8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Yeni Bir Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si, 16 Kasım’da Piyasaya Sürülüyor: Bitcoin Fiyatı Etkilenebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yıllarca süren çabaların ardından VanEck sonunda Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı bir Bitcoin borsada işlem gören fonu (ETF) başlatıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yıllarca süren çabaların ardından VanEck sonunda Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı bir Bitcoin borsada işlem gören fonu (ETF) başlatıyor.
  • VanEck’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si 16 Kasım itibariyle CBOE’de işlem görmeye başlayacak.

VanEck’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si 16 Kasım itibariyle işlem görmeye başlayacak.

Binance indirim kodu

Yeni Bir Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si

Chicago Board Options Exchange (CBOE) tarafından yapılan resmi bir duyuruya göre, VanEck’in Bitcoin Strategy ETF’si, 16 Kasım’da “XBTF” sembolü altında CBOE’de işlem görmeye başlayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

VanEck’in yeni ETF’si, 19 Ekim’de New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlayan ve ABD’deki ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si olan ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’sini takip ediyor. Ayrıca varlık yönetimi firması Valkyrie’nin Bitcoin Strategy ETF’si de Ekim ayı sonlarında “BTF” kodu altında Nasdaq’ta işlem görmeye başlamıştı.

CBOE’nin XBTF duyurusu, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunu resmen reddetmesinden sadece birkaç gün sonra geldi. SEC, direkt olarak Bitcoin spot fiyatına bağlı ETF başvurularını zaten yıllardır reddediyor. Düzenleyici kurum, “dolandırıcılık riski” ve “spekülatif piyasa” gibi gerekçeler göstererek kendisine yapılan tüm Bitcoin spot ETF başvurularını olumsuz olarak cevapladı.

SEC ve Bitcoin ETF

Geçtiğimiz aylarda da bildirdiğimiz üzere, SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin spot fiyatına bağlı ETF’lerden ziyade Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’leri onaylamaya daha sıcak baktıklarını defalarca dile getirmişti.

Bununla birlikte Bitwise Asset Management gibi bazı şirketler, Bitcoin spot ETF başvurularında ısrarcı olmaya devam ediyor. Hatta şirket, geçtiğimiz hafta BTC vadeli işlemleri ETF başvurusunu geri çekme kararı aldı. Şirket, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Nihayetinde, birçok yatırımcının istediği şey bir Bitcoin ETF’sidir. Bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bitwise bu hedefi sürdürmeye devam edecek ve yatırımcıların kriptodaki inanılmaz fırsatlara erişmelerine yardımcı olacak başka yollar arayacak.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Goldman Sachs'tan Bitcoin Fiyatı ile İlgili Yeni Bir Tahmin Geldi!

Son olarak, geçtiğimiz günlerde SEC’in VanEck’in Bitcoin spot ETF başvurusunu reddetmesinin ardından Bitcoin fiyatının görece güçlü kaldığını belirtmiştik. Yeni bir BTC vadeli işlemleri ETF’si Bitcoin’in fiyatını artırabilecek mi; yoksa BTC yine kayıtsız mı kalacak, göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar