Bitcoin Vadeli İşlemleri (Bitcoin Futures) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Son güncelleme: 2 ay önce

Bitcoin vadeli işlemleri (Bitcoin Futures), Bitcoin ile hayatımıza girmiş olsa da, geleneksel vadeli işlem kontratlarının uzun bir geçmişi vardır.

  • Vadeli işlem sözleşmesi ya da bitcoin futures, bir tüccarın bir varlığı belirli bir zamanda, miktarda ve fiyatta alıp satmasını zorunlu kılan bir sözleşmedir.
  • Bitcoin vadeli işlemleri, piyasaya ek likidite getirmeye yardımcı olur ve ayrıca arbitraj fırsatları sunar.
  • Bitcoin’in işlem değeri değiştikçe, farklı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin değeri de değişecektir.

Bitcoin, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimidir. Diğer kripto para birimleri gibi, aynı zamanda inanılmaz derecede değişkendir. Örneğin Mart 2020’de, piyasalar salgın korkusuyla altüst olurken, Bitcoin’in fiyatı sadece birkaç gün içinde neredeyse yarı yarıya düştü. Eylül ayı başlarında, yaklaşık 4.000$’dan 12.000$’lık seviyelere yükseldi.

Bitcoin alma ve satma olarak bilinen spot ticareti; tüccarları kripto paraları mevcut fiyatları üzerinden takas etmeye zorlar. Peki ya Bitcoin’i belirli bir fiyata kilitleyip birkaç ay sonra o fiyattan almanın bir yolu olsaydı nasıl olurdu? Örneğin Mart 2020’de Bitcoin 4.000 dolardı. Bu tarihte Bitcoin fiyatını bir sözleşme ile kilitlemiş olsaydınız, Eylül 2020’de Bitcoin’in fiyatı 12.000 dolar olsa bile karşı taraf size bunu 4.000 dolardan satmak zorunda kalacaktı.

İşte yukarıdaki örnekte yapılan işleme Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi ya da Bitcoin Futures adı veriliyor.

Vadeli işlem sözleşmesi, bir tüccarın bir varlığı belirli bir zamanda, miktarda ve fiyatta alıp satmasını zorunlu kılan iki tüccar arasındaki bir anlaşmadır. Örneğin, Mart ortasında 30 Ağustos için 4.000$’a bir Bitcoin satın almak için bir anlaşma yapabilirsiniz. Ayrıca, anlaşmanın diğer tarafında olup, sabit bir fiyatla Bitcoin satmayı da kabul edebilirsiniz. Eğer alıcıysanız, bitcoini piyasa değerinin altında satın alabileceğiniz için bitcoinin fiyatının yükselmesini istersiniz, satıcılar ise tam tersini isterler, Bitcoin fiyatı düşerse kâr edeceklerdir.

  Bitcoin Olumlu Bir Haftasonu Geçirdi

CME Group ve TD Ameritrade gibi büyük oyuncular oyuna girdikçe insanlar Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için adeta delirdi. Bitcoin vadeli işlemleri Aralık 2017’de Chicago Board Options Exchange’de (CBOE) piyasaya sürüldüğünde, CBOE web sitesi yoğun trafiği kaldıramayarak çöktü. Intercontinental Exchange tarafından işletilen Bitcoin vadeli işlem platformu Bakkt’ta, her gün yaklaşık 11.000 vadeli işlem sözleşmesi işlem görüyor.

2020 Eylül’ün ilk haftası itibariyle; Binance’de 2.03, Huobi’de 2.01, OKEx’te 1.85 ve BitMEX’te 1.05 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmesi işlem gördü;

Vadeli işlem sözleşmeleri ve varlık sınıflarının gelişimi

Vadeli işlemler, varlık sınıflarının evriminin önemli bir parçasıdır. Arbitraj ve likiditenin piyasaya girmesine izin vererek, ilgili varlığın gelecekteki değerinin ne olacağına dair bir kıyaslama sağlarlar.

Diyelim ki, o anda 4.000$ değerinde çok sayıda Bitcoin satın almak yerine Bitcoin vadeli işlemlerini takas etmenizin nedeni, bu bitcoinleri kendi başınıza tutmak zorunda olmamanızdır.

OKEx gibi bazı kripto borsaları bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için daha düşük işlem ücretlerine sahiptir, bu da yatırımcıların vadeli işlemleri kullanarak hesaplarından biraz daha fazla yararlanabileceği anlamına gelir.

Bir tüccar vadeli işlem pozisyonundan nasıl çıkar?

BTC vadeli işlemleri, piyasaya ek likidite getirmenin ve aynı zamanda büyük arbitraj fırsatları sağlamanın harika bir yoludur. Bunun nedeni, vadeli işlem sözleşmelerinin genellikle sona erme tarihlerine kadar tutulmamasıdır. Bunun yerine, diğer varlıklar gibi işlem görürler. Bitcoin’in fiyatı değiştikçe, farklı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin değeri de değişecektir.

Bir vadeli işlem sözleşmesine girerken, bir tüccarın pozisyonundan çıkmasının üç yolu vardır: denkleştirme, pozisyon yenileme ve vade sonu.

  • Denkleştirme (offsetting), en yaygın olanıdır ve bir tüccar eşit değer ve büyüklükte başka bir vadeli işlem sözleşmesi oluşturduğunda ortaya çıkar, bu da dengelendikçe efektif yükümlülüklerini sıfırlar.
  • Pozisyon yenileme, bir pozisyonu mahsup ederek, ancak daha ileride olan bir bitiş tarihi ile yapılır.
  • Vade sonu ise, bir sözleşmenin bitiş tarihine ulaşması ve sözleşmeyi elinde bulunduran tarafların kararlaştırılan fiyattan alış veya satış yapmasıdır.
  Binance'deki Bitcoin Ticareti Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Gördü

Bitcoin vadeli işlemleri ve riskten korunma (hedging)

Vadeli işlemler için başka bir ticaret yöntemi de riskten korunmadır. Riskten korunma (hedging), kripto paraların oynaklığıyla uğraşan tüccarlar için yararlı olan riski azaltmanın bir yoludur.

Üç adet Bitcoin’i 10.000 dolardan satın alan bir tüccarı düşünelim:

  • Bitcoin fiyatının ay sonuna kadar artacağına inanıyor, ancak düşme ihtimaline karşı konumunu korumak istiyor.
  • Pozisyonunu korumak için, ay sonunda 10.000$’a bir Bitcoin satmak için bir vadeli işlem sözleşmesi yapabilir.
  • Ay sonunda Bitcoin yükselirse kalan iki Bitcoin’i satarak kâr elde eder.
  • Ay sonunda Bitcoin düşerse, para kaybedecek, ancak yine de bir Bitcoin’i 10.000 dolara satabildiği için bu kaybı sınırlı olacaktır.

Riskten korunma, bir tüccarın genel riskini azaltır, ancak potansiyel kârlarını da sınırlar.

Çok dikkatli olmanız lazım

Bitcoin vadeli işlemleri dünyası tamamen eğlence ve oyun değildir. Bir sözleşmeyi üstlenmek ciddi bir sorumluluktur ve son kullanma tarihine ulaşırsa, tüccarın bunu yerine getirmek için yasal bir yükümlülüğü vardır.

Vadeli işlemler, Bitcoin’i mevcut işlem fiyatının çok üzerinde satın almak zorunda kalabileceğiniz için size çok para kaybettirebilir. Kripto paralar, mevcutta en değişken varlık sınıflarından biridir; tüm kripto paralarda olduğu gibi, Bitcoin ticareti de çok risklidir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın