30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin ETF’si, İlk Gününde Yaklaşık 1 Milyar Dolar Değerinde İşlem Gördü!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İlk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si piyasaya sürüldü. ETF, ilk 24 saatinde rekor seviyede işlem gördü: 1 milyar Dolar!

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si geçtiğimiz gün piyasaya sürüldü ve istekli yatırımcılar, sadece ilk 20 dakikada 280 milyon Dolarlık hisse ticareti yaptı.
  • Salı günü piyasa kapandığında ise ETF yaklaşık 1 milyar Dolarlık işlem kaydetti.

ABD’deki ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si geçtiğimiz gün piyasaya sürüldü ve istekli yatırımcılar, sadece ilk 20 dakikada 280 milyon Dolarlık hisse ticareti yaptı. Salı günü piyasa kapandığında ise ETF yaklaşık 1 milyar Dolarlık işlem kaydetti.

Binance indirim kodu

1 Milyar Dolarlık Hisse Ticareti

ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si, Cuma günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay aldıktan sonra geçtiğimiz gün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “BITO” kodu altında işlem görmeye başladı. 40 Dolardan ticarete açılan hisseler, günü 41.94 Dolar fiyatı ile tamamladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bloomberg ise ETF’nin yalnızca ilk işlem gününde 994 milyon Dolar değerinde ticaret kaydettiğini açıkladı. ABD ETF’leri tarihinde yalnızca bir ETF (BlackRock’a ait), ilk işlem gününde 1 milyar Dolarlık ticaret hacmi kaydetmişti.

Bloomberg ETF analisti James Seyfarrt konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Böyle bir şey beklemiyorduk! Büyük bir hit olacağını ve başarılı olacağını düşünmüştük. İlk gün 250 milyon Dolar işlem görürse başarılı olduğunu söyleyecektim. Ancak ETF bunu sadece 30 dakikada başardı ve gün sonunda 1 milyar Dolar seviyesine kadar yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si ve SEC

SEC, kripto paradaki piyasa manipülasyonu ile ilgili endişelerini öne sürerek uzun bir süre direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı bir ETF’yi onaylamadı. Ancak SEC Başkanı Gary Gensler, Ağustos ayında yaptığı bir açıklamada, Bitcoin vadeli işlemleri ETF başvurularını onaylayabileceklerini dile getirdi. Gensler, vadeli işlem piyasasının halihazırda CFTC tarafından düzenlendiğini ve direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı bir ETF’den daha az riskli olduğunu vurguladı.

İlgili Haber:  Kuzey Amerika'nın İlk Bitcoin ETF'si İki Gün İçinde 421 Milyon Dolar Topladı

Bitcoin fiyatı ile nasıl bir ilişki kurarsa kursun; ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si Wall Street yatırımcılarının Bitcoin’e “aç” olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar