8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Bitcoin Vadeli İşlemlerindeki Açık Faiz 3.6 Milyar Dolarlık Rekor Seviyeye Ulaştı: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık faiz 3.6 milyar Dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) Bitcoin vadeli işlemleri açık faizi, Şubat ayında kaydedilen bir önceki rekor seviyeyi geçerek 3.6 milyar Dolar seviyesine ulaştı.
  • Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak insanlar, BTC fiyatının gelecekte ne olacağına dair yatırım yaparlar.
  • Açık faiz ise henüz süresi dolmamış olan sözleşmelerin Dolar cinsinden değerini gösterir.

Daha geçen hafta, endüstri analistleri Bitcoin’e kurumsal ilgide önemli bir artış olduğunu dile getirmişti. Bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin onaylanmasının ardından Wall Street yatırımcıları gerçekten de harekete geçmiş gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faizi Nedir?

Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) Bitcoin vadeli işlemleri açık faizi, Şubat ayında kaydedilen bir önceki rekor seviyeyi geçerek 3.6 milyar Dolar seviyesine ulaştı. Binance ve FTX gibi diğer türev borsalarının aksine CME, Bitcoin’in gelecekteki fiyatına yatırım yapmak isteyen ABD merkezli kurumsal tüccarlar için ana yatırım platformudur.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Analiz sitesi BYBT’ye göre CME, şu anda 23 milyar Dolarlık açık pozisyonu destekleyen bir piyasada Binance (%24) ve FTX’in (%17) ardından tüm BTC vadeli işlemlerinin %16’sını elinde bulunduruyor.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini kullanarak insanlar, BTC fiyatının gelecekte ne olacağına dair yatırım yaparlar. Açık faiz ise henüz süresi dolmamış olan sözleşmelerin Dolar cinsinden değerini gösterir.

BTC Fiyatı, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Görebilir

Kripto analiz sitesi Arcane Research geçen hafta yaptığı açıklamada, vadeli işlemler gibi Bitcoin opsiyon sözleşmelerindeki paranın 15 Nisan’dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi.

Cuma günü ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ProShares’in Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onayladı ve bu gelişme ile birlikte kurumsal yatırım daha da canlanmaya başladı.

İlgili Haber:  Bitcoin 60.000 Dolar Direncini Kıramadan %5 Oranında Geriledi: İşte Nedeni

Bitcoin, şu anda 62.300 Dolar seviyesinde seyrediyor. Bu fiyatı ile BTC, Nisan ayında kaydedilen 64.804 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece %5 oranında daha gerisinde işlem görüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar