9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Yeni Bir Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si, 16 Kasım’da Piyasaya Sürülüyor: Bitcoin Fiyatı Etkilenebilir mi?

Önemli Gelişmeler

Yıllarca süren çabaların ardından VanEck sonunda Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı bir Bitcoin borsada işlem gören fonu (ETF) başlatıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Yıllarca süren çabaların ardından VanEck sonunda Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı bir Bitcoin borsada işlem gören fonu (ETF) başlatıyor.
  • VanEck’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si 16 Kasım itibariyle CBOE’de işlem görmeye başlayacak.

VanEck’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si 16 Kasım itibariyle işlem görmeye başlayacak.

blank

Yeni Bir Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si

Chicago Board Options Exchange (CBOE) tarafından yapılan resmi bir duyuruya göre, VanEck’in Bitcoin Strategy ETF’si, 16 Kasım’da “XBTF” sembolü altında CBOE’de işlem görmeye başlayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

VanEck’in yeni ETF’si, 19 Ekim’de New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlayan ve ABD’deki ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si olan ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’sini takip ediyor. Ayrıca varlık yönetimi firması Valkyrie’nin Bitcoin Strategy ETF’si de Ekim ayı sonlarında “BTF” kodu altında Nasdaq’ta işlem görmeye başlamıştı.

CBOE’nin XBTF duyurusu, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunu resmen reddetmesinden sadece birkaç gün sonra geldi. SEC, direkt olarak Bitcoin spot fiyatına bağlı ETF başvurularını zaten yıllardır reddediyor. Düzenleyici kurum, “dolandırıcılık riski” ve “spekülatif piyasa” gibi gerekçeler göstererek kendisine yapılan tüm Bitcoin spot ETF başvurularını olumsuz olarak cevapladı.

SEC ve Bitcoin ETF

Geçtiğimiz aylarda da bildirdiğimiz üzere, SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin spot fiyatına bağlı ETF’lerden ziyade Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’leri onaylamaya daha sıcak baktıklarını defalarca dile getirmişti.

Bununla birlikte Bitwise Asset Management gibi bazı şirketler, Bitcoin spot ETF başvurularında ısrarcı olmaya devam ediyor. Hatta şirket, geçtiğimiz hafta BTC vadeli işlemleri ETF başvurusunu geri çekme kararı aldı. Şirket, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Nihayetinde, birçok yatırımcının istediği şey bir Bitcoin ETF’sidir. Bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bitwise bu hedefi sürdürmeye devam edecek ve yatırımcıların kriptodaki inanılmaz fırsatlara erişmelerine yardımcı olacak başka yollar arayacak.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Profesyonel Tüccarların BTC'nin Yükselişte Olduğuna İnanmalarını Sağlayan 3 Fiyat Göstergesi

Son olarak, geçtiğimiz günlerde SEC’in VanEck’in Bitcoin spot ETF başvurusunu reddetmesinin ardından Bitcoin fiyatının görece güçlü kaldığını belirtmiştik. Yeni bir BTC vadeli işlemleri ETF’si Bitcoin’in fiyatını artırabilecek mi; yoksa BTC yine kayıtsız mı kalacak, göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend