18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Bitcoin ETF’si, İlk Gününde Yaklaşık 1 Milyar Dolar Değerinde İşlem Gördü!

Önemli Gelişmeler

İlk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si piyasaya sürüldü. ETF, ilk 24 saatinde rekor seviyede işlem gördü: 1 milyar Dolar!

blank

Haberin Özeti

  • ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si geçtiğimiz gün piyasaya sürüldü ve istekli yatırımcılar, sadece ilk 20 dakikada 280 milyon Dolarlık hisse ticareti yaptı.
  • Salı günü piyasa kapandığında ise ETF yaklaşık 1 milyar Dolarlık işlem kaydetti.

ABD’deki ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si geçtiğimiz gün piyasaya sürüldü ve istekli yatırımcılar, sadece ilk 20 dakikada 280 milyon Dolarlık hisse ticareti yaptı. Salı günü piyasa kapandığında ise ETF yaklaşık 1 milyar Dolarlık işlem kaydetti.

blank

1 Milyar Dolarlık Hisse Ticareti

ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si, Cuma günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay aldıktan sonra geçtiğimiz gün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “BITO” kodu altında işlem görmeye başladı. 40 Dolardan ticarete açılan hisseler, günü 41.94 Dolar fiyatı ile tamamladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bloomberg ise ETF’nin yalnızca ilk işlem gününde 994 milyon Dolar değerinde ticaret kaydettiğini açıkladı. ABD ETF’leri tarihinde yalnızca bir ETF (BlackRock’a ait), ilk işlem gününde 1 milyar Dolarlık ticaret hacmi kaydetmişti.

Bloomberg ETF analisti James Seyfarrt konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Böyle bir şey beklemiyorduk! Büyük bir hit olacağını ve başarılı olacağını düşünmüştük. İlk gün 250 milyon Dolar işlem görürse başarılı olduğunu söyleyecektim. Ancak ETF bunu sadece 30 dakikada başardı ve gün sonunda 1 milyar Dolar seviyesine kadar yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si ve SEC

SEC, kripto paradaki piyasa manipülasyonu ile ilgili endişelerini öne sürerek uzun bir süre direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı bir ETF’yi onaylamadı. Ancak SEC Başkanı Gary Gensler, Ağustos ayında yaptığı bir açıklamada, Bitcoin vadeli işlemleri ETF başvurularını onaylayabileceklerini dile getirdi. Gensler, vadeli işlem piyasasının halihazırda CFTC tarafından düzenlendiğini ve direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı bir ETF’den daha az riskli olduğunu vurguladı.

İlgili Haber:  Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si, Yönetimi Altındaki Varlıklarda (AUM) 1 Milyar Dolara Ulaştı

Bitcoin fiyatı ile nasıl bir ilişki kurarsa kursun; ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si Wall Street yatırımcılarının Bitcoin’e “aç” olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend