faizi Nedir?

Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) Bitcoin vadeli işlemleri açık faizi, Şubat ayında kaydedilen bir önceki rekor seviyeyi geçerek 3.6 milyar Dolar seviyesine ulaştı. Binance ve FTX gibi diğer türev borsalarının aksine CME, Bitcoin’in gelecekteki fiyatına yatırım yapmak isteyen ABD merkezli kurumsal tüccarlar için ana yatırım platformudur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Analiz sitesi BYBT’ye göre CME, şu anda 23 milyar Dolarlık açık pozisyonu destekleyen bir piyasada Binance (%24) ve FTX’in (%17) ardından tüm BTC vadeli işlemlerinin %16’sını elinde bulunduruyor.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak insanlar, BTC fiyatının gelecekte ne olacağına dair yatırım yaparlar. Açık faiz ise henüz süresi dolmamış olan sözleşmelerin Dolar cinsinden değerini gösterir.

BTC Fiyatı, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Görebilir

Kripto analiz sitesi Arcane Research geçen hafta yaptığı açıklamada, vadeli işlemler gibi Bitcoin opsiyon sözleşmelerindeki paranın 15 Nisan’dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi.

Cuma günü ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ProShares’in Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onayladı ve bu gelişme ile birlikte kurumsal yatırım daha da canlanmaya başladı.

İlgili Haber:  Bitcoin Vadeli İşlemleri (Bitcoin Futures) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin, şu anda 62.300 Dolar seviyesinde seyrediyor. Bu fiyatı ile BTC, Nisan ayında kaydedilen 64.804 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece %5 oranında daha gerisinde işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend